Franz Ferdinand przyjeżdża do Polski: marzec 2018, klub Stodoła!

Grupa mężczyzn stojąca w jednej linii na tle białej ściany

Koniec października przyniósł nam bardzo dobrą informację – już za kilka miesięcy zagra w Polsce zespół, który już swoim pierwszym albumem wywołał coś w rodzaju trzęsienia ziemi. Już 8 marca 2018 formacja wystąpi w warszawskiej Stodole!

Kiedy w roku 2004 pierwszy album Franz Ferdinand trafił do sklepów, po pierwszym tygodniu sprzedaży zadebiutował na trzeciej pozycji zestawienia bestsellerów, potem robił furorę przez kolejnych kilka miesięcy, żeby zakończyć rok z prestiżową nagrodą Mercury Prize i nominacją do Grammy w kategorii Najlepszy Album Alternatywny.

Biorąc pod uwagę, że zespół powstał zaledwie dwa lata wcześniej, trzeba przyznać, że to było bardzo mocne wejście na rynek muzyczny. Formację założyli czterej Szkoci z Glasgow, wokalista i gitarzysta Alex Kapranos, grający na gitarze i klawiszach Nick McCarthy, basista Bob Hardy oraz perkusista Paul Thomson.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Przed wydaniem pełnometrażowego debitu, zespół dał się poznać szkockim i brytyjskim fanom ep’ką Darts of Pleasure. Zyskał dzięki niej pewną popularność, która dosłownie eksplodowała wraz z singlem Take Me Out. Piosenka stała się przebojem w Anglii, Australii, Brazylii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Nowej Zelandii, Polsce, Szwecji i USA, gdzie udało się jej uzyskać status Złotej Płyty. Korzystając z impetu jaki pojawił się wraz z sukcesem, zespół nagrał i wypuścił w 2005 kolejną płytę You Could Have It So Much Better. Sugestia zawarta w tytule nie była wcale przesadzona, zgodnie z opinią wielu krytyków album był -chociaż trudno w to uwierzyć – lepszy od hitowego debiutu.

Na kolejne premierowe nagrania Franz Ferdinand fani musieli poczekać aż cztery lata. Płyta Tonight: Franz Ferdinand pojawiła się na sklepowych półkach w roku 2009 i jak łatwo się domyślić powtórzyła sukces dwóch poprzednich. Zespół umocnił swoją pozycję zarówno wśród słuchaczy jak i dziennikarzy muzycznych, którzy pisali o szkockim zespole z niesłabnącym entuzjazmem.

Ostatnim jak na razie albumem Franz Ferdinand jest wydany w roku 2013 Right Thoughts, Right Words, Right Action. Pewną nowością na tym wydawnictwie było zdecydowanie bardziej taneczne brzmienie wielu kompozycji. Sami muzycy stwierdzili, że zależało im na tym, żeby dziewczyny chciały tańczyć przy ich piosenkach. Wyniki sprzedaży i frekwencja na koncertach potwierdziły, że udało im się osiągnąć zamierzony cel. Dziewczyny, chłopaki, dorośli i dzieci – wszyscy chcą tańczyć przy piosenkach Franz Ferdinand.

Do Polski zespół przyjedzie z nową płytą – Always Ascending. Premiera 9 lutego 2018.
Krążek promuje singiel o tej samej nazwie. Grupa Franz Ferdinand wystąpi już 8 marca 2018 w Warszawskim klubie Stodoła. Sprzedaż biletów rusza w piątek, 3 listopada 2017. Śledźcie na bieżąco wydarzenie na Facebooku.

Plakat promujący koncert Franz Ferdinand

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News