Francuski multimilioner przekaże 100 milionów euro na odbudowę Katedry Notre Dame

Zniszczone wnętrze kościoła

Wczoraj po godzinie 19:00 cały świat obiegła informacja o pożarze symbolu Paryża, Katedry Notre Dame.

Na tę chwilę wiemy, że mimo olbrzymich zniszczeń, nie spełnił się najgorszy scenariusz i konstrukcja Notre Dame przetrwała pożar, udało się uratować także najcenniejsze dzieła sztuki.

François-Henri Pinault, prawny właściciel Gucciego, Saint Laurenta, Alexandra McQueena, Balenciagi i kilku innych firm, obiecał przekazać datek na odbudowę świątyni.

W swoim oświadczeniu dla Le Figaro, 56-latek powiedział: Razem z moim ojcem postanowiliśmy przekazać 100 milionów euro z naszego funduszu Artemis (rodzinna spółka), aby Katedra Notre Dame została jak najszybciej zrekonstruowana.

Wpłata ta z całą pewnością pomoże w odbudowie ogromnych zniszczeń wywołanych przez pożar — przypominamy, spalił się niemalże cały dach oraz runęła iglica świątyni.

Konstrukcja Notre Dame — co w tłumaczeniu oznacza Nasza Dama, sięga roku 1160, a finalny wygląd Katedry datuje się na 1260 rok. Przez kolejne stulecia świątynia poddawana była licznym modyfikacjom. Prace ekspertów trwają, zniszczenia są szacowane, toczy się także postępowanie śledcze w sprawie nieumyślnego podpalenia świątyni.

Rate this post