Formuła 1: Jazda o życie. Serial pełen sportowych emocji!

Formuła 1: Jazda o życie. Serial pełen sportowych emocji!
Źródło: materiały prasowe, Netflix

Nie ma zbyt wielu seriali  dotyczących świata motorsportu. Tę okazję postanowił wykorzystać Netflix. Stworzył dokument, który zachwycił ludzi na całym świecie i doczekał się już 5 sezonów! Formuła 1: Jazda o życie to serial pełen sportowych emocji!

Formuła 1: Jazda o życie. Serial nie tylko dla fanów F1

Do tej pory powstało 5 sezonów. Każdy z nich składa się z dziesięciu, około 45-minutowych odcinków. Formuła 1: Jazda o życie pokazuje świat motorsportu od środka: momenty walki, rywalizacji, ale także chwile smutku, dramatycznych sytuacji czy po prostu ludzkich interakcji. I co najważniejsze dla każdego kibica tej dyscypliny – zapach benzyny wydaje się wyczuwalny nawet sprzed ekranu telewizora lub komputera.

I chociaż pojawiają się głosy, że każdy kolejny sezon jest gorszy od poprzedniego, serial dalej cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród fanów Formuły 1. Wiele osób zaczęło interesować się motorsportem właśnie po obejrzeniu Formuła 1: Jazda o życie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jakie są zalety tej produkcji?

Wspominał o nich, chociażby były kierowca Haasa, Romain Grosain:

Jakość jest fantastyczna. Dźwięk, obraz, itd. – pierwsza klasa. Dla ludzi spoza F1 to coś wyjątkowego. Zwłaszcza że widzą obrazki, jakich nigdy wcześniej nie mieli okazji.

Formuła 1: Jazda o życie. Pojawia się polski wątek

Jeśli myślimy o znanych na arenie międzynarodowej polskich sportowcach, przychodzi nam do głowy kilka nazwisk, w tym on – Robert Kubica. Jedyny Polak, który miał okazję ścigać się w tej serii wyścigowej. 12 razy stanął na podium, wygrał Grand Prix Kanady w 2008 roku.

Wypadek w rajdzie Ronde Di Andora przerwał jego karierę w tej serii wyścigowej. Sylwetka Polaka pojawia się w jednym z odcinków 2 sezonu, pod tytułem „krew, pot i łzy”. Ukazano kulisy jego powrotu do Formuły 1 w 2019 roku. Po 8 latach ponownie został etatowym kierowcą F1, tym razem zespołu Williams.

Niestety wiele scen zostało wyciętych na etapie montażu, co potwierdził sam Kubica w rozmowie z mediami. Pojawia się, więc na ekranie zaledwie przez kilka minut.

Formuła 1: Jazda o życie pokazuje prawdziwe emocje i niebezpieczne momenty

W serialu pokazywano momenty trudne, gdzie życie kierowców było w niebezpieczeństwie. Romain Grosjean podczas GP Bahrajnu w 2020 roku omal nie zginął, kiedy po wypadku jego bolid uderzył w bandę i stanął w płomieniach. Kierowca w ostatniej chwili opuścił pojazd. Sytuacja ta przeraziła wielu kierowców rywalizujących wtedy na torze z Francuzem. Z niepokojem oczekiwali informacji na temat jego stanu zdrowia.

To jeden z bardziej emocjonujących odcinków Formuła 1: Jazda o życie. Relacja kierowcy i jego bliskich na temat tych zdarzeń jest wstrząsająca i oddziałuje na emocje widza. 

Formuła 1: Jazda o życie porusza problemy społeczne

Oprócz momentów sportowej rywalizacji, serial ukazuje, chociażby problemy społeczne. O rasizmie opowiada siedmiokrotny mistrz świata – Lewis Hamilton. W jednym z odcinków przedstawiono, jak długą drogę musiał pokonać i z jak wieloma nieprzyjemnymi komentarzami musiał się zmierzyć w drodze na szczyt. Serial przybliża nam, więc także ludzką stronę najlepszych kierowców świata oraz problemy, które musieli pokonać, aby osiągnąć sukces.

5 sezon – najważniejsze wątki 

Najnowszy sezon opowiada o wydarzeniach, które rozegrały się w 2022 roku. Walka o mistrzostwo świata była zacięta. Główni bohaterowie to, więc kierowcy Mercedesa, Redbulla czy Ferrari. Nie zapominano jednak o mniejszych zespołach. Mamy,  więc odcinek poświęcony Alpine, AlphaTauri czy Haasowi.

Sporo jest materiałów z 7-krotnym mistrzem świata, Lewisem Hamiltonem. Pokazano jego wewnętrzną rywalizację z zespołowym partnerem, Georgiem Russelem. Przez wielu ekspertów jest on uważany za jednego z pretendentów do walki o zwycięstwa i włączenie się w walkę o tytuł.

Warte odnotowania jest to, że Max Verstappen popadł konflikt z platformą streamingową, dlatego nie pojawił się w dwóch poprzednich sezonach Formuła 1: Jazda o życie. Jak powiedział na początku 2022 roku w rozmowie z mediami – Netflix, poprzez odpowiedni montaż manipuluje wypowiedziami i zmienia chronologię zdarzeń:

Nie jestem osobą, która lubi dramaty. Chcę po prostu, aby producenci serialu przedstawiali fakty i rzeczy takimi, jakie są.

Podobne zastrzeżenia miał swego czasu Robert Kubica:

Jeśli mam być szczery, obejrzałem 8 minut Drive to survive i nawet nie wiem, ile sezonów powstało ostatecznie. Nie chcę, żeby mój przekaz był źle odebrany, ale ja to przeżyłem i wiem, że jest sporo rzeczy, których ja bym nie pokazał. Obraz i treść nie są w tym samym momencie.

Najbarwniejsze postacie 5 sezonu Formuła 1: Jazda o życie? Szefowie zespołów!

Formuła 1: Jazda o życie to nie tylko świat kierowców, ale także szefów zespołów, mechaników, członków ekip. Właśnie główni dowodzący poszczególnymi ekipami oraz ich emocjonujące wymiany zdań znajdują się często na pierwszym planie. Są, więc potyczki słowne, drobne złośliwości i wzajemne docinki albo oskarżanie się o oszustwa. Rozmowy pomiędzy Mattia Binotto, Christianem Hornerem oraz Totto Wolffem gwarantują w 5 sezonie odrobinę pikanterii. 

@formula7racing

Drive To Survive Season 5: A Tense Team Principal’s Meeting! #drivetosurvive #netflix #netflixdrivetosurvive #formulaone #f1 #formula7racing #f7racing #mercedes #redbull #horner #wolff

♬ original sound – F7

Niewątpliwie jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci całej serii jest szef Haasa – Guenther Steiner. Charyzmatyczny Włoch zyskał dzięki temu liczne grono fanów, ze względu na swoje odważne, często bezpośrednie wypowiedzi:

W zeszłym roku miałbym k****a cały paddock za dwa punkty

Powstają podobne seriale do Formuła 1: Jazda o życie

Formuła 1: Jazda o życie była inspiracją do powstania serialu o podobnym formacie, ale opowiadającym o rywalizacji najlepszych na świecie tenisistów i tenisistek. W drugim sezonie Break Point wystąpi, chociażby nasza polska mistrzyni – Iga Świątek. 

Powstaną kolejne sezony Formuła 1: Jazda o życie?

Formuła 1: Jazda o życie to przyjemne dla oka widowisko. Wiele osób mogło przekonać się, jak świetnym sportem jest Formuła 1, gdzie emocje towarzyszą nam od startu do mety! Prawdopodobnie możemy spodziewać się jeszcze kilku sezonów tego serialu. Ze względu na jego popularność, Netflix kuje żelazo, póki gorące i już realizuje zdjęcia do kolejnej serii! Efekty będziemy mogli ocenić zapewne w przyszłym roku. Czy kierowcy ponownie dostarczą nam niezapomnianych wrażeń? 

 

KW

Zobacz też: Zranione Ptaki i Wspaniałe Stulecie – Polacy pokochali tureckie seriale!

Zranione Ptaki i Wspaniałe Stulecie – Polacy pokochali tureckie seriale!

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News