Categories: miastoorientuj się

FOMO, choroba XXI wieku: czy potrafimy żyć offline?

Telefony, komputery, tablety – najnowsza technologia sprawia, że praktycznie non-stop jesteśmy online. Ale co się dzieje, gdy nagle z powodu usterki sprzętu przestajecie mieć dostęp do internetu? Czy czujecie lekką panikę, że coś Was omija?

FOMO (fear of missing out) to w prostym tłumaczeniu lęk przed tym, że coś nas omija. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że cały czas mamy dostęp do Internetu. Czy to w domu, w pracy, w autobusie. W każdej chwili możemy połączyć się z siecią, wejść na Facebooka, czy wyszukać coś w przeglądarce.

Czytaj również: Czy jesteśmy gotowi na zrobotyzowany świat?

Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu. Dzisiaj trzeba być na bieżąco. W 24-godzinnym napływie informacji jest silna presja, aby być cały czas czujnym. Co chwilę dostajemy nowe powiadomienia na Facebooku, maile czy sms-y. Nawet idąc do łazienki, zabieramy ze sobą telefon w obawie, że właśnie w tym momencie ktoś do nas zadzwoni z ważną sprawą.

Naukowcy zaczęli przyglądać się temu zjawisku w momencie, kiedy zaobserwowali niepokojące dane statystyczne pokazujące, ile średnio dziennie spędza dana osoba na byciu podłączoną do sieci. FOMO dotyczy osób, które odczuwają lęk, panikę w sytuacji, kiedy nie mają dostępu do Internetu.

Czytaj również: Co nas uratuje przed technologią?

Ciągłe poczucie, że coś nas omija, notoryczne sprawdzanie Facebooka, czy maili w obawie, że coś pominęliśmy lub o czymś nie wiemy, to tylko niektóre z symptomów tej choroby. Nie powiem – sama nie wyobrażam sobie życia bez telefonu ze stałym dostępem do Internetu. W momencie, gdy szwankuje mi Facebook czy Messenger zaczynam wpadać w panikę, w jaki sposób będę mieć teraz kontakt z moimi znajomymi?! To niestety początki, a może już nawet zaawansowane stadium FOMO.

Izolacja społeczna, którą możemy odczuwać, będąc odciętym od Internetu, dotyczy coraz to więcej młodych ludzi. Trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy i uświadomić sobie, że przez tę nieustanną chęć bycia w na bieżąco, często nie zwracamy uwagi na otaczające nas rzeczy.

A tak naprawdę świat, który znamy z Internetu to pięknie wykreowany świat, często niemający nawet nic wspólnego z rzeczywistością. Warto więc zadać sobie pytanie, czy nie lepiej odciąć się nawet na chwilę od wszelkich technologii i zaobserwować to, co dzieje się wokół nas? To nic, że nie przeczytamy jako pierwsi najnowszego newsa o topowej celebrytce, albo nie odpowiemy od razu na wiadomość od koleżanki. Lepiej jest mieć chwilę wytchnienia, aby skupić się spokojnie na własnym życiu i pracować na swoje cele. Bycie offline też może być fajne!

Tekst: Julia Gugniewicz

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

3 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

3 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

4 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

4 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

5 dni ago