FILMY PODCZAS COLOURS OF OSTRAVA 2014

 

attila-marcel-web-01

 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


W tym roku filmy wyświetlane będą w nowym budynku zwanym Science and Technology Centrum. Dzięki nowoczesnej sali kinowej, oglądać będziemy siedząc w wygodnych fotelach! Program został przygotowany przy współpracy z węgierską Letnią Szkołą Filmową.

 

vlaky-fotky-na-web-04

 

Piątek stać będzie pod znakiem czterech innowacyjnych produkcji, wybranych przez Stowarzyszenie Czeskich Klubów Filmowych. Pierwsza z nich to francuska komedia “Attila Marcel” w reżyserii Sylvaina Chometa. Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Paul, który w wieku dwóch lat był światkiem śmierci rodziców, przez co stracił pamięć oraz mowę. Film zachwyci miłośników Amélie Poulain. Brytyjski dramat “Broken” to film z 2013 roku, w reżyserii Rufusa Norrisa. W roli głównej zobaczymy Tima Rotha, samotnego ojca, wychowującego 11-letnią córkę Skunk. Obraz jest urzekający i prezentuje studium miłości w wielu jej formach – wyidealizowaną, nieszczęśliwą, niechcianą i – ostatecznie – bezwarunkową. “Cesta do školy” opowiada o dzieciach pochodzących z różnych zakątków świata (Kenia, Maroko, Argentyna, Indie), połączonych wspólnym pragnieniem wiedzy. Dzieci zdają sobie sprawę, że nauka może im otworzyć bramę do lepszej przyszłości, dlatego każdy dzień rozpoczynają wytrwale od długiej i żmudnej drogi do szkoły. Piątkowy program zamyka wielokrotnie nagradzany czeski dokument “Show!” w reżyserii Bohdana Blahovca.

 

filmy

 

Sobota – dzień klasyki światowego kina. “Koyaanisqatsi” to muzyczny dokument w reżyserii Godfreya Reggio. Film przedstawia zbiór niezwykłych obrazów z życia Ziemi i ludzi, którym towarzyszy oszałamiająco minimalistyczna muzyka Philipa Glassa. Kultowy sci-fi “2001: Odyseja Kosmiczna” to arcydzieło wyreżyserowane przez Stanleya Kubricka, zainspirowany opowiadaniami Arthura C. Clarke’a. Książka przeniesiona na kinowy ekran niemal natychmiast stała się jednym z najlepszych dzieł w historii kina. Film zostanie wyświetlony w odnowionej cyfrowo jakości. Kultowe filmy z lat ’90 reprezentować będzie znany “Pulp Fiction” Quentina Tarantino. Zobaczymy homoseksualny gwałt pomiędzy dwojgiem śmiertelnych wrogów, wciągnie heroiny nosem, historię złotego zegarka sprzed dwóch wojen, czy dyskusję na temat hamburgerów w McDonalds, Burger Kingu i Big Kahuna Burger. Przeżyjemy raz jeszcze niesamowite klimaty muzyczne oraz taneczne popisy Johna Travolty, a wszystko w odnowionej cyfrowo jakości. Sobotę zakończymy filmem “Pociągi pod specjalnym nadzorem”, pochodzącym z 1996 roku. Reżyserem tego czechosłowackiego obrazu jest Jiri Menzel. 

W niedzielę na filmowej scenie Colours zaprezentowana zostanie unikalna historia muzyczna “Punk w Afryce” w reżyserii Keitha Jonesa i Deona Maasa. Film szczegółowo pokazuje jak rozwijał się wielorasowy ruch punkowy, a wraz z nim przemiany polityczne i społeczne w krajach południowej Afryki. “Dzieci flamenco” opowiada historię dwóch młodych i utalentowanych artystów, którzy pochodzą z różnych etnicznie rodzin, a połączyła ich miłość do muzyki flamenco. Doskonały film “Życie w świecie materialnym” to dokument o Georgu Harrisonie, wyreżyserowany przez Martina Scorsesse. Scorsese, wykorzystując materiały archiwalne i wywiady z przyjaciółmi muzyka, przedstawia portret wybitnego artysty. Historię poznajemy począwszy od dzieciństwa w Liverpoolu, przez epokę Beatlesów po czasy solowej kariery. Na koniec obejrzymy francuski dokument “Jupiter’s Dance”, prezentujący historię charyzmatycznego lidera zespołu Okwess Internation. 

 

Czterodniowe karnety na Colours of Ostrava 2014 dostępne są w cenie 339. Bilety na festiwal można nabyć za pośrednictwem dwóch punktów przedsprzedaży: w oficjalnych sklepach festiwalowych – polskim joyStore i czeskim eShop oraz w sieci Eventim! Bilety w tej cenie można nabyć do 16 lipca. 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News