Filmy o neonazistach. TOP 5 filmów, które lepiej obejrzeć, niż iść na miasto

filmy o neonazistach

Witamy w polskiej rzeczywistości 11 listopada. Będzie to artykuł zupełnie niezwiązany z wydarzeniami, które co roku mają miejsce w stolicy naszego pięknego kraju. Filmy o neonazistach, które opiszemy, są zdecydowanie warte obejrzenia, szczególnie dziś.

5. ROMPER STOMPER, reż. Geoffrey Wright

Jest to produkcja z 1992 – sznyt tamtych lat nie odpuszcza przez cały seans. Mamy do czynienia z filmem niezwykle klimatycznym, który w intrygujący sposób opowiada historię skinheadów chcących zmierzyć się z poszerzającą się wietnamską społecznością w swoim mieście. Nie zabraknie łysych głów, faceta nieustannie cytującego Mein Kampf z pamięci oraz błyskotliwej satyry na neonazistów.

https://www.youtube.com/watch?v=YXa-nAYdjrk

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


4. TO WŁAŚNIE ANGLIA, reż. Shane Meadows

Tym razem mamy do czynienia z nieco bardziej młodzieżową perspektywą. Główny bohater ma problemy w szkole i z rówieśnikami. Pewnego dnia dołącza do grupy skinheadów, którzy akceptują go dużo bardziej niż szkolni koledzy. Początkowo wszystko wygląda świetnie, ale pewnego dnia z więzienia wychodzi jeden z najbardziej radykalnych członków tej grupy, zadeklarowany rasista. Świat przestaje wtedy wyglądać kolorowo dla naszego bohatera. Bardzo wciągająca, intrygująca produkcja, którą warto obejrzeć, gdy chcemy poznać najlepsze filmy o neonazistach.

3. FANATYK, reż. Henry Bean

Kolejny w tym zestawieniu film o zagubionym młodym człowieku, który pod wpływem pewnych rozważań zaczyna sympatyzować z neonazistami (oraz bardzo nie lubić Żydów). Historia oparta na faktach, bardzo angażująca i pozostawiająca wiele smutnych refleksji. Jeśli chodzi o filmy o neonazistach, Fanatyk jest jednym z najlepiej nakreślonych stadiów zapadania się ludzkiej psychiki pod wpływem zła i nieludzkich przekonań.

2. FALA, reż. Dennis Gansel

Nauczyciel historii w jednej z niemieckich szkół postanawia przeprowadzić pewien eksperyment, wykorzystując do tego swoich uczniów. Wszystko jednak wymyka się spod kontroli, a jego uczniowie zaczynają przypominać bardziej neonazistów, niż zwykłą młodzież. Niezwykle przejmujący obraz, który jest ogromnym ostrzeżeniem przed tego rodzaju zachowaniami.

1. WIĘZIEŃ NIENAWIŚCI, reż. Tony Kaye

Tej produkcji nie mogło zabraknąć. Jest to jeden z najlepszych obrazów nie tylko jeśli chodzi o filmy o neonazistach, mamy bowiem do czynienia z niekwestionowaną klasyką kina. Próżno rozprawiać o geniuszu reżysera oraz poszczególnych aktorów – warto Więźnia nienawiści po prostu zobaczyć, poczuć i przemielić. Bo jest to bez wątpienia film bardzo ważny, który porusza tę trudną tematykę w przystępny sposób. Zmusza jednocześnie do refleksji – jak zresztą pozostałe filmy o neonazistach, które przytoczyłem wyżej.

Zobacz także: Najlepsze filmy o więzieniu

1/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News