Filmy młodzieżowe – 7 tytułów wartych obejrzenia

Filmy młodzieżowe – 7 tytułów wartych obejrzenia
Kadr z filmu „Śmiertelne zauroczenie”, źródło: imdb.com

W ostatnich latach filmy młodzieżowe to bardziej melodramaty lub komedie romantyczne, w których pojawiają się nastoletni bohaterowie. Jak znaleźć naprawdę dobre filmy młodzieżowe, które warto obejrzeć? Z pomocą przychodzi poniższa lista zawierająca świetne klasyki z przełomu lat 80./90. i kilka nowszych produkcji.

1. Śmiertelne zauroczenie (1988) reż. Michael Lehmann

Ekskluzywna szkoła średnia w miasteczku Sherwood. Znaczący wpływ na resztę szkolnej społeczności ma grupa czterech przyjaciółek: Heather Chandler, Heather McNamara, Heather Duke i Veronica Sawyer. Liderką grupy jest Heather Chandler, bezlitośnie tępiąca i wykpiwająca wszystkich którzy nie pasują do narzuconych przez nią standardów. Jej dowcipy najmniej bawią Veronicę, która nie znosi Heather. Pewnego dnia Veronica poznaje Jasona Deana, który nie tylko nosi przy sobie broń, ale miewa makabryczne pomysły. W rolach głównych: Winona Ryder, Christian Slater, Kim Walker, Lisanne Falk i Shannen Doherty.

Niekwestionowane pierwsze miejsce listy zawierającej filmy młodzieżowe warte obejrzenia zajmuje „Śmiertelne zauroczenie”! Dlaczego? Powodów jest kilka: to zdecydowanie najlepsza czarna komedia dla nastolatków, jaka istnieje, fabuła jest fantastyczna, obsada niesamowita, w komiczny sposób porusza ważne tematy, całość ma niepowtarzalny klimat i jest to jeden z filmów, który można określić mianem stylowego.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


2. Babyteeth (2020) reż. Shannon Murphy

Poważnie chora nastolatka Milla (Eliza Scanlen) zakochuje się w drobnym handlarzu narkotyków Mosesie (Toby Wallace). Ten fakt staje się najgorszym koszmarem jej rodziców (Ben Mendelson i Essie Davis). Nie tak wyobrażali sobie chłopaka córki. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Sprawy wymykają się spod kontroli, a tradycyjna moralność przestaje obowiązywać. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia. Jak dobrze jest nie być martwym. Pełen humoru portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób.

Wzruszająca, cudowna, skłaniająca do myślenia i pełna światła produkcja z niesamowitą obsadą. Wywołuje jeszcze więcej łez niż inne filmy młodzieżowe poruszające tematykę chorób śmiertelnych, np. „Gwiazd naszych wina”.

3. Słodkie zmartwienia (1995) reż. Amy Heckerling

Cher Horowitz (Alicia Silverstone) – rezolutna nastolatka, kochająca modę i wszystko co kolorowe, potrafiąca swym wielkim wdziękiem i sprytem zjednywać sobie ludzi, postanawia znów przechytrzyć wszystkich i siłą perswazji zdobyć wyższe oceny na świadectwie. Stara się więc połączyć ze sobą dwóch samotnych nauczycieli. Gdy wreszcie jej się to udaje odkrywa, że – wbrew temu, co o niej mówią – mogłaby zrobić coś dobrego dla innych. Dlatego też wraz ze swą przyjaciółką (Stacey Dash) postanawia pomóc nowej uczennicy (Brittany Murphy), przerodzić się z szarej myszki w atrakcyjną dziewczynę. Splot dziwnych wydarzeń powoduje, iż Cher odkrywa kogo tak naprawdę kocha i co rzeczywiście jest ważne.

Przezabawna, świetnie zagrana komedia dla nastolatków, która przyćmiewa inne filmy młodzieżowe z lat 90. Fabuła od pierwszych minut wciąga i ogląda się ją z przyjemnością, a Cher oczarowuje widza jako narratorka.

4. Stowarzyszenie umarłych poetów (1989) reż. Peter Weir

Poznajemy młodych bohaterów, borykających się z problemami dorastania w prestiżowej Akademii Weltona. Todd Anderson (Ethan Hawke) czuje się niezauważany, Neil Perry (Robert Sean Leonard) chce zostać aktorem, lecz nie pozwala mu na to ojciec, jeszcze inni podrywają dziewczyny, ale bez skutku. I tak oto w progi surowej szkoły wkracza energiczny nauczyciel, John Keating (Robin Williams), ogarnięty pasją życia i, jak się później okazuje, wyznający starą zasadę Horacego, „carpe diem”. Uczy chłopców miłości do poezji, wolności i robienia tego, co chcą w życiu i korzystania z niego.

Produkcja dla widzów lubiących inspirujące filmy młodzieżowe. Wspaniałe kino o poezji, filozofii życiowej oraz nieszablonowym podejściu nauczyciela. To jeden z takich filmów, który może zmienić spojrzenie osoby oglądającej na świat i pomóc w późniejszych wyborach życiowych.

5. Charlie (2012) reż. Stephen Chbosky

Nastoletni Charlie (Logan Lerman) jest uczniem pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Nieśmiały i wyobcowany outsider nie ma lekko w nowym środowisku. Nie pasuje do żadnej grupy, a jego niekonwencjonalne poglądy nie ułatwiają mu procesu dopasowywania się do innych. Pierwsze miłosne doświadczenia, samobójstwo przyjaciela, relacje w rodzinie, narkotyki – z tym wszystkim Charlie zmaga się samotnie, aż do chwili, kiedy jego inteligencję i wrażliwość zauważają  uczniowie ostatniej klasy – Sam (Emma Watson) i Patrick (Ezra Miller).

Stephen Chbosky we wspaniały sposób przeniósł własną powieść na ekran. Aktorzy świetnie wcielili się w swoje postaci, dzięki czemu wszystko wypadło bardzo autentycznie. Pełen wrażliwości film z pięknym soundtrackiem zawierającym m. in. „Heroes” Davida Bowiego i „Pearly-Dewdrops’ Drops” Cocteau Twins.

6. Klub winowajców (1985) reż. John Hughes

Pewnego dnia w jednej z amerykańskich szkół dochodzi do bezprecedensowej sytuacji. Oto grupa uczniów, w której skład wchodzą: sportowiec Andy (Emilio Estevez), kujon Brian (Anthony Michael Hall), królowa piękności Claire (Molly Ringwald), łobuz John (Judd Nelson) oraz dziwaczka Allison (Ally Sheedy) dostają wspólną karę za złe zachowanie w szkole. Karą jest spędzenie w sobotę 8 godzin w szkolnej bibliotece. Ponadto grupka ma za zadanie napisać wypracowanie, które odpowie na pytanie „Kim jestem?”. Wspólna kara oraz perypetie z nią związane zbliżają do siebie licealistów. Zaczynają ze sobą rozmawiać, dzielić się uczuciami, problemami i fobiami.

Klasyka kina dla nastolatków lat 80. wyreżyserowana przez Johna Hughesa, który stworzył najpopularniejsze filmy młodzieżowe XX wieku. Atutami filmu są: interesujące postaci, fabuła rozgrywająca się w jednym miejscu oraz przeplatanie ze sobą elementów zabawnych i poważnych.

7. Dziewczyna z pomarańczami (2009) reż. Eva Dahr

W dniu osiemnastych Georg (Mikkel Bratt Silset) urodzin otrzymuje list od ojca Jana Olava (Harald Thompson Rosenstrøm), który mężczyzna napisał tuż przed śmiercią. Georg miał wtedy 6 lat. Zamiast świętować, chłopak wybiera się na dawno już zaplanowaną podróż w góry. Zabiera ze sobą narty i teleskop, by obserwować niezwykłe ciała niebieskie. Nie zapomina również o liście od taty. Ojciec pisze o ślicznej dziewczynie z pomarańczami, którą spotkał w 1982 roku. Opisuje jej piękno i swoją fascynację jej urodą. Mężczyzna do końca życia nie mógł o niej zapomnieć.

Pięknie zrealizowana ekranizacja powieści Josteina Gaardera o tym samym tytule. Fascynująca opowieść o przeszłości, teraźniejszości i kosmosie. Idealna propozycja dla osób lubiących norweskie filmy młodzieżowe i interesujące, nietuzinkowe historie.

Miłego oglądania!

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania

Książki młodzieżowe – 7 tytułów wartych przeczytania

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News