Filmy LGBT, których nie można przegapić

Mężczyzna trzymający głowę na ramieniu drugiego mężczyzny

W tym roku, po raz ósmy odbędzie się festiwal celebrujący wyjątkowość kultury queer. Obrazy, które zobaczymy w trakcie festiwalu bezpośrednio opowiadają historię lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych, drag queens i wszystkich tych, którzy swoją tożsamość definiują poprzez odmienność.

LGBT Film Festival pokazuje różnorodność, przybliżając nam świat, do którego często tęsknimy: świat wolności i równości poszanowania naszych praw i tożsamości, możliwości, które często pozostają w sferze naszych pragnień. Wszyscy jesteśmy inni, ale każdy z nas jest tak samo ważny! To największe w Polsce święto kina niezależnego, alternatywnego, ambitnego i zaangażowanego w sprawy, które dotyczą społeczności LGBT+, nas wszystkich i każdego z osobna.

8. edycja LGBT Film Festival odbędzie się 7 miastach w Polsce: Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Katowice. Szczegółowy program festiwalu i daty znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu. Dodamy, że w Warszawie festiwal zagości w Kinie Kinoteka już od 21 do 27 kwietnia 2017. Co w tym roku będziemy mogli zobaczyć? Podajemy Wam kilka pozycji z niezwykle bogatego repertuaru tegorocznej edycji festiwalu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


1. Artykuł Osiemnasty

Dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków jednopłciowych? Tytuł pełnometrażowego dokumentu nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków osób tej samej płci. W filmie wzięło udział wielu wybitnych ekspertów, m.in.: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz, Agnieszka Holland.

2. Apricot Groves

Aram, młody Armeńczyk, który od dzieciństwa mieszka w Stanach Zjednoczonych wraca do kraju pochodzenia, żeby oświadczyć się dziewczynie. Chłopiec w ciągu jednego dnia doświadcza wielu kultur, religii, widzi kontrasty w zróżnicowanym społeczeństwie, ale największe wyzwanie jest dopiero przed nim.

3. Drag Becomes Him

Jerick Hoffer wyjeżdża z prowincjonalnego Portland i jako Jinkx Monsoon rzuca wyzwanie światu. Zabiera nas w podróż od Seattle i barów, gdzie zarabia parę dolarów, aż po wielki sukces i wygraną w piątym sezonie RuPaul Drag Race. Jinkx opowiada historię kultury Drag Queen, własnych lęków, pragnień, radości i smutków. Międzynarodowemu uznaniu i wielkiej sławie towarzyszy opowieść o wewnętrznej przemianie, którą Jinkx rysuje na swojej twarzy pudrem i maskarą.

4. Fair Haven

James mieszka w domu z demonami oraz ojcem, który ma wobec niego wielkie plany. Po śmierci matki chłopak poddany zostaje terapii konwersyjnej (leczeniu z homoseksualizmu), która mimo starań i zapewnień terapeuty nie przynosi żadnych efektów. Tym bardziej że na horyzoncie pojawia się dawna miłość, chłopak o którym James bardzo chciał zapomnieć. Nie pomaga terapia, nie pomaga również dziewczyna, z którą James zaczyna się umawiać.

5. Gender Troubles. The Butches

Musisz być kobieca. Jeśli nie spełniasz tego warunku, pojawiają się kłopoty. Podwójne wykluczenie w przypadku lesbijek butch to problem, który z dystansem, dużą dozą humoru, a jednak całkiem na serio przedstawia „Gender Troubles: The Butches”. Społeczeństwo akceptuje tylko to, co nie wyróżnia się z tłumu. Czy kobieta les musi spełniać opresywne standardy patriarchalnego heteronormatywu? Nawet jeśli zupełnie jej z nimi nie po drodze?

6. Yes, We Fuck!

Sześć autentycznych opowieści o różnorodnym seksie osób z dysfunkcjami cielesnymi. Bohaterowie mają różną seksualność i preferencje, łączy ich społeczne wykluczenie i uprzedzenia. Film przedstawia historie osób, dzięki którym rozumiemy, że nikt nie ma monopolu na seks i seks należy do każdego. Pokazuje nie tylko seks jako terapię ciała, ale także pozwala lepiej zrozumieć ludzką intymność.

Informacje o godzinach projekcji i zakupie biletów znajdziecie na oficjalnym wydarzeniu 8. LGBT FILM FESTIVAL na Facebooku. Dodatkowo, jeśli chcecie wesprzeć ideę festiwalu i przyczynić się do powstania jego kolejnych edycji, wystarczy, że klikniecie TUTAJ. Widzimy się za kilka dni w warszawskiej Kinotece!

LGBT FILM FESTIVAL PLAKAT

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News