Filmy katastroficzne – TOP 10 najlepszych filmów o kataklizmach

filmy katastroficzne

Tsunami, huragany, wybuchy wulkanów… możliwości na zniszczenie planety jest sporo, a filmowcy czerpią z tych oraz innych pomysłów pełnymi garściami. Jakie filmy katastroficzne są najlepsze? Które z nich mogą pochwalić się najciekawszymi rozwiązaniami fabularnymi?

Zapraszamy na listę filmów katastroficznych, które zdecydowanie warto zobaczyć.

10. GÓRA DANTEGO (1997)

Klasyczny schemat, który pojawia się w wielu produkcjach tego gatunku: ambitny, nieco ekscentryczny naukowiec zapowiada katastrofę (w tym przypadku konkretnie wybuch tytułowego wulkanu), lecz absolutnie nikt nie chce mu wierzyć. Choć obecnie film ten może wydawać się nieco archaiczny (mimo zaledwie ćwierćwiecza na karku), to zdecydowanie warto go obejrzeć jako jeden z flagowych przykładów przyzwoitego kina nurtu a nie mówiłem?.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


9. PANDORA (2016)

Jeden z niewielu azjatyckich filmów, które w tak przyzwoity sposób poruszają tematykę kataklizmu. Filmy katastroficzne raczej nie są kojarzone z Koreą, ale w tym wypadku trzeba oddać twórcom, że przygotowali zgrabną historię, która porusza i emocjonuje. Pandora opowiada o odważnym mężczyźnie, który w obliczu uszkodzenia elektrowni atomowej postanawia uratować okoliczną ludność. Wspaniałe, niemal superbohaterskie kino.

8. TRZĘSIENIE ZIEMI (1974)

Jeden z najstarszych filmów w tym zestawieniu, który bez wątpienia przetarł szlaki wielu twórcom kina katastroficznego. Trzęsienie ziemi opowiada o tytułowym kataklizmie, który nawiedza okolice Los Angeles, jak również o grupie śmiałków, którzy starają się stawić czoła zagrożeniu. To jeden z filmów, które angażują widza od samego początku i nie pozwalają oderwać się od ekranu aż do samego końca.

7. 33 (2015)

Produkcja o enigmatycznym tytule opowiada o losach trzydziestu trzech chilijskich górników, którzy na oczach całego świata (akcja ratunkowa transmitowana była również w Polsce) utknęli w jednym z zawalonych szybów. Choć krytycy zarzucają temu filmowi nadużywanie hollywoodzkich klisz, to w ostateczności można wyczuć odpowiedni hołd złożony ofiarom tamtych dni.

6. 2012 (2009)

Roland Emmerich to niekwestionowany król nieco karykaturalnego kina katastroficznego z niesamowitymi efektami specjalnymi. Takie jest 2012 – trochę nieskładna fabuła i mało charyzmatyczny bohaterowie to kwestie, na które należy przymknąć oko, w zamian dostajemy jedne z najwspanialszych efektów w historii kina pierwszej dekady XXI wieku. Katastrofa ogarniająca całą planetę to coś, na co patrzy się wspaniale przez niemal 3 godziny seansu.

5. SUPERWULKAN. SCENARIUSZ KATASTROFY (2005)

Jeśli chodzi o najbardziej intrygujące filmy katastroficzne, to pod względem formy Superwulkan z pewnością się wyróżnia. Mamy do czynienia z fabularyzowanym dokumentem opowiadającym o tym, jak w praktyce mógłby wyglądać park Yellowstone po erupcji tytułowego wulkanu. Wszystko zostało rzetelnie poparte opiniami i przewidywaniami ekspertów, a za produkcję odpowiada BBC – mamy zatem do czynienia z niezwykle rzetelnym i wciągającym filmem.

4. POJUTRZE (2004)

Kolejna wizja końca świata w wykonaniu Rolanda Emmericha. Mimo tego, że film ma na karku już niemal dwadzieścia lat, to efekty specjalne – jak zresztą w każdej produkcji tego reżysera – stoją na najwyższym możliwym poziomie. Można śmiało stwierdzić, że jeśli chodzi o najlepsze filmy katastroficzne, to Pojutrze na stałe zagościło w kanonie klasyki.

3. NIEMOŻLIWE (2012)

Jeden z najbardziej poruszających filmów w tym zestawieniu. Opowiada prawdziwą historię rodziny, która przeżyła tsunami w Tajlandii (2004) i stawiła czoła wielu trudnościom, aby odnaleźć się w ogromnym chaosie. Jeśli chodzi o najbardziej wzruszające i emocjonujące filmy katastroficzne, z pewnością Niemożliwe jest godne zauważenia.

2. DZIEŃ ZAGŁADY (1998)

Niekwestionowany klasyk kina katastroficznego, który zawiera w sobie wszystko, co obowiązkowe: odważnych astronautów, intrygującą genezę kataklizmów, nieco przewidywalną fabułę oraz spektakularne efekty specjalne. Jeden z najciekawszych filmów katastroficznych nie tylko lat 90., który przy okazji przetarł wiele szlaków dla swoich następców.

1. ARMAGEDDON (1998)

1998 rok był niezwykle owocny dla twórców kina opartego na kataklizmach. Wśród nich był między innymi Michael Bay, który już wtedy słynął z wybuchów, pościgów i ogólnej spektakularności na ekranie. Taki jest też Armageddon, a więc produkcja przesiąknięta akcją i emocjami. Jeśli chodzi o najlepsze filmy katastroficzne, ten bez wątpliwości zasługuje na szczególne uznanie.

Zobacz także: Najlepsze romantyczne filmy

Romantyczne filmy – TOP 10 najlepszych filmów o miłości!

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News