Filmy dokumentalne wbijające w fotel

Kobieta stojąca tyłem do obiektywu i figurka postaci z kosą

Łamią tematy tabu, szokują i wzruszają. Wybraliśmy dla was kilka filmów dokumentalnych, które zdecydowanie spełniają powyższe kryteria i na długo po obejrzeniu pozostaną w waszej pamięci!

1. Chwała dziwkom, 2011 reż. Michael Glawogger

 film.org.pl

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Różne oblicza prostytucji pokazane na przykładzie  trzech krajów i przez pryzmat trzech religii to nie moralizatorska pogadanka, ale wielowymiarowy portret najstarszego zawodu świata. Glawogger pokazuje swoje bohaterki z dużą dozą empatii, ale nie współczucia. Od kiczowato urządzonego klubu, gdzie zarabiające na nowe torebki piękne Tajki siedzą oblane różowym światłem, po rodzaj samochodowego slalomu, między Meksykankami zamieszkującymi sztuczne miasto stworzone na potrzeby seks biznesu, przenosi nas w niedostępny świat. Trochę ze snu, trochę z koszmaru.

 2. Człowiek na linie, 2008 reż. James Marsch

www.pitch.com

Ten nagrodzony Oskarem film przedstawia historię Philipppe’a Petita, człowieka, który odważył się marzyć. 7 sierpnia 1974 roku Francuz przeszedł po linie między bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Wraz z grupą przyjaciół wymyślił misterny plan, który pozwolił niezauważenie przedrzeć się na szczyt wież, zamontować linę i pokonać odległość dzielącą budynki. Zapytacie o cel przedsięwzięcia. Philippe po prostu o tym marzył. Trzymające w napięciu 94 minuty to żywa narracja przeplatana wspomnieniami i amatorskimi nagraniami Petita i przyjaciół.

 3. Przeznaczone do burdelu, 2004 reż. Ross Kauffman, Zana Briski

ocdn.eu

Kolejny oscarowy dokument w naszym zestawieniu pokazuje życie dzieci w dzielnicy czerwonych latarni w Kalkucie. Społeczeństwo kastowe Indii skazuje dzieci prostytutek na taki sam los jak matki, jedyną szansą na wyrwanie się z kręgu biedy i przemocy jest zdobycie kosztownego wykształcenia, jednak w szkołach córki przedstawicielek najstarszego zawodu świata są odrzucane przez rówieśników. Poruszający dokument o dzieciństwie, mimo wszystko wesołym i beztroskim.

4. Heima, 2007 reż. Dean DeBlois

 drrnwbb.com
drrnwbb.com

Jakie jest najpiękniejsze miejsce na ziemi? Jeśli nie wiecie, że to Islandia, koniecznie musicie zobaczyć hipnotyzujący film DeBloisa. Sigur Ros udają się w trasę koncertową po swojej rodzinnej Islandii. Grają nie tylko na festiwalach muzycznych pod gołym niebem, ale też w opuszczonej osadzie, czy w przerdzewiałym wraku statku. Fabuła została zredukowana do minimum. Doradzamy oglądać na dużym ekranie i z dobrym nagłośnieniem. Estetyczne doznania ekstatyczne gwarantowane.

5. Z-Boczona historia kina, 2006 reż. Sophie Finnes

radykalny.org

Na ekrany polskich kin jakiś czas temu wszedł drugi film Slavoja Zizka „Perwersyjny przewodnik po ideologiach”. „Z-Boczona historia kina” to film w którym słoweńska gwiazda filozofii (i słowo 'gwiazda’ nie jest tu bynajmniej nadużyciem z mojej strony) opowiada o rozwoju dziesiątej muzy przez pryzmat psychoanalizy, czy historii filozofii. Przednia zabawa inkrustowana fragmentami kultowych filmów.

Tekst: Helena Łygas

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News