Rusza kolejna Wiosna Filmów! Już po raz 21. zostaną zaprezentowane filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, wiele z nich będzie można zobaczyć przedpremierowo. W tym roku wydarzenie potrwa dwa dni dłużej niż zwykle, bo od 10 do 19 kwietnia. Zmianie nie ulega cena wejściówki: każda projekcja to nadal wydatek rzędu jedynie 7zł.
Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie nagrodzona w Wenecji surrealistyczna komedia wyreżyserowana przez Roya Anderssona, „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. Obrazem zamykającym cykl pokazów będzie hiszpański thriller „Stare grzechy mają długie cienie” Alberto Rodrigeza – laureat trzech nagród MFF w San Sebastian oraz zdobywca 10 nominacji do nagród Goya 2015. Obie produkcje w Polsce zadebiutują właśnie na tegorocznej Wiośnie Filmów.
Do tytułów, które zdecydowanie trzeba zobaczyć, należy „Timbuktu” – francusko-mauretański tryumfator 40. edycji Cezarów, nominowany także do Oscarów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film w reżyserii Abderrahmane’a Sissako opowiada historię mieszkańców Mali, w którym po przejęciu władzy przez dżihadystów, wprowadzono reżim totalitarny. W ramach Festiwalu będzie można obejrzeć także „Plemię”, które do kin wejdzie 29 maja. Obraz w reżyserii Myrosława Słaboszpyckiego to minimalistyczne arcydzieło, które opowiada historię za pomocą języka migowego, bez napisów i lektora. Poza nimi także reprezentant kina azjatyckiego, „Ognie w polu” Shinya Tsukamoto oraz „Femen” Alaina Margota, opowiadający o działaczkach ukraińskiego ruchu kobiecego.
W tym roku silną reprezentację będzie miało kino węgierskie, którego przegląd zapowiada dyrektor programowy, Michał Myśliński. Wyświetlone zostaną m.in. m.in. nagradzane na MFF w Karlowych Warach „Sens życia i jego brak” Gábora Reisza oraz „Free Fall” Györgya Pálfiego i Zsófii Ruttkay.
Interesujących produkcji nie zabraknie także w stałych festiwalowych kategoriach: Polskie kino na świecie, Rewelacje międzynarodowych festiwali, Docenione przez krytyków, Faworyci publiczności czy Zwycięzcy międzynarodowych festiwali. Poza nimi organizatorzy jak co roku zapraszają na Strefę Scenarzysty – cykl spotkań wykładowo-warsztatowych o pisaniu scenariuszy i charakterze samego zawodu, w trakcie których profesjonalni scenarzyści mają okazję ćwiczyć swoje umiejętności. Jedną z tegorocznych sesji poprowadzi Olivia Hetreed, scenarzystka „Dziewczyny z perłą” i „Wichrowych wzgórz”.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Na naszym fanpage znajdziecie konkurs, w którym możecie wygrać wejściówki na festiwal.