Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!
Ladytron

Przed nami już 16. odsłona lubelskich Innych Brzmień, a 10. w ramach Wschodu Kultury. Poznajcie artystów, którzy wystąpią na tegorocznej edycji!

Druga tura ogłoszeń na Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Powiększyła się lista wyjątkowych artystów i artystek, którzy pojawią się w Lublinie w dniach 6 – 9 lipca 2023 podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Jak co roku czeka na nas prawdziwa muzyczna uczta i możliwość obcowania z unikalnymi zjawiskami muzycznymi z całego świata.

To 16. edycja lubelskich Innych Brzmień, a 10. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!

Drugą turę tegorocznych ogłoszeń zaczynamy od jednej z czołowych formacji niemieckiej sceny awangardowej czyli tria To Rococo Rot. Ich lubelski koncert to prawdziwa gratka dla fanów, bowiem grupa pozostająca od dłuższego czasu w zawieszeniu, reaktywuje się specjalnie na Wschód Kultury – Inne Brzmienia i wykona swoje najlepsze kompozycje, w unikalny sposób łącząc żywe brzmienia instrumentalne z elektroniką. Na zupełnie innym biegunie znajduje się włoskie Dead Cat in a Bag. Artyści czerpią bowiem z bogatej tradycji wielkich songwriterów, a skojarzenia z Tomem Waitsem, Nickiem Cave’em czy Leonardem Cohenem są w tym przypadku bardzo adekwatne. Do tego trio z Turynu dokłada jeszcze szczyptę folku, rocka czy choćby muzyki teatralnej, co daje niesamowity efekt.

Oczywiście program Innych Brzmień nigdy nie byłby kompletny bez polskich wykonawców. W tym roku prym będą wiedli znakomici artyści związani ze świętującą swoje 25-lecie wytwórnią Gusstaff Records. W naszym tegorocznym line-upie pojawią się zatem wychodzące od muzyki tradycyjnej, a kończące na swobodnej improwizacji Tuleje, najnowsze post-punkowe dziecko wrocławskiej załogi związanej m.in. z Ukrytymi Zaletami Systemu, czyli znakomite Atol Atol Atol oraz poruszające się na styku jazzu, noise’u, post-rocka czy eksperymentów brzmieniowych trio szorstkie.

Inne Brzmienia – artyści i artystki Festiwalu Wschód Kultury

To Rococo Rot – ten pochodzący z Berlina zespół zasłynął z doskonałego połączenia brzmień elektronicznych z żywym, analogowym graniem. Do historii przeszedł cytat z magazynu Pitchfork, opisujący muzykę grupy jako “brzmiącą całkowicie cyfrowo, a jednak w 100% ludzką”. Niemieckie trio, założone w 1995 roku, działało z sukcesami aż do roku 2014, po czym zawiesiło swoją działalność.

Lubelski koncert będzie więc wydarzeniem bez precedensu i swoistą reaktywacją formacji. Od 2014 roku To Rococo Rot zagrało bowiem tylko jeden, wyjątkowy koncert jubileuszowy na festiwalu w Düsseldorfie, a było to w grudniu 2022 roku. W tym samym roku artyści wydali również, ku wielkiej radości swoich fanów, niepublikowane do tej pory nagrania z okresu działania kultowego John Peel Sessions. Ich wizyta w Lublinie będzie zatem absolutnie wyjątkową i niepowtarzalną okazją do posłuchania na żywo tego zasłużonego zespołu.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!

Dead Cat in a Bag – pochodzące z Turynu trio słusznie uchodzi dziś za jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych zespołów na włoskiej scenie. Ich muzyka to z jednej strony kontynuacja artystycznej ścieżki wytyczonej przez legendarnych songwriterów w stylu Toma Waitsa, Nicka Cave’a czy Leonarda Cohena. Z drugiej, można tu odnaleźć cały katalog odniesień do ilustracyjnej muzyki teatralnej czy filmowej. Grupa pomysłowo wykorzystuje muzykę tradycyjną, czerpiąc również inspiracje z literatury klasycznej (nazwa zespołu nawiązuje wprost do powieści “Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina) oraz folkloru. Do tego artyści dokładają bardziej współczesne, głośniejsze brzmienia, co razem daje niezwykle interesujący efekt. Na instrumentarium Dead Cat in a Bag składają się skrzypce, akordeon, bandżo oraz porcja dobrze zbalansowanej elektroniki.

Przez ostatnią dekadę Włosi dzielili scenę m.in. z takimi wykonawcami jak Hugo Race czy Bonnie „Prince” Billy, a po lubelskim koncercie można być pewnym, że zaskarbią sobie uznanie także innobrzmieniowej widowni.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!

Atol Atol Atol – nowy projekt muzyków, którzy debiuty mają już dawno za sobą i dali się dobrze poznać w świecie polskiej alternatywy. Łukasz Plata (UZS – Ukryte Zalety Systemu, Przepych), Artur Soszyński (UZS – Ukryte Zalety Systemu) i Hubert Kostkiewicz (Kurws), zasileni przez wokalistkę Agatę Horwat, powołali do życia skład eksplorujący post-punkowe terytoria, nazywane przez samych muzyków „piwnicznym funkiem i przesiąkniętym dubem no-wave”. Debiutancki album Atol Atol Atol „Koniec sosu tysiąca wysp” ukazał się jesienią 2022 roku nakładem Gusstaff Records.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!
fot. Maciek Bielawski

Tuleje – przy pierwszym kontakcie jest to trio reinterpretujące muzykę tradycyjną z regionu wschodniej Wielkopolski. Przy zagłębieniu się w temat, dochodzą jednak kolejne warstwy i konteksty, a Tuleje stają się zespołem wymykającym się prostej klasyfikacji. Proste, minimalistyczne instrumentarium, oparte o bębny, kontrabas oraz głos, jest w stanie w tym przypadku wygenerować cały wachlarz brzmień. Muzyka tradycyjna jest tu punktem wyjścia, w ślad za nią podążają jednak jazz, swobodna improwizacja czy też trans i groove przynależny muzyce rockowej. Tuleje stanowią też ciekawy i frapujący element w eklektycznym katalogu wytwórni Gusstaff Records.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!

szorstkie – zespół narodził się w trudnych czasach zarazy 2020 roku w studiu nagrań „Trzaski”, gdzieś pomiędzy Częstochową a starym lasem. Robert Kafel (Lewe Łokcie), Kamil Klama (Beukot) i Michał Klama (Pleń, Pi) swoją muzykę nazwali „pandemicznym hałasem”, ale będąc bardziej precyzyjną_ym, można zauważyć, że szorstkie porusza się w obszarach muzyki eksperymentalnej i awangardy, a ich kompozycje w dużej mierze opierają się na improwizacjach, wariacjach i tworzeniu różnych, dość jazgotliwych dźwięków. Debiutancka płyta zespołu ukazała się nakładem Gusstaff Records.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!
fot. Natalia Klama

Ladytron – legenda brytyjskiej sceny elektro, łącząca w swojej twórczości pop, synthwave, shoegaze oraz awangardowe eksperymenty brzmieniowe. Zespół tworzą niezmiennie Helen Marnie (wokal, syntezatory), Mira Aroyo (wokal, syntezatory), Daniel Hunt (syntezatory, gitara elektryczna, wokal) i Reuben Wu (syntezatory). Ladytron jest jednym z nielicznych przykładów tego, jak w inteligentny i autorski sposób połączyć przebojowość z kreatywnymi, artystycznymi poszukiwaniami.

Grupa powstała w 1999 roku w Liverpoolu, zaś jej nazwa nawiązuje wprost do jednego z hitów formacji Roxy Music, będącej dla artystów jedną z kluczowych inspiracji. Zresztą sam Brian Eno określił Ladytron jako swój ulubiony i jednocześnie najlepszy zespół popowy w Anglii. Podobną rekomendację wystawił grupie Trent Reznor, kiedy w 2007 roku zaprosił muzyków do otwierania europejskich koncertów Nine Inch Nails. Sukcesem były też wspólne trasy z Björk czy Goldfrapp, które utorowały Ladytron drogę do kariery międzynarodowej. Na przestrzeni lat zespół nagrał siedem albumów studyjnych, z czego najnowszy, doskonale przyjęty „Time’s Arrow”, wyszedł dosłownie kilka miesięcy temu. Na lubelskim koncercie muzycy zaprezentują materiał z tej płyty, ale z pewnością nie zabraknie też hitów z ponad dwudziestoletniego dorobku grupy.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!

Stian Westerhus – norweski mistrz gitary, producent i eksperymentator. Artysta znany z gry w wielu zespołach, na czele z Jaga Jazzist, Ulver czy Puma. Potrafi płynnie poruszać się pomiędzy gatunkami i estetykami, zawsze jednak zachowując swój charakterystyczny, autorski styl. W swoich solowych poszukiwaniach bierze na warsztat jazz, noise, elektronikę czy ambient, ale zdarza mu się też komponować piosenki mroczne, utrzymane w duchu darkwave. Pierwsze albumy nagrywał dla kultowej oficyny Rune Grammofon, kolejne m.in. dla House of Mythology czy AllIceRecords.

W 2023 roku ukaże się jego najnowsza solowa płyta, którą na pewno zaprezentuje słuchaczom w Lublinie. Koncerty Westerhusa to niesamowite doświadczenie dźwięku i różnych sposobów jego przetwarzania.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!
fot. Voldseth

Nuha Ruby Ra – wokalistka, autorka i kompozytorka, tworząca na co dzień w Londynie. Uznawana dziś za jedną z największych nadziei współczesnej sceny brytyjskiej. Na koncie ma występy m.in. na festiwalu Glastonbury oraz najważniejszych światowych showcase’ach, na czele z The Great Escape, SXSW czy Reeperbahn. W ostatnim roku koncertowała wspólnie choćby z King Gizzard& the Lizard Wizard, Yard Act czy Viagra Boys. Jej styl to wypadkowa autorskich tekstów, elektroniki, hip-hopu, ale też post-punka czy grunge’u. Poza działalnością solową artystka udziela się też w alternatywnej grupie Arrows of Love. Obok aspektów muzycznych ważnym elementem w jej twórczości jest też strona wizualna: starannie wyreżyserowane, koncepcyjne wideoklipy oraz elementy video-artu podczas koncertów.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2023 – Poznajcie kolejnych artystów!

Wkrótce kolejne ogłoszenia, zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia – szczegóły

Data: 6 – 9 lipca 2023 r.

Miejsce: Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Wstęp: wolny

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz http://www.wschodkultury.eu/

 

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.

Zobacz też: „Laboratorium innowacji” – Finaliści konkursu make me! Łódź Design Festival 2023

„Laboratorium innowacji” – Finaliści konkursu make me! Łódź Design Festival 2023

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News