Po ogólnopolskiej trasie koncertowej, udziale w roli jurora w radiowym konkursie dla młodych muzyków oraz teatralno-muzycznym projekcie z piosenkami Wojciecha Młynarskiego, najgłośniejsza debiutantka 2012 roku wróciła do studia nagraniowego. Do pracy nad drugim albumem Mela Koteluk zaprosiła Marka Dziedzica, producenta muzycznego odpowiadającego za brzmienie płyt m.in. Sorry Boys czy Ballad i Romansów.
Dzisiaj, do rozgłośni radiowych, trafił premierowy singiel „Fastrygi” zapowiadający muzyczny i literacki charakter rodzącej się płyty. Premiera albumu odbędzie się jesienią, ale nowy materiał będzie można usłyszeć jeszcze tego lata podczas Open’er Festival w Gdyni (4 lipca).
W 2012 roku wkroczyła na rynek muzyczny albumem „Spadochron”. Krążek w zawrotnym tempie pokrył się złotem i przyniósł Meli dwa „Fryderyki” w kategoriach „Artysta Roku” i „Debiut Roku”, przyznane za niepokorne podejście do gatunków muzycznych. Jak argumentowała kapituła nagród „muzyka Meli wypada z szufladek – jest zadziornie, lirycznie i rockowo”. Rok autorskiego debiutu zaowocował również Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego, nagrodą „Ale Sztuka” przyznawaną przez „Gazetę Wyborczą” oraz nominacją magazynu „Twój Styl” w kategorii „Kobieta roku”.
Jej teledyski odnotowały 10 milionów odsłon na platformie YouTube (klipy do singli „Dlaczego drzewa nic nie mówią”, „Spadochron” i „Melodia ulotna”), a piosenki zdobyły czołówki list przebojów m.in. radiowej Trójki i Eski Rock.
Artystka ma na swoim koncie wiele muzycznych kooperacji. Współpracowała m.in. ze Stanisławem Soyką, Czesławem Mozilem (utwór promujący film „Baczyński”), Cezikiem, Gabą Kulką oraz zespołem Scorpions.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Grała zarówno na największych imprezach muzycznych w kraju, takich jak Open’er Festival, Coke Festival, Męskie Granie czy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, jak i podczas kameralnych koncertów w radiowej Trójce i cyklu TVP2 „Made in Polska”. Chętnie bierze udział w projektach muzycznych inspirowanych polską poezją, tworząc nowe interpretacje tekstów Jacka Kaczmarskiego, Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Wojciech Młynarskiego. Obecnie , w ramach radiowego konkursu „Škoda Auto Muzyka”, wraz z Katarzyną Nosowską, Andrzejem Smolikiem, Wojciechem Waglewskim, Piotrem Metzem i Fiszem, poszukuje młodych talentów muzycznych.
Wokalistka angażuje się również społecznie. Zainicjowała akcję „Nie bądź dźwiękoszczelny”, wspierającą żywe granie i kulturę kupowania biletów na koncerty.
(źródło: materiały prasowe, foto: Honorata Karapuda)