Fastfoodowi terroryści

Czy kiedykolwiek zastanawialiście, co może być głównym problemem ludności aborygeńskiej? Australijski artysta i filmowiec, Warwick Thornton, autor wystawy „Przyszłość jest pamiętliwa”, odpowiada bez wahania – to alkohol, śmieciowe jedzenie i katastrofalne skutki odejścia od zdrowej diety.

Aborygeńskie dzieci ucharakteryzowano do zdjęć na podobieństwo terrorystów-samobójców. Jedyną różnicą jest brak prawdziwych materiałów wybuchowych, które artysta zastąpił pasami z fast foodów, puszek piwa i coca coli.

thornton_2015_shanika_composite_web-m

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zestawił z tym mniejsze fotografie, przedstawiające dzieci trzymające bumerangi i proce, tradycyjne narzędzia łowieckie. Twierdzi, że chude mięso i rodzime warzywa zostały zastąpione przez tanie, produkowane na masową skalę tłuste, przetworzone produkty i alkohol.

Przesłanie jest, według Thorntona, bardzo proste: „To, co jesz i pijesz dzisiaj – jutro może cię zabić”. Zwraca uwagę, że prawdziwą zmorą Aborygenów i mieszkańców Cieśniny Torresa jest właśnie śmieciowe jedzenie. „Wszyscy umierają z powodu złej diety, nie terroryzmu”.

2

Skutki odejścia od tradycyjnych, przedkolonialnych sposobów odżywiania się to rosnąca w drastycznym tempie liczba chorych na serce czy cukrzycę. Problemem jest również coraz wyższy poziom cholesterolu wśród aborygeńskiej społeczności.

„Zła dieta to tykająca bomba, a wszystkie świństwa, którymi jesteśmy karmieni na co dzień, są legalne. To gówno nas zabija” – nie owija w bawełnę australijski artysta.

Wedle danych Australijskiego Urzędu Statystycznego Aborygeni i mieszkańcy wysp Cieśniny Torresa są trzy razy bardziej narażeni na cukrzycę niż reszta populacji. Prawie jedna czwarta wszystkich rdzennych mieszkańców, w wieku powyżej 18 lat, ma wysoki poziom cholesterolu. Najbardziej przerażający jest fakt, że tylko jedna dziesiąta z nich ma tego świadomość.

3

Wystawę „Przyszłość jest pamiętliwa” można oglądać w Galerii Anny Schwartz w Melbourne do 22 sierpnia.

tekst | Piotr Uaziuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News