Fantastyczna Rosja na 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich

Historia Festiwalu Filmów Rosyjskich sięga 2007 roku, kiedy to głównie za sprawą Fundacji WSPIERAM we współpracy z Europejską Agencją Reklamową oraz firmą dystrybucyjną 35 mm zorganizowano pierwszą edycję Festiwalu.

proba film sputnik

O statuetkę Grand Prix Sputnika zawalczą w tym roku m.in. Jurij Bykow z filmem “Dureń”, który jest przejmującym obrazem prostego hydraulika, toczącego walkę z machiną urzędniczą. Kolejną pracą jest “Próba” – historia opowiedziana bez użycia słów, Aleksandra Kotta. Podczas 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich zobaczymy także “Jak mam na imię” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej, która stworzyła film o kobietach i ich burzliwych relacjach międzyludzkich, czy “Gwiazda” Anny Melikiany, dzieło poruszające tematy miłości, przeznaczenia w sposób niebanalny i z dozą subtelnego humoru. Kolejną konkursową pracą jest “Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego. O Grand Prix zawalczy również dramat Władimira Tumajewa “Biały mech”. Tłem akcji trzymającej w ciągłym napięciu jest tundra, w której zasady życia dytkowane są przez surową przyrodę.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


“Sputnik nad Polską” jest niekomercyjnym projektem odbywającym się w największych Polskich miastach – m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Wrocławiu. Festiwal daje niepowtarzalną okazję do obejrzenia produkcji zza wschodniej granicy.

Oprócz prac konkursowych, podczas “Sputnika” zostaną zaprezentowane filmy w kilku sekcjach, jak Restrospektywa filmów Fiodora Bondarczuka, Kalejdoskop– sekcja dla najgłośniejszych rosyjskich filmów fabularnych. W sekcji The best of Sputnik stworzonej z myślą o najlepszych obrazach minionych edycji Festiwalu, widzowie będą mogli obejrzeć m.in. “Miejsca intymne” Aleksieja Czupowa i Nataszy Mierkułowej oraz “Iwan, syn Amira” w reżyserii Maksima Panfiłowa. Nową kategorią 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich jest Okno na Europę, w ramach której odbędą się pokazy wybranych filmów z Festiwalu Filmów Rosyjskich w Wyborgu. Sekcja Rosja w dokumencie przedstawi filmy Witalija Manskiego “Rura” i “21 dni” Tamary Dondurej, a także “Sasza, Lena i Metalowy smok” w reżyserii Eleny Demidowej, natomiast sekcja Mały Sputnik zadba o najmłodszych widzów.

Tekst | na podstawie materiałów prasowych

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News