Fantastyczna Rosja na 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich

Historia Festiwalu Filmów Rosyjskich sięga 2007 roku, kiedy to głównie za sprawą Fundacji WSPIERAM we współpracy z Europejską Agencją Reklamową oraz firmą dystrybucyjną 35 mm zorganizowano pierwszą edycję Festiwalu.

proba film sputnik

O statuetkę Grand Prix Sputnika zawalczą w tym roku m.in. Jurij Bykow z filmem „Dureń”, który jest przejmującym obrazem prostego hydraulika, toczącego walkę z machiną urzędniczą. Kolejną pracą jest „Próba” – historia opowiedziana bez użycia słów, Aleksandra Kotta. Podczas 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich zobaczymy także „Jak mam na imię” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej, która stworzyła film o kobietach i ich burzliwych relacjach międzyludzkich, czy „Gwiazda” Anny Melikiany, dzieło poruszające tematy miłości, przeznaczenia w sposób niebanalny i z dozą subtelnego humoru. Kolejną konkursową pracą jest „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego. O Grand Prix zawalczy również dramat Władimira Tumajewa „Biały mech”. Tłem akcji trzymającej w ciągłym napięciu jest tundra, w której zasady życia dytkowane są przez surową przyrodę.


„Sputnik nad Polską” jest niekomercyjnym projektem odbywającym się w największych Polskich miastach – m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Wrocławiu. Festiwal daje niepowtarzalną okazję do obejrzenia produkcji zza wschodniej granicy.

Oprócz prac konkursowych, podczas „Sputnika” zostaną zaprezentowane filmy w kilku sekcjach, jak Restrospektywa filmów Fiodora Bondarczuka, Kalejdoskop– sekcja dla najgłośniejszych rosyjskich filmów fabularnych. W sekcji The best of Sputnik stworzonej z myślą o najlepszych obrazach minionych edycji Festiwalu, widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Miejsca intymne” Aleksieja Czupowa i Nataszy Mierkułowej oraz „Iwan, syn Amira” w reżyserii Maksima Panfiłowa. Nową kategorią 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich jest Okno na Europę, w ramach której odbędą się pokazy wybranych filmów z Festiwalu Filmów Rosyjskich w Wyborgu. Sekcja Rosja w dokumencie przedstawi filmy Witalija Manskiego „Rura” i „21 dni” Tamary Dondurej, a także „Sasza, Lena i Metalowy smok” w reżyserii Eleny Demidowej, natomiast sekcja Mały Sputnik zadba o najmłodszych widzów.

Tekst | na podstawie materiałów prasowych

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News