Facebook pracuje nad filtrami wykrywającymi nasze emocje

Zdjęcie pokazuje ludzi w maskach robiących sobie zdjęcie smartphonem

Technologia wyciągnięta prosto z Czarnego Lustra może już w najbliższej przyszłości okazać się niepokojącą rzeczywistością. Facebook pracuje właśnie nad maskami, które będą dopasowane do wykrytej przez technologię emocji, jaką wyrażamy na naszym selfie.

Nie zdążyliśmy jeszcze do końca ochłonąć po ogromnym fiasku związanym z Cambridge Analytica, które odbiło się niemałym echem w mediach, a Facebook serwuje nam kolejną dawkę niepokojących nowinek.

Oczywiście, nieporównywalna jest skala tych dwóch wydarzeń, można jednak bez trudu powiedzieć, że wieści te co najmniej budzą niepokój. Chodzi tu mianowicie o nową technologię, nad jaką pracuje Facebook. Jak wynika z doniesień portalu Mashable, Facebook złożył wniosek o patent na ową technologię już w 2016, o czym dowiadujemy się dopiero dzisiaj. Jak wynika z patentu, opracowywana technologia będzie wymagała otwarcia Facebookowej funkcji aparatu w funkcji selfie, po czym algorytm, bazując na wyrazie naszej twarzy, będzie dobierał odpowiednią maskę na podstawie wyrażanej przez użytkownika emocji.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Postać ściągająca przerażającą maskę

Ma to stanowić jakoby rozszerzenie dostępnej już dziś technologii masek, którymi Facebook nazywa filtry, gdzie użytkownik nie będzie manualnie wybierał maski, a zostanie ona wybrana za niego przez oprogramowanie. Dodatkowo istnieje możliwość, że aplikacja nie będzie jedynie korzystała z danych wyczytanych z naszej twarzy, ale również czerpać będzie z takich danych jak nasza lokalizacja, dane z naszego profilu, czy co poza naszą twarzą znajduje się na zdjęciu.

Gif dziewczyny która mówi That's creepy

Nowa technologia bazująca na technologii śledząca nasze emocje ma dużą możliwość implementacji w algorytm Facebooka, zwłaszcza, że Facebook wnioskował o patent na podobne technologie w przeszłości. Mając jednak na uwadze, że patent ten ma już dwa lata, nie możemy jasno stwierdzić, jak poważnie portal społecznościowy, traktuje wprowadzenie nowej technologii. Jedno jest jasne: technologia budzi pewien niepokój i sprawia wrażenie, łagodnie mówiąc, ingerującej w nasze życie osobiste, a dla fanów Czarnego Lustra – w szczególności.

Tekst: Natalia Joanna Bajor

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News