Estetyczne ogrodzenie ogrodu – poradnik dla osób urządzających swój ogródek

płot

Ogród to miejsce, w którym pragniemy spędzać czas wolny, relaksować się, spotykać z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego w każdym ogrodzie ważne jest, by zapewniał nam maksimum prywatności, bez narażania na wścibskie spojrzenia sąsiadów lub przechodniów. By ogród stał się twoim „azylem od świata” zewnętrznego, należy odpowiednio go ogrodzić. W tym celu warto skorzystać z jednej spośród wielu wersji ogrodzeń, których krótką charakterystykę przedstawiamy poniżej.

Płoty panelowe i naturalna roślinność

Płoty panelowe to rozwiązanie stosowane w różnego typu ogródkach. Zarówno tych znajdujących się przy domach jednorodzinnych, jak i mniejszych ogródków działkowych lub znajdujących się przy bloku. Świetnie poradzą sobie zarówno w miejscach zacienionych jak i tych wystawionych na promienie słoneczne w samym środku dnia.

Płoty panelowe są niezwykle korzystne nie tylko z uwagi na ich zastosowanie, ale również walory estetyczne. Przede wszystkim – są skonstruowane w taki sposób, by bez problemu mogły porastać je wybrane rośliny – na przykład winobluszcz, pnącze, powojniki oraz liczne inne. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji – na którą składają się cienkie drewniane kratki, z dużymi otworami. Płoty panelowe występują w rozmaitych wersjach, które można swobodnie łączyć, tworząc bardziej rozbudowane ciągi.


Płot osłonowy do przydomowego ogródka

Płoty osłonowe to równie chętnie stosowane rozwiązanie. Występują w różnych wersjach, o odmiennym kształcie, rozmiarze, kolorze oraz innych walorach wizualnych. Szczególnie popularne są te w kolorze słomkowym oraz ciemnym, przypominającym technorattan. Płoty takie świetnie wpasowują się w otoczenie naturalnej zieleni, stanowiąc wobec niej przyjemne dla oka tło. Ponadto płoty osłonowe dodają naszemu ogrodowi przyjemnej, nieco „leśnej” atmosfery.

Płoty osłonowe są skuteczne w odgradzaniu nas od świata zewnętrznego – większość dostępnych modeli nie pozostawia najmniejszych szpar, przez które można by zajrzeć do wnętrza ogrodu.

Mata do ogrodu – trzcinowa oraz wiklinowa

Maty trzcinowe oraz wiklinowe zyskują w ostatnich latach na popularności. Ich zdecydowaną zaletą jest niewysoki koszt zakupu. Kupowane są w rolkach, które możemy swobodnie rozwijać, tworząc z nich stosunkowo szczelne ogrodzenie.

Maty takie świetnie wpasowują się w zielone otoczenie – sprawdzą się zarówno w ogródkach pełnych kwiatów, ogródkach-sadach, ogrodach z drzewami oraz tych równych, o nisko przystrzyżonej trawie. Ponadto, maty są z powodzeniem stosowane na tarasach, balustradach, werandach, balkonach i w innych miejscach.

Maty trzcinowe oczywiście prezentują jaśniejsze barwy – głównie odcienie beżu oraz jasno-brązowego; maty wiklinowe są ciemniejsze i przypominają odcienie kory drzew.

Przesłony panelowe – optymalny wybór w osłanianiu ogrodów

Przesłony panelowe to wybór dość uniwersalny. Wykonywane są z rozmaitych materiałów, wśród których znajdują się przede wszystkim listwy drewniane wykonane z drzew różnych gatunków. Dzięki ich pokryciu specjalną powłoką ochronną, są wytrzymałe i nadają się do użytkowania przez kilka dobrych lat.

Przesłony ogrodzeniowe stosowane są z powodzeniem nie tylko w osłanianiu ogrodów, ale również działek oraz altan. Ich popularność wynika między innymi z wysokich parametrów estetycznych. Przesłony pozwalają na domknięcie kompozycji danego ogrodu, a dzięki naturalnym materiałom wykonania – świetnie wpasowują się w otoczenie kwiatów i krzewów, dla których stanowią wizualnie przyjemne tło.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News