Categories: magazyn

Entuzjastki – 100 kobiet, które zmienia świat na lepsze

Do tego że kobiety w Polsce mają moc, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Szczególnie widoczne jest to w ostatnich latach, kiedy słowo aktywistka po otrząśnięciu się już z towarzyszących mu krzywdzących skojarzeń i  stereotypów, teraz brzmi po prostu dumnie. Kobiety coraz śmielej wychodzą ze swoich patriarchalnych podwórek, chcąc eksplorować nowe obszary przestrzenie i płaszczyzny, którym do niedawna przyglądały się tylko za szybą. Udowadniają tym nie tylko sobie i innym kobietom, ale też wszystkim, którzy upajają się kobiecą porażką, że współcześnie określenie słaba płeć nie ma już racji bytu. 

Mamy w swoich szeregach tak silną grupę aktywistek, że samej sobie zazdroszczę, że jestem kobietą. Jeden z najprężniej działających szeregów to Entuzjastki czyli kobiety – rakiety, przez niektórych porównywane do heroiny ze względu na skuteczność z jaką działają. 

To co zasługuje na szczególną uwagę, jeśli chodzi o działalność Entuzjastek to fakt, że właśnie połączyły swoje siły z telewizją CANAL+, dzięki czemu wszystkie bohaterki tego wyjątkowego projektu mamy na wyciągnięcie pilota.

Projekt Entuzjastki to seria wywiadów z setką współczesnych polskich liderek społecznych, opowiadających o mocy i mądrości kobiecego działania. Jest to pierwszy projekt na tak szeroką skalę. Symboliczne sto kobiecych sylwetek to uczczenie 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Dobór osobowości do tego projektu jest więcej niż nieprzypadkowy. Aleksandra Hirszfeld, inicjatorka i reżyserka projektu opowiada o nich w taki sposób: 

W obecnym świecie, który przeżywa nagromadzenie kryzysów i kataklizmów chciałam, by liderki społeczne, które mają dar wyczuwania koniecznych zmian w przestrzeni ekonomicznej, ekologicznej czy politycznej, stały się widoczne jako liderki przyszłości. Potrzebujemy zmiany paradygmatu w świecie na myślenie holistyczne i wspólnotowe (…) „

Na co dzień Entuzjastki to grupa wyjątkowych postaci promujących w sieci aktywizm i liderstwo przyszłości oparte na sprawczości, odpowiedzialności, etyce komunikacji i  kompetencjach miękkich takich jak, opiekuńczość, empatyczność, umiejętność słuchania, budowanie wspierających relacji i troska w ogóle. Wszystkie te cechy stereotypowo przypisuje się kobietom, niekiedy w celu uwypuklenia słabości ze względu właśnie na płeć. Entuzjastki reprezentują te cechy z dumą, określają je jako swoją siłę oraz jako najważniejsze i niezbędne do wytyczania kierunku koniecznych zmian w świecie. Pani Alicja Gancarz, która zaprosiła realizatorki do współpracy, o projekcie mówi: 

“Seria Entuzjastki, dzięki swojemu bogactwu portretów zamkniętych w pigułkową formę, wręcz esencjonalną, uzmysławia jak wiele jest w naszym otoczeniu kobiet, które są liderkami społecznymi działającymi na rzecz wspólnego dobra. Dodatkowo, wyjątkowa forma tej serii nie tylko karmi nas dawką mądrości, ale również zaprasza odbiorcę w niecodzienną podróż do samych siebie. (…) „

Entuzjastki to również jedna z pierwszych na rynku polskim realizowana w praktyce działalność dziennikarska zwana „solution journalism”  – która pokazuje problemy dzisiejszego świata z perspektywy ich rozwiązań. Jej celem jest wzmacnianie wśród społeczeństwa poczucia sprawczości i odpowiedzialności za planetę ziemię, czy to na gruncie ekologicznym czy społecznym oraz wypromowanie kobiet, które są inspirującymi liderkami zmian społecznych.

Za sukcesem przedsięwzięcia stoją aktywistki, filozofki i Entuzjastki – Aleksandra Hirszfeld i Magda Sobolewska. 

Autorka i reżyserka inicjatywy: Aleksandra Hirszfeld
Producentka i redaktorka merytoryczna: Magda Sobolewska
Researcherka: Nawojka Gurczyńska
Logo:Yuri Kartashev (ilustracyjne), Katarzyna Parsz (graficzne)

Operatorka: Sonja Orlewicz-Zakrzewska
Montażystki: Julia Karasiewicz, Katarzyna Szczepańska
​Dźwiękowiec: Igor Cichocki
Kierowniczka produkcji: Żenia Aleksandrowa
Instalacja realizacja: Paweł Paciorek, Rafał Paciorek, Marcin Papiernik, Bartosz Sasimowski

 

 

Tekst: Iga Woytynowska

Komentarze
Rate this post
Iga Woytynowska

Recent Posts

Nowy Znachor nadchodzi. Internauci pytają: po co?

Historia profesora Wilczura porusza serca Polaków od czterdziestu lat. Przy okazji dowolnych świąt możemy liczyć…

14 godzin ago

Love Never Lies. Czy Polacy umieją robić reality shows?

Reality shows poświęcone związkom, zdradom, ślubom czy randkowaniu to w ostatnim czasie format, który przeżywa…

1 dzień ago

Czy Samsung S23 może nas zaskoczyć?

Początek lutego to termin, kiedy na rynku zawsze pojawiają się nowe urządzenia marki Samsung z…

2 dni ago

NoLo – Czy tak będziemy pić w Polsce?

Odkąd zdrowa, wysportowana sylwetka stała się synonimem luksusu i pozycji społecznej, idea clean life staje się coraz bardziej…

2 dni ago

Costa Coffee i roślinne przysmaki

Styczeń to czas rozpowszechniania informacji i podnoszenia świadomości na temat wegańskiego jedzenia. Dla wielu osób…

2 dni ago

Kim jest final girl?

Określenie „final girl” najczęściej pojawia się w dyskusjach na temat horrorów. Kim tak naprawdę jest…

3 dni ago