Elektryczny ogrzewacz przepływowy – co warto wiedzieć przed zakupem

Przepływowe podgrzewacze wody to rozwiązanie stosowane w różnych miejscach – zarówno w domowych kuchniach i łazienkach, jak i w restauracjach, hotelach oraz licznych innych miejscach. Jeśli tylko potrzebujesz uzyskać dostęp do ciepłe wody użytkowej, wówczas wybór elektrycznego ogrzewacza przepływowego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Poniżej przyglądamy się tym urządzeniom z bliska, podpowiadając, na co zwrócić uwagę w czasie zakupów, na podstawie jakich parametrów wybierać ogrzewacze wody oraz czym różnią się od innych urządzeń stosowanych w tym samym celu.

Elektryczne ogrzewacze wody – gdy brak dostępu do źródła ciepłej wody

Działanie elektrycznych ogrzewaczy wody polega na podgrzewaniu wody wydostającej się instalacji w ścianie. Ich zalety są różne: łatwy montaż, kompaktowy rozmiar, niska waga, stosunkowo niska cena oraz wysoka wydajność. Wystarczy dostęp do gniazda elektrycznego, by dany ogrzewacz zaczął przetwarzać zimną wodę na ciepłą, zgodnie z twoimi preferencjami i wprowadzonymi ustawieniami.


Podgrzewacze uruchamiają się tylko w czasie uruchamiania upływu wody i wyłączają zaraz po jego zamknięciu. Dzięki temu są to urządzenia elastyczne, dostosowane do różnych sposobów wykorzystania oraz różnych miejsc. Dzięki nowoczesnym materiałom wykorzystanym w produkcji przepływowe ogrzewacze wody są niskoawaryjne, mogą bez problemu pracować przez okres kilku lat, aktywnie i regularnie podgrzewając wodę w twojej kuchni i łazience.

Najważniejsze kryteria wyboru – czyli jak znaleźć ogrzewacz wody na poziomie

Przeglądając dostępne urządzenia, warto upewnić się, czy ich główne parametr będą odpowiadać twoim potrzebom. Przede wszystkim upewnij się, czy interesujące cię urządzenie jest przeznaczone do zasilania jego punktu poboru wody, czy też ich większej ilości. Warto też sprawdzić sposób działania panelu sterowania, obecność dodatkowych przycisków oraz stopień interaktywności interfejsu. Niektóre urządzenia pozwalają na bardziej, inne na mniej zaawansowane sterowanie ich pracą.

Regulacja temperatury powinna przekładać się bezpośrednio na jakość wody wydostającej się z instalacji. Niezależnie od panujących czynników zewnętrznych – takich jak ciśnienie wody, stan instalacji przewodzącej czy wyjściowa temperatura wody. Ponadto, niektóre urządzenia przepływowe można także zintegrować z innymi urządzeniami wykorzystywanymi w tym samym celu.

Polecamy też upewnić się, czy zbiornik w interesującym cię podgrzewaczu został wykonany ze stali nierdzewnej. Urządzenia wykorzystujące inne materiały warto od razu skreślić. Metalowa obudowa to także atut, o którym warto pamiętać. Urządzenia takie są odporne na działanie także szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dane techniczne – moc, prędkość przepływu i inne ważne parametry

Przepływowe ogrzewacze elektryczne należy dobierać po konsultacji ze specjalistą, znającym się tworzeniu i obsłudze instalacji elektrycznych. Do najważniejszych parametrów dostępnych urządzeń należy moc wyrażana w kilowatach; im wyższy jest ten parametr, tym silniejszy jest dany piecyk.

Ważnymi parametrami są także przepływ minimalny oraz przepływ CWU, czyli ciepłej wody użytkowej. Ten ostatni parametr podawany jest zazwyczaj dla wody o temperaturze około 30 stopni C.

Warto też zwrócić uwagę na takie sprawy jak maksymalna temperatura robocza, którą dany piecyk może wytworzyć, a także na stopień ochrony IP. Parametr ten określa, w jakim stopniu dane urządzenie będzie odporne na szkodliwy wpływ wilgoci, pyłków i innych zanieczyszczeń obecnych w  powietrzu.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News