Dzieciństwo klatka po klatce

 

#1 „Casper” reż. Brad Silberling 1995

kac-per

Casper jest miłym duchem, który wbrew predyspozycjom i wymogom gatunku, nie chce straszyć. Mieszka w opuszczonej wilii z prymitywnymi wujami. Pamiętacie, co się dzieje potem? Do wielkiego domu sprowadza się doktor Harvey, wynajęty przez spadkobierczynię rezydencji, by pozbyć się nieproszonych gości. W tle majaczy jeszcze skarb i rodząca się na oczach widzów na pierwszy rzut oka niemożliwa (a więc tym bardziej szczera) przyjaźń pomiędzy Casperem a Kat (Christina Ricci) – córką doktora. Film ma idealistyczny cel przekonać, że nie istnieje coś takiego jak obiektywna przeszkoda, a to, jacy jesteśmy zależy tak naprawdę tylko od nas samych. Wzruszeń dostarczy szczególnie ostatnia scena (nie kojarzycie? Dajcie się namówić na ckliwy seans!).

 

#2 „Uwolnić orkę” reż. Simon Wincer 1993

2. http://www.alekinoplus.pl/program/film/uwolnic-orke_12362
2. http://www.alekinoplus.pl/program/film/uwolnic-orke_12362

Wielka orka i mały chłopiec, niezawinione nieszczęście (wyrwanie Willy’ego z naturalnego środowiska) i kara za „występek” (wandalizm Jessy’ego). Wspólnym mianownikiem jest oczywiście oceanarium, a efektem spotkania międzygatunkowa przyjaźń. Nie obyłoby się bez podkreślania, że porozumienie to jest absolutnie wyjątkowe i nie-z-tej-ziemi. Wodne akrobacje Willy powtarza tylko za namową kilkuletniego opiekuna, co zresztą ściąga na niego gniew bardzo złych ludzi. Ta historia to klasyczny wyciskacz łez. Dla fanów wzruszeń i ryb.

 

#3 „Niekończąca się opowieść” reż. Wolfgang Petersen 1984

3.
3. http://i.imgur.com/zJ57Ygp.jpg

Kto nie chciał polatać na psie, ten chyba nigdy nie miał prawdziwych marzeń. Masz problem? Nikt Cię nie rozumie? Idź do księgarni, weź książkę i przenieś się do Fantazjany. Uratuj trochę dziwnych stworzeń, wybierz się w pełną przygód podróż i pamiętaj: jeżeli stwierdzisz, że wszystko to chcesz przeżyć jako piękna i szczupła istota – nie ma problemu. Po prostu powiedz, a nie tylko staniesz się kompletnie kimś innym, ale nie będziesz nawet pamiętać, że kiedykolwiek było inaczej. Niekończąca się opowieść o mocy wyobraźni i jej leczniczych właściwościach.

 

#4 „Beethoven” reż. Brian Levant 1992

4. http://www.filmtok.pl/Lassie-Beethoven-Uggie-Najslynniejsze-filmy-o-psach-TOP-g31006-17774
4. http://www.filmtok.pl/Lassie-Beethoven-Uggie-Najslynniejsze-filmy-o-psach-TOP-g31006-17774

Nawet jeśli nie lubicie psów, na pewno oglądaliście kiedyś z rodzicami film o bernardynie. Kino familijne ma puchatą twarz Beethovena. Postać typa spod ciemnej gwiazdy ubranego w lekarski kitel to szczypta niezbędnego zła w tej cukierkowej historii. Przeżyjcie tę przygodę jeszcze raz, pozwólcie porwać się historii psa przybłędy kolejny raz po kilkunastu latach od momentu, gdy Newtonowie pojawili się w Waszym domu.

 

#5 „101 dalmatyńczyków” reż. Stephen Herek 1996

5.
5. http://www.hdcartoonwp.com/101-dalmatians-glenn-close-free-wallpaper-for-computer/

Filmowy okład ze szczeniaka funduje Cruella de Mon. Jeżeli też nie chcieliście nigdy mieć podobnej ciotki, a marzyła Wam się setka biało-czarnych psów, to znaczy, że Wasze dzieciństwo miało jakikolwiek sens. Naiwna historia, którą po latach ogląda się inaczej z jeszcze jednego powodu: fajtłapowatego złodzieja gra tu późniejszy geniusz medycyny, czyli Dr House. Sformułowanie „od pucybuta do milionera” nabiera nowego znaczenia. 

 

tekst | Dominika Charytoniuk

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News