Dwa przykłady na to, że w tenisie trudno o równouprawnienie płci

Na zdjęciu znajduje się czarnoskóra tenisistka ubrana w czarny, zabudowany strój.

Znana na całym świecie tenisistka Serena Williams wróciła na kort z urlopu macierzyńskiego. Na korcie French Open pojawiła się w kombinezonie. Nie rozumiecie, gdzie leży problem? Zaraz się dowiecie.

Tenisistka decydując się na ten strój, wywołała dezaprobatę organizatorów turnieju. Kolejna sytuacja: Za oceanem jedna z tenisistek – Alize Cornet otrzymała upomnienie od sędziego za zdjęcie koszulki na korcie. Według tenisistek te reguły są seksistowskie.

Kiedy oglądamy mecze tenisa, zazwyczaj widzimy sportowców ubranych w krótkie spodenki/spódniczki w jasnej kolorostyce. Dlatego ogromnym zaskoczeniem był występ byłej liderki światowego rankingu w czarnym, zabudowanym kombinezonie. Serena zdecydowała się na ten strój głównie ze względów zdrowotnych.


Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍

Amerykanka od kilku miesięcy zmaga się z nieprawidłową krzepliwością krwi oraz zakrzepami, które utrudniają jej grę. Kombinezon pomaga jej w utrzymaniu prawidłowej cyrkulacji krwi. Tenisistka przyznała, że czuje się w nim jak wojownik. Bernard Giudicelli, dyrektor Francuskiej Federacji Tenisowej powiedział w rozmowie z Tennis Magazine, że Anomalie, takie jak strój Sereny, nie będą już akceptowane. Trzeba szanować zasady gry. Od przyszłej edycji turnieju kombinezon tenisistki zostanie zakazany.

https://www.instagram.com/p/BjX1maqloXv/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

Podczas US Open tenisiści i tenisistki mogą robić sobie 10-minutowe przerwy po drugim secie, jeśli jest za gorąco. Francuska tenisistka zorientowała się, że w czasie przerwy założyła koszulkę tył na przód. Wracając na kort, postanowiła zdjąć ją i poprawić, przez co dostała upomnienie od sędziego. Według przepisów WTA tenisistki mogą zmieniać strój jedynie poza kortem, po zakończeniu seta lub w czasie przerwy z powodów zdrowotnych. Mężczyźni mogą zmieniać koszulkę w dowolnym momencie gry, nawet w trakcie trwania seta, na co zwróciło uwagę wielu krytyków zaistniałej sytuacji.

WTA opublikowało oficjalne oświadczenie, w którym przyznaje, że zastosowane upomnienie wobec Alize było niesprawiedliwe oraz dopracowało przepisy dotyczące zmiany koszulki. Wszyscy zawodnicy mogą je zmieniać, kiedy siedzą na swoim krześle.

Co sądzicie o tego typu zachowaniach, czy równość płci na korcie nie powinna być czymś w zupełności oczywistym?

Tekst: Zuzanna Piontke

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News