Categories: konkursystuff

Drugie życie bawełny, czyli projekt „ADAPTACJA”

Znana z ochrony środowiska organizacja WWF, projektant Mariusz Przybylski i Grupa VIVE postanowili nadać drugie życie tekstyliom. Dzięki wspólnym wysiłkom powstał projekt „ADAPTACJA” zwracający uwagę na Textile Upcycling. Efektem projektu są torby wykonane ze starych wełnianych swetrów. 

Recykling tekstyliów coraz częściej interesuje wielkie marki. Grupa VIVE zwróciła uwagę na problem nadmiernego wykorzystywania surowców przy produkcji np. bawełny. W ten sposób powstał cykl akcji – zeszłoroczna „TRANSPLANTACJA” i tegoroczna „ADAPTACJA”, która ma wymiar społeczny i charytatywny. „ADAPTACJA” obejmie sprzedaż casualowych toreb z limitowanej edycji, wykonywanych z przetworzonego surowca. Dzięki wykorzystaniu materiału pochodzącego z recyklingu, przy wykonaniu jednej torby zostanie zaoszczędzonych aż 2600 litrów wody. 

Cały dochód ze sprzedaży toreb będzie przekazany na programy środowiskowe WWF, w tym na ochronę Bałtyku, Karpat i rzek. Torby z melanżowego filcu swój wygląd zawdzięczają Mariuszowi Przybylskiemu, a kupić je można w butikach MODO i MYSIA 3, na stronie projektanta oraz sklepach VIVE Profit.

Mamy dla Was torby projektowane przez Mariusza Przybylskiego na akcję „ADAPTACJA”.

Co zrobić, by wygrać?

Napisz, w jaki sposób Ty oszczędzasz wodę.  

Odpowiedzi udzielajcie tutaj w komentarzach i pamiętajcie o podaniu imienia i nazwiska, żebyśmy mogli przekazać je organizatorom w razie wygranej

Rozwiązanie konkursu w poniedziałek.

Komentarze
5/5 - (5 votes)
Klarysa Marczak

View Comments

 • Może nie oszczędzam wody aż tak jak Adaś Miauczyński w Dniu Świra, jednak staram się w pełni świadomie dbać o to by nie uciekała bezcelowo. Żaden kran nie kapie, gdy nalewam do wanny wodę to na początku ten "płynny mróz" z rur nabieram do miski lub czajnika, wiadomo, że zarówno ja jak i kwiaty musimy pić :) Myślę, że taka codzienna oszczędność to najlepszy sposób na nie marnowanie tak cennej dla nas substancji. Małymi kroczkami można zmieniać świat, największym z tych kroków okazuje się samo zaczęcie od siebie i swoich przyzwyczajeń, ale uwierzcie, że da się i warto :) :) :)

 • Jesteśmy z moim chłopakiem bardzo pro w temacie oszczędzania wody! Do wanny i pod prysznic wskakujemy tylko i zawsze razem! <3 <3 Wielkie propsy za tę akcję się należą wszystkim organizatorom! :) Agnieszka Kopeć

 • Długo mi to zajęło, ale w końcu się udało i zmieniłam moje nawyki. Już nie potrzebuję silnego strumienia wody, wystarczy mały, poza tym w czasie mycia zębów zakręcam dopływ wody :)
  Ewelina Klatka

 • Podczas mycia zębów mam zawsze zakręcona wodę,
  Nie polewam się nią bez ograniczeń, by poczuć ochłodę.
  Biorę zawsze szybki prysznic, wanny unikam,
  Wody nie spuszczam, gdy pod prysznicem sikam.
  Szanuję wodę, nie za dużo piję,
  Gdy w gardle zaschnie - przełykam ślinę.

  Kalina Koślinska

 • Przede wszystkim zmywarka zamiast ręcznego zmywania!
  Podlewanie kwiatów ostudzoną wodą np. po gotowaniu jajek.
  Zakręcanie wody w kranie podczas mycia zębów.
  Zmywarka, pralka ustawione na programy oszczędzania wody/energii.
  Krótkie prysznice zamiast wanny (najlepiej z drugą osoba, wtedy to już wogóle ekonomicznie! :D)

 • Warto jest zainstalować w kranach perlator, który
  napowietrza strumień wody przez co jest on
  silniejszy przy jednocześnie mniejszym złużyciu wody taki myk! :) Ogólnie uświadamianie
  ludzi na około o sposobach ekonomicznego wykorzystywania wody także oszczędza
  jakieś kropelki :)

 • Pewnie za sikanie pod prysznicem torby nie dostanę ale jaka to oszczędność wody i co najważniejsze czasu :-) Biorę krótki prysznic. Zawsze zakrecam wodę gdy myje zęby, buzię, niedopitą wodę oddaje moim roślinom. Staram się rzadziej prać jeansy i ogólnie niektóre ubrania. Dopiero gdy się pobudza a nie po kilku założeniach jak kiedyś. Samochód myje szybko karcherem.

 • Już chciałam coś mądrego napisać, ale sikania pod prysznicem nic nie przebije hahahah. A gdy już reszta została powiedziana, okazuje się, że słabo chyba oszczędzam tę wodę. Od dziś towarzyszy mi mocne postanowienie poprawy i rozważę opcje sikania hahahha. Czołem!

 • Jak byłam mała i jeździłam na wakacje do babci, robiliśmy kąpiele w rzece. Było rzut beretem od domu. Woda czysta wówczas była, górska rzeka, woda zimna jak diabli. Braliśmy szampon, mydło i takie tam i pod wodospad się szło. Nieopodal była bawełnianka, wylewali raz na jakiś czas jakieś barwniki do rzeki. Wchodziło się w białych majtasach, wychodziło w niebieskich np. Tym kąpielom zawdzięczam też moje zdrowie, jestem zahartowana jak mało kto.

 • Nie należę do dinozaurów oszczędzania wody i może było mi łatwiej dzięki temu od małego dbać o oszczędzanie wody, bo już wówczas trąbiło się w mediach że należy tak robić, że Polska wcale nie ma dużych pokładów wody itd.... Teraz sam uczę moją córkę (4 lata) oszczędzania wody ale nie tylko wody, także papieru, recyklingu itd..... Gdy zaczęła sama myć zęby wytłumaczyłem jej że odę należy oszczędzać że nie wszędzie ludzie mogą mieć wodę w kranie itd.... kilka razy pytała a dlaczego ale teraz już nie pyta, teraz podobno instruuje kolegów i koleżanki w przedszkolu. A przecież ma tylko 4 lata. Dlatego uważam oszczędzanie powinno zaczynać się nie od wielkich rzeczy albo super urządzeń ale własnie od edukacji i od najmłodszych lat. Bo jeśli wychowamy się w duchu poszanowania dla natury, środowiska to oszczędzanie jej dóbr będziemy "mieli we krwi". Dlatego zacząłbym od świadomości własnej i najbliższych że warto oszczędzać wodę. I nie chodzi tu o lanie wody, tylko o korzystanie z niej :) Druga sprawa to z oszczędności dbam aby mieć sprawną instalację więc nie ma u mnie tematu cieknącego kranu. Podobnie perlatory, które mam we wszystkich kranach. Mi o iż mam wannę (małe dziecko) to od razu zainstalowałem sobie deszczownicę i swego czasu używałem miej wody od noworodka, w przeliczeniu na jeden cykl mycia ;)) Czyli prysznic w miejsce kąpieli z bąbelkami. Z goleniem, podobnie jak z myciem zębów - korzystam z wody a nie ją leje..... Takie działanie ułatwia bateria jednouchwytowa, szybciej następuje dostosowanie temperatury której oczekujemy (takich też używam). Żeby zaoszczędzić wodę staramy się też aby odpadki z kuchni nie były wyrzucane do toalety, bo potem znowu spłukiwanie, czyszczenie itd...lepiej korzystać częściej wynosić śmieci. Przy zmywaniu, korzystamy ze zmywarki ale jeśli nie, to zmywamy wieczorem naczynia (zbierane w zmywarce - o ile zmywarka nie jest pełna), no i nie myjemy szklanki "po piciu wody " ;))))
  A w ogródku, cóż warto zadbać o rośliny bardziej pustynne i skaliste, wówczas możemy obsypać je korą i tak nie tracą wilgoci a wyglądają równie efektownie jak te wodolubne, bo systemy zraszania też potrafią podkręcić zużycie wody. A tak na marginesie rośliny obsypane korą nie dość, że wyglądają przyjemnie i naturalnie to nie wymagają takich nakładów na pielenie. Kończąc moje zwierzenie w temacie oszczędzania wody podkreślę to co napisałem na wstępie, oszczędzanie wody zaczynamy od małego i od głowy a wtedy problem z głowy :)
  Piotr Długokęcki

Share
Published by
Klarysa Marczak

Recent Posts

Móc żyć normalnie – Babak Najafi

W „Szybkim Cashu 2” Babak Najafi w konwencji thrillera brutalnie rozprawia się z naszymi wyobrażeniami…

6 godzin ago

Dlaczego seksowna bielizna powinna znaleźć się w Twojej garderobie?

Zaprojektowana przede wszystkim z myślą o Tobie, spełnia fantazje i wymagania ciała – seksowna bielizna…

1 dzień ago

Margot Robbie i Ryan Gosling jako żywi Barbie i Ken

Postać Barbie funkcjonuje w umysłach dzieci i dorosłych już parę dekad. Blond włosy, różowe ubrania…

2 dni ago

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

3 dni ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

4 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

4 dni ago