Współczesne budownictwo ma naprawdę sporo do zaoferowania. I nie chodzi już tylko o kwestię wyglądu nieruchomości i zakres jej wyposażenia. Inwestorzy mają realny wpływ na koszty utrzymania budynku w przyszłości oraz jego oddziaływanie na środowisko. Rozpoczynając budowę upragnionego domu, warto wziąć pod uwagę projekty nieruchomości w standardzie pasywnym.
Dlaczego warto budować domy pasywne?
Bo taki dom może nie tylko efektownie się prezentować, ale również dać jego właścicielom niezależność. Dom pasywny łączy bowiem w sobie komfort użytkowania oraz bardzo niskie zużycie energii. Na początek należy podkreślić, że budowa takiego domu wcale nie wiąże się z podwyższonymi kosztami inwestycji. Ważna jest przede wszystkim wiedza i doświadczenie projektanta, który dobiera właściwe rozwiązania. Co ciekawe, dom pasywny może powstać niemal w każdej technologii.
W praktyce ugruntowało się osiem standardów, które powinien spełniać budynek pasywny:
- wykorzystanie wewnętrznych zysków ciepła i energii,
- zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją,
- izolacja termiczna fundamentów, ścian i dachu,
- lokalizacja względem stron świata,
- eliminacja mostków termicznych,
- zastosowanie pasywnych okien i drzwi,
- zacienienie od strony południowej latem i brak zacienienia od strony południowej zimą,
- szczelność.
Stosowanie wymienionych zasad budownictwa pasywnego przynosi inwestorom cały szereg korzyści. Dom pasywny jest trwały, posiada wysoki komfort cieplny i zawsze oferuje dostęp do świeżego powietrza w całym budynku. Do tego koszty jego ogrzewania i chłodzenia są minimalne. Budynek pasywny posiada także większą wartość rynkową.
Gdzie zamówić projekt domu pasywnego?
Godnym zaufania biurem architektonicznym jest PASYWNY M2. Jest to zespół specjalistów, którzy posiadają ogromne doświadczenie właśnie w kwestii tworzenia projektów domów pasywnych. Firma posiada szereg certyfikatów potwierdzających wiedzę projektantów, w tym między innymi: Certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, Certyfikat Europejski Projektant Budownictwa Pasywnego CEPH, a także cały katalog referencji wystawionych przez zadowolonych klientów firmy.
Atutem zespołu PASYWNY M2 jest także współpraca z renomowanymi producentami, którzy dostarczają jednocześnie nowoczesne i sprawdzone instalacje oraz materiały budowlane (np. Aluplast, Salva, Viessmann, Zehnder, Ecologic, Brinkmann Consulting, Cal, Steico, Hennlich).
Co znajduje się w portfolio firmy?
Przykłady projektów opracowanych przez biuro architektoniczne dostępne są na jego stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: http://pasywnym2.pl/. Architekci mają na swoim koncie projekty zlecone zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak również instytucjonalnych. Każda inwestycja realizowana jest w 3 etapach:
- projekt koncepcyjny,
- projekt budowlany,
- projekt wykonawczy i budowa.
Z całą pewnością godna uwagi jest mapa wykonanych projektów, gdzie można sprawdzić wygląd domów pasywnych z zewnątrz. Natomiast w odrębnej zakładce umieszczono wizualizacje wnętrz budynków w standardzie pasywnym.