Dokument o życiu młodych Ukraińców – odwaga, siła, determinacja

Film dokumentalny o młodych Ukraińcach MTV

W związku ze zbliżającą się rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę stacja MTV przygotowała wyjątkowy dokument przedstawiający kulisy życia młodych Ukraińców w nowej, wojennej rzeczywistości. Niespełna godzinna produkcja pt. Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy ukazuje ich godną podziwu odwagę, siłę i determinację, a także problemy i lęki, z jakimi muszą mierzyć się miliony nastoletnich uchodźców. Polska premiera dokumentu już 28 lutego o godz. 20:00 na antenie MTV Polska.

Inwazja Rosji zmusiła miliony ukraińskich cywilów do ucieczki do sąsiadującej Polski. Połowa szukających schronienia w naszym kraju to osoby młode i nastolatkowie. W dokumencie MTV filmowiec Nathaniel Lezra przenosi widzów w miejsce oddalone zaledwie kilka kilometrów od granicy dzielącej oba państwa. Prezentuje on życie ukraińskich nastoletnich uchodźców, którzy u progu dorosłości muszą zmagać się z niewyobrażalną traumą spowodowaną wysiedleniem z kraju i rozłąką z bliskimi walczącymi o wolność ojczyzny.

Zapowiedź filmu “Don’t Leave Me Behind”

Film Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy przedstawia historie opowiedziane przez dwie nastolatki – 18-letnią Oleksandrę „Saszę” Kunitskią i 15-letnią Darię „Daszę” Unger, które dzięki pomocy psychologicznej, przy wsparciu rodziny i przyjaciół oraz poprzez pracę w wolontariacie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednocześnie zachowując nadzieję na lepszą przyszłość swoją i bliskich pozostawionych w ojczystym kraju.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Sasza, która przed wojną marzyła o nauce tańca w Korei, prowadzi teraz zajęcia taneczne dla dzieci uchodźców. Poza tym pracuje w ośrodku humanitarnym, gdzie zajmuje się zbieraniem i dystrybucją zasobów, a także pełni m.in. funkcję tłumacza.

Dasza natomiast dzieli się z widzami wstrząsającymi przeżyciami z pierwszego poranka inwazji. Obecnie uczęszcza na terapię grupową z innymi nastolatkami, których ojcowie byli zmuszeni pozostać w Ukrainie i stawić czoła rosyjskim wojskom.

W filmie występuje także Jekaterina „Katia” Trofimenko, 32-latka, która stworzyła grupę Daszy i opiekuje się nią w ramach lokalnej fundacji „Twój Rozwój”. Katia jest ukraińską psycholożką i uchodźczynią, która teraz zapewnia wsparcie psychospołeczne dla dzieci i nastolatków uciekających przed wojną. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak kobieta angażuje się w pracę z młodzieżą, której przeżycia i historie pomagają jej przepracować własne doświadczenia i traumy.

Ponieważ na całym świecie przeżywamy rocznicę brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, chcieliśmy pokazać ogrom ludzkich tragedii tej wojny – szczególnie wśród milionów młodych osób, które uciekły ze swojego kraju – mówi Nina L. Diaz, dyrektorka ds. contentu i dyrektorka kreatywna w Paramount Media Networks i MTV Entertainment Studios. – To zaszczyt móc podzielić się ich historiami i okiem Nathaniela Lezry pokazać ich niezwykłą determinację w trosce o bliskich, a także w walce o swoje zdrowie psychiczne i odnajdywaniu nadziei na przyszłość.

– Tym filmem chcemy zwrócić uwagę świata na osoby, które zbyt często są pomijane w relacjach z wojny – na młodych uchodźców. To ludzie, którzy dużą część swojego życia spędzili w cieniu wojny, a ich tożsamość i psychika zostały trwale obciążone agresją Rosji –  dodaje twórca filmu Nathaniel Lezra. – To był ogromny zaszczyt spędzić czas z tymi inspirującymi i niezwykle silnymi młodymi ludźmi. Jestem wdzięczny MTV za wsparcie oraz wspólne zaangażowanie w opowiedzenie ich historii, jak również za promocję działań na ich rzecz.

Dzięki współpracy z organizacją Choose Love widzowie MTV mogą wspierać młodzież, która ucierpiała w wyniku wojny w Ukrainie. Więcej szczegółów oraz informacji, jak zaangażować się w pomoc, można znaleźć na stronie ukraine.mtv.com.

Producentami dokumentu Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy dla MTV są Nina L. Diaz, Lily Neumeyer, Benjamin Hurvitz i Pamela A. Aguilar. Nathaniel Lezra jest reżyserem i producentem, Elizaveta Goroshnikova producentem kreatywnym, producentka Iuliia Stashevska odpowiada za fabułę, a Malcolm Bird pełni funkcję producenta wykonawczego. Logo filmu zostało zaprojektowane przez Katerynę Gaidamakę, projektantkę i artystkę wizualną z Kijowa.

Nathaniel Lezra – reżyser i producent filmu

Nathaniel Lezra jest twórcą filmowym mieszkającym w Nowym Jorku i Los Angeles. Wyreżyserował i wyprodukował wielokrotnie nagradzane produkcje dokumentalne, fabularne i reklamowe.  Jego artystycznym powołaniem jest opowiadanie prawdziwych ludzkich historii, które rzucają światło dzienne na doświadczenia wykraczające poza normy współczesnej kultury amerykańskiej. W 2023 roku założył międzynarodową firmę produkcyjną – The Dock Creative, która specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych i seriali o tematyce społecznej.

Zobacz też: W Ukrainie czy na Ukrainie? Jak powinno się mówić?

W Ukrainie czy na Ukrainie? Jak powinno się mówić?

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News