Dlaczego warto skupić się na sobie i rozumieć sygnały własnego ciała?

Każdego dnia jesteśmy poddawani wpływowi wielu czynników, które regulują nasze samopoczucie i zdrowie. Nasze ciało często daje nam sygnały, że coś jest nie tak, ale nie umiemy ich odczytać. Jak zacząć słuchać, aby zrozumieć swoje ciało? Niepozorność ciała to projekt grupy młodych dziewczyn, które chcą rozpocząć społeczną dyskusję na ten temat. 

Dlaczego warto skupić się na sobie?

Odbieranie sygnałów od ciała jest niesamowicie ważne. Niestety niewiele ludzi umie ich odczytywać lub po prostu je lekceważy, co może przyczyniać się do powstawania wielu chorób fizycznych, jak i psychicznych. Ponadto świadome odczytywanie sygnałów i zaspokojenie potrzeb organizmu pomaga dowiedzieć się kiedy i dlaczego się stresujemy, co przyczyni się do zmniejszania się występowania tego stanu w naszym organizmie.

Jak zacząć budować lepszą relację z ciałem?

Na początku warto poznać, co składa się na zdrowie człowieka, aby uświadomić sobie jak słuchać naszego ciała, jego potrzeb i problemów. W społeczeństwie istnieje coraz większa samoświadomość na temat zdrowego trybu życia i pracy nad psychiką, jednakże wielu ludzi nie wie o tym, że zdrowie składa się z dwóch ,,sfer– psychologicznej i fizycznej. Jest to nie rozerwalne połączenie, które niepozornie w ciągu całego naszego życia wpływa wzajemnie na siebie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Czym skutkuje niepełne poznawanie siebie?

Brak wiedzy na temat wartości holistycznego podejścia do siebie może skutkować tym, że nigdy, mimo chęci do rozpoczęcia ,,zdrowszego trybu życia, nie spełnimy tego celu całkowicie. Człowiek, jako całość, podlega wielu czynnikom i bez dbania o wszystkie elementy psychofizyczne nie ma szans na pełne zrozumienie siebie.

Niepozorność ciałato nazwa projektu, którego ideą jest budowanie świadomości nierozerwalnego połączenia dwóch sfer zdrowego życia: fizycznej i psychologicznej. Celem jest uświadomienie wartości eksplorowania naszego ciała i jego możliwości w walce ze stresem. „Nas jako grupę skłoniła chęć do spróbowania czegoś nowego, nabycia pewnych doświadczeń. Interesują nas tematy szeroko pojętego menagmentu/kierowania/tworzenia, dlatego taka olimpiada jak „Zwolnieni z Teorii” była tez naszą szansa na spróbowanie czegoś nowego. Początkowo myślałyśmy o grupie młodszych odbiorców, gdyż właśnie oni dojrzewając poznają dopiero siebie. Zmiany w ciele, relacje na nowe doświadczenie i coraz bardziej wchodzą w świat stresu i ciągłego zmęczenia obowiązkami. Jednakże po rozpoczęciu projektu zauważyłyśmy, że już dorosłe osoby są zainteresowane tym tematem, to one często właśnie cały czas pracują w stresie, są zmęczeni i nie znają przyczyny ich samopoczucia. Dlatego myślimy, że nasz projekt ukazuje powszechny problem współczesnego społeczeństwa i jest skierowany do szerokiego grona odbiorców.

„Łaknąc dotyku

Dotyk jest to nasza pierwsza forma komunikacji, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Łączy nas , gdy jesteśmy szczęśliwi, dodaje otuchy w chwili zawahania. To zmysł o silnym zabarwieniu emocjonalnym i posiada ogromną siłę oddziaływania na człowieka. Dotyk jest formą dialogu, przez nią możemy odczytać emocje drugiej osoby. Dotykając drugą osobę czujemy to co druga osoba odczuwa. Taka wzajemność i zaufanie w sprawie dotyku jest fundamentem do budowania relacji międzyludzkich, ale także relacji ze swoim własnym ciałem – zrozumienia się, poczucia bezpieczeństwa i dwustronną akceptacją.

Konieczność dotyku jest najbardziej oczywistą i w dzisiejszych czasach najbardziej niezrozumianą potrzebą. To od pierwszych chwil życia niezbędny nam jest dotyk do właściwego rozwoju. Daje to nam w przyszłości swobodniejsze relacje społeczne, fizyczne oraz emocjonalne.

A czy w życiu dorosłym brak kontaktu fizycznego ma konsekwencje?

W dzisiejszym świecie w którym jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na różne choroby psychiczne, niedobór kontaktu jeszcze mocniej odbija się na psychice człowieka. Dotyk tworząc formę bezpieczeństwa pozwala zredukować poziom stresu oraz daje wsparcie. Często świat oczekuje „samowystarczalnych robotów”, którzy nie będą potrzebować dbania o sfery psychologiczne i fizyczne – mają być oni ślepo podążającymi pewnego rodzaju marionetkami wraz z ciągle zmieniającym się światem.

Natomiast trzeba uświadamiać, że dotyk nie może się kojarzyć z czymś tylko obcym, nie wygodnym. Ten zmysł ma za zadanie w prosty sposób wywoływać pozytywne emocje,poprawić samopoczucie, przy tym dając poczucie wsparcia.

Co wtedy dzieje się z naszym ciałem?

Podczas dotyku powstaje w organizmie tzw. „koktajl hormonów”. Uwalniana jest między innymi oksytocyna (kluczowa dla poczucia bezpieczeństwa i tworzenia więzi), serotonina (hormon szczęścia) i dopamina (hormon przyjemności i satysfakcji). Obniżeniu ulega natomiast poziom kortyzolu.

Hmm… a może warto pomyśleć czy to właśnie Tobie czy twojej bliskiej osobie nie potrzeba przytulenia/wsparcia? Nie bójmy się rozmawiać o potrzebie tak prostej jak przytulenie, uściśnięcie ręki czy nawet na początek- prostego uśmiechu. Budujmy relacje i dostrzegajmy swoje potrzeby, tak samo jak i starajmy się pomóc innym osobom.

Czasami żadne słowa nie oddadzą tego co może czyn

Instagram: @niepozornosc.ciala

Facebook: Niepozorność ciała

Tik Tok: @niepozornosc.ciala

5/5 - (20 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News