Dlaczego niektórzy mężczyźni mają rude brody, skoro nie są rudowłosi?

Ruda broda u blondynów

Być może jesteś jednym z tych mężczyzn, którzy, mimo że nie mają w rodzinie ani jednej rudowłosowej osoby, to patrząc w lustro, dostrzegają na swojej brodzie rudawy odcień.

Dlaczego twoja broda rudzieje?

Jeden z genetyków postanowił wyjaśnić tę, nurtującą wielu mężczyzn kwestię. A sprawa wygląda nad wyraz prosto. Aby mieć rude włosy, człowiek potrzebuje jednej kopii tego samego genu od obojga rodziców. Sprawa inaczej wygląda w przypadku zarostu. Tutaj wystarczy wyłącznie jedna kopia tego genu, co oznacza, że jeśli jedno z rodziców go posiadało – nawet nie mając rudych włosów, tylko dziedzicząc gen po przodkach – to twój zarost będzie miał rudy odcień.

Cecha ta może być również przekazywana przez kilka pokoleń i pojawić się kompletnie niespodziewanie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ruda broda – czy odpowiadają za nią geny?

Geny określające kolor włosów są zwane niekompletnymi dominującymi cechami dziedzicznymi. Oznacza to, że nie ma jednego dominującego genu, a wszystkie geny wpływają na siebie. Tym samym, możliwe jest, że jeden z odległych przodków miał dany kolor włosów i nagle pojawia się on ponownie, dzięki pewnej kombinacji genów. Ta sytuacja jest niezależna i często zaskakująca dla rodziców – powiedziała Petra Haak-Bloem z holenderskiego centrum informacji na temat genetyki.

Kolor włosów określają dwa różne pigmenty – eumelanina (czarny) i feomelanina (czerwony). Osoby o ciemniejszych włosach mają najwięcej czarnego pigmentu, a blondyni mają go zdecydowanie mniej. Osoby rudowłose z kolei, posiadają głównie czerwony pigment.

Kolor włosów i zarostu jest kontrolowany przez zupełnie różne geny. Naukowcy odkryli, że osoby nie posiadające rudych włosów na głowie, mają rudą brodę dlatego, że w ich DNA znajduje się zmutowana wersja genu MC1R.

Zadaniem MC1R jest wytwarzanie białka zwanego melanokortyną 1. Białko to odgrywa ważną rolę w przekształcaniu feomelaniny (czerwonego pigmentu) w eumaleninę (czarnego pigmentu). Gdy ktoś dziedziczy dwie zmutowane wersje MC1R, mniej feomelaniny przekształca się w eumalaninę.

W takim razie: Panowie z rudymi brodami – jesteście wyjątkowi!

4/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News