Dlaczego konsumpcjonizm zagraża naszej planecie?

Mieszkający w Londynie poeta i model, Wilson Oryema stworzył krótki film, który zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niosą konsumpcyjne nawyki.

Na czym polega problem konsumpcjonizmu? – Wilson Oryema zadaje to pytanie czytelnikom w swojej debiutanckiej książce Wait. Wilson skupia się na uzależnieniach, wyniszczających zachowaniach i zanieczyszczeniu, które mają obnażać obecny kryzys społeczny. Za pomocą krótkich historii i wierszy artysta przygląda się, jaki wpływ na naszą planetę ma konsumpcjonizm.

Oryema w swojej sztuce poszukuje nowych dróg komunikacji i zmieniania perspektywy. W ciągu ostatniego roku poruszał się w obszarach spoken word, poezji i wideografii. Myślę, że nie należy kurczowo trzymać się tylko jednej drogi tworzenia. Istnieje więcej sposobów na wyrażenie idei – mówi Wilson.

Po wydaniu książki artysta opublikował krótki film, Boxing Day Blues. Już na samym początku przyglądamy się z bliska wycince drzew, które są wyrywane z naturalnego środowiska. Dalsza część pokazuje niepokojącą drogę drzew, które początkowo stają się towarem handlowym, a na samym końcu lądują na ulicach w formie śmieci.

Oryema zadedykował ten film konsumpcyjnym zachowaniom wśród ludzi.

Chciałem stworzyć coś, co trafi do jak najszerszej publiczności. Święta to czas, kiedy mnóstwo ludzi w szczególny sposób ulega konsumpcjonizmowi, ponieważ ten okres został bardzo skomercjalizowany – mówi Wilson.

Tekst: Mateusz Sidorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News