Dlaczego czerwiec jest określany jako Pride Month, czyli miesiąc LGBTQ+?

Czarno-białe zdjęcie strajkujących mężczyzn

Każdy z nas wie, że czerwiec to Pride Month. Jednak, czy wiecie dlaczego właśnie ten, a nie inny miesiąc jest dedykowany społeczności LGBTQ+?

Dlaczego czerwiec jest miesiącem LGBTQ+?

Czerwiec jest uznawany za miesiąc LGBTQ+ z powodu demonstracji, która odbyła się w 1969 roku. Wszystko zaczęło się rankiem 28 czerwca 1969 roku, gdy nowojorska policja napadła na Stonewall Inn, popularny gejowski bar w Greenwich Village. Chociaż jako oficjalny powód nalotu policja podawała fakt, że właściciel klubu sprzedawał alkohol nie posiadając licencji, nie jest tajemnicą, że w tym czasie policja regularnie atakowała tego typu miejscówki. Społeczność LGBTQ+ postanowiła wyrazić sprzeciw tym praktykom.

Gdy oficerowie siłą wpychali przebywające w klubie drag queen do policyjnych furgonetek, tłum zaczął rzucać z nich butelkami. Pozornie mała bójka przerodziła się w rozróbę, której zasięg objął całą okolicę, do tego stopnia, że policja była zmuszona wezwać wsparcie.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Kilka dni po zamieszkach w Stonewall Riot, w Nowym Jorku społeczność LGBTQ+ wyszła na ulice, by walczyć o swoje prawa. Historycznie była to pierwsza tak duża manifestacja w walce o równe prawa osób homoseksualnych.

I właśnie dlatego czerwiec jest określany Miesiącem Dumy i ukłonem dla tych, którzy jako pierwsi odważyli się walczyć o swoje prawa w nietolerancyjnym świecie. Pierwszym prezydentem USA, który oficjalnie uznał czerwiec jako Pride Month był w 2000 roku Bill Clinton.

Czytaj również:

Tęczowa flaga dumy LGBT

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News