Sztuczna inteligencja już teraz napędza rynek warty 100 miliardów dolarów rocznie i powoli wkracza do każdej dziedziny życia. W grafice to prawdziwa rewolucja – darmowe narzędzia pozwalają tworzyć szybciej, lepiej i z większą swobodą. Bez kosztów, bez kompromisów, z efektem, który potrafi zachwycić. Przeczytaj ten wpis i poznaj darmowe narzędzia AI do grafiki. Sprawdź rozwiązania, które warto przetestować!
1. Pixlr – Edytor zdjęć online z AI, usuwanie tła, efekty, poprawa jakości
Z Pixlr pierwszy raz spotkałem się mniej więcej rok temu, gdy szukałem dobrego (i darmowego) narzędzia AI do tworzenia grafik na podstawie tekstu. Tego typu rozwiązania są przystępną alternatywą dla stocków zdjęć – mam na myśli Freepik, Pixabay czy też Pexels.
Po zalogowaniu się do narzędzia kliknij AI Image Generator.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Kolejnym krokiem jest wpisanie odpowiedniego promptu. Jeśli nie wiesz, jak je tworzyć, poproś o pomoc ChatGPT.
Tak przygotowany prompt możesz wkleić do Pixlr. Następnie kliknij Generate.
Stworzone przez AI grafiki wyglądają naprawdę dobrze. Możesz je teraz bez problemu wykorzystać w swoim artykule blogowym (lub innym medium) zupełnie za darmo, bez konieczności podpisywania autora.
Musisz się jednak liczyć z faktem, iż przedstawione narzędzie AI do grafiki generuje nieco „cukierkowe” ilustracje, które nie pasują do wszystkich koncepcji. Dużym plusem jest tu natomiast sporo darmowych kredytów wystarczających na wygenerowanie ok. 20 zdjęć oraz szybkie ładowanie grafik po wpisaniu promptu.
Zobacz również: Generative AI w Polsce
2. DALL-E Free – Generowanie obrazów na podstawie tekstu
DALL-E jest kolejnym narzędziem generującym obrazy na podstawie tekstu, które przyda się wszelkiego rodzaju twórcom cyfrowym (w tym copywriterom czy też web developerom).
Proces wygenerowania zdjęcia jest banalny. Wystarczy, że wpiszesz odpowiedni prompt w główne okienko, które wyskoczy zaraz po zalogowaniu się i klikniesz Generate. Zacznijmy zatem od promptu.
Mamy to! Teraz wystarczy użyć magicznego przycisku… jakim jest Generate. Następnie wybierz rozmiar fotografii oraz liczbę zdjęć, a także styl i wygeneruj obaz.
Całość wygląda naprawdę dobrze. A teraz porównajmy to z obrazem generowanym przez ChatGPT 4o (wersja płatna).
Jakość bardzo podobna – osobiście skłaniałbym się ku DALL-E, jednak Pixlr i ChatGPT mają u mnie podium.
Sprawdźmy zatem, co oferują darmowe narzędzia AI do grafiki wyspecjalizowane w nieco innych kwestiach niż generowanie obrazów przy pomocy tekstu.
3. Designs AI – Tworzenie logo, filmów, wizualizacji z AI
Najbardziej interesującą opcją (przynajmniej dla mnie) jest tworzenie treści wideo przy pomocy Video Maker od Design AI.
Asortyment tego narzędzia jest jednak zdecydowanie większy:
Z mojej perspektywy Video Maker jest tutaj najlepszą opcją ze względu na jakość generowanych mediów oraz możliwość darmowego wykorzystania.
Tak wygląda interfejs:
Jak się pewnie domyślasz… należy zacząć od spromptowania.
Następnie wklej prompt do narzędzia i kliknij strzałkę w prawo. Wybierz też branżę.
Kolejnym krokiem jest określenie języka i wybór lektora.
Po wszystkim trzeba chwilę poczekać na wygenerowanie wideo. Następnie będziesz mógł dostosować treść do swoich wymagań oraz ewentualnie nieco zmienić scenariusz.
Jeśli chodzi o tworzenie prostych wideo – narzędzie sprawdza się przyzwoicie. Żeby jednak korzystać z pełni oferowanych funkcjonalności, należy zdecydować się na opcję Premium.
Cennik w tym przypadku przedstawia się następująco:
4. Piktochart – Projektowanie infografik i prezentacji online
Piktochart wygląda najlepiej pod kątem projektowania infografik.
Do wyboru mamy sporo atrakcyjnych szablonów, jednak możemy rozpocząć również od pustej kartki.
Opcją, którą osobiście rekomenduję jest wybór Generate AI Infographic.
Koszt to jeden kredyt.
Na darmowym koncie masz do dyspozycji ich aż 50.
Po wejściu w tę sekcję wybierasz Infographic, a następnie promptujesz. Wymaga to jedynie kilka słów, więc korzystanie z ChatGPT w tym przypadku nie zda egzaminu.
Infografika o prompcie „Najlepsze sposoby na zarabianie online – TOP 7” wygląda następująco:
Po lewej znajdują się dziesiątki szablonów spośród których możesz śmiało wybierać. Istnieje także możliwość zmiany tekstu oraz położenia niektórych elementów lub też wymiany grafik wewnątrz infografiki.
Sprawdź także: 7 najlepszych generatorów muzyki AI 2024
5. Vectr – Edytor grafiki wektorowej, narzędzia rysunkowe
Narzędzie Vectr wykorzystuję do generowania konkretnych obiektów – w celu późniejszego umieszczenia ich na stronie WWW. Istnieją jednak różne zastosowania tego instrumentu:
W celu wygenerowania obiektu, skorzystaj z sekcji Sticker Generator. Opcji tworzenia jest wiele (kwestia zbriefowania):
Spróbujmy więc stworzyć ikonkę:
Dokładnie to samo możemy zrobić z fotografią, grafiką 3D czy też wektorami. Biorąc pod uwagę rodzaje rozwiązań dostępnych na rynku – Vectr to najbardziej kompleksowa opcja z przystępnymi cenami. Roczny pakiet w płatności za 12 miesięcy jednorazowo kupisz już za 12 zł miesięcznie (ok. 150 zł rocznie).
Polecana lektura: Black Friday dla miłośników technologii
Darmowe narzędzia AI do grafiki – czyli opcja tworzenia jakościowych grafik bezpłatna tylko na początku
Darmowe narzędzia AI do grafiki są w większości przypadków bezpłatne tylko na początku, przykładowo oferując kilka lub maksymalnie kilkadziesiąt darmowych kredytów (w zależności od panującej polityki).
Podsumowując:
- jeśli zależy Ci na najbardziej kompleksowej opcji – Vectr będzie funkcjonalnym rozwiązaniem;
- w przypadku chęci generowania najlepszych jakościowo obrazów na podstawie tekstów, proponuję wybrać DALL-E lub ChatGPT 4o;
- a do infografik najlepiej sprawdzi się Piktochart.
- tworząc logotypy, filmy czy też wizualizacje – przetestuj koniecznie Designs AI;
- szukając kolejnego rozwiązania All in One, które jest bardziej podobne do DALL-E niż do Vectr, wypróbuj Pixlr.