Dama w opałach czy femme fatale? Kobiety w filmach akcji ?

Kobieta w zbroi trzymająca w ręku tarczę i miecz

Dama w opałach, seksowna, ale niebezpieczna femme fatale albo po prostu narzędzie narracyjne wspierające męskiego protagonistę – to tylko kilka przykładów tzw. silnych kobiecych postaci. Wonder Woman już w kinach, dlatego warto zerknąć na superbohaterki, które pojawiły się na ekranach kin w ostatnich latach.

Hit Girl (Kickass, 2008)

Kick-Ass to niekonwencjonalna adaptacja komiksu Marvela o tym samym tytule. Reżyser, Matthew Vaugh, napotkał wiele problemów, szukając producentów, którzy wsparliby jego projekt. Studia filmowe odmawiały mu funduszy, przekonując, że nikt nie będzie chciał obejrzeć filmu pełnego przemocy, w którym jedenastolatka klnie i zabija.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Tym samym Vaugh postanowił samodzielnie zebrać pieniądze na produkcje. Ostatecznie te same studia, które odrzuciły jego produkcje, biły się o prawo do dystrybucji. Częstym komentarzem było: Czy będzie więcej scen z Hit Girl?. Moretz z brawurowymi umiejętnościami aktorskimi podbiła serca widzów i stała się postacią kultową. Jej fenomenalny występ przyćmił kontrowersje dotyczące wulgaryzmów. W bardzo młodym wieku Chloe udowodniła, że nie tylko męska postać może zagrać role charyzmatycznej, dzierżącej pistolet twardzielki.

Dziewczynka w mundurku celuje pistoletem

Black Widow (Marvel Cinematic Unverse)

Zgrabna i niebezpieczna Czarna Wdowa to superbohaterka z tak ognistym charakterem, jak kolor jej włosów przystało. Niedługo przed realizacją Avengersów, Scarlet Johannsen wcieliła się w rolę rosyjskiego szpiega Natashe Romonoff w Iron Man 2 oraz Kapitanie Ameryka. Wraz z kolejnymi filmami Czarna Wdowa zyskała coraz większą popularność, często przyćmiewając swoich męskich kompanów.

Co więcej, w przeciwieństwie do reszty Avengersów, Czarna Wdowa walczy i wygrywa bez pomocy gadżetów lub zbroi. Również promieniowanie gamma nigdy nie dodało jej nadludzkiej mocy. Potrafi skopać tyłki i w tym samym czasie wyglądać oszałamiająco.

Ruda superbohaterka komiksu Marvela w czarnym kostiumie.

Rita Vratski (The Edge of Tomorrow)

Na Skraju Jutra to fantastyczno-naukowy film akcji, w którym w główną rolę Majora Cage’a wciela się Tom Cruise. Jak w wielu hollywoodzkich produkcjach, drugoplanowe postacie kobiece są często marginalizowane. Na szczęście Emily Blunt zaprzecza temu stereotypowi.

Rita Vratsky to bohaterka, która zachowuje tradycyjne elementy kobiecości, równocześnie będąc silną, wzbudzając szacunek i ciesząc się autorytetem. Ukazuje swoją emocjonalną i wrażliwą stronę i nie postrzegamy tego jako słabości. Cage i Rita potrzebują siebie wzajemnie, dzięki czemu film charakteryzuje równość w ukazywaniu ról kobiecych i męskich.

Kobieta z bronia, w ciezkim mundurze podczas wojny z obcymi.

Anna Peterson (The Guest)

Większość kobiet na tej liście to twardzielki o żelaznym spojrzeniu z różnorakimi specjalnymi zdolnościami lub/i bronią. Jednak Anna Peterson (Maika Monroe) jest po prostu sprytna, a jedyny jej rekwizyt to składanka CD. Anna to postać inteligentna i spostrzegawcza, okazująca niezwykłą odwagę i siłę, gdy jej bliscy giną.

Mimo napotykających ją tragedii, Anna zaciekle broni siebie i tego, co jej pozostało. To nie superbohaterka. To normalna dziewczyna, z ktorą łatwo się utożsamić. I to właśnie czyni z niej silną postać. Ponadto jej finałowa kwestia: What the fuck?! to jedno z najlepszych zakończeń z amerykańskich filmów w 2014 roku.

Blond aktorka jako bohaterka filmu Gosc w sali pelnej luster

Katnis Everdeen (Igrzyska Smierci)

Jennifer Lawrence wielokrotnie udowodniła, że nie jest typową hollywoodzką aktorką: nie kreuje się na idealną, osiągalną gwiazdę. Jest niezdarna i szczera. Potrafi wyjść z każdej niezręcznej sytuacji z uśmiechem i charyzmą: potknęła się na schodach w drodze do odebrania statuetki Oscara oraz przypadkowo spotkała się ustami z Natalie Dormer na czerwonym dywanie.

W seriach filmów Igrzyska Śmierci odgrywa rolę Katniss Everdeen, wyjątkowo uzdolnionej łuczniczki, która ratuje młodszą siostrę od udziału w tytułowych igrzyskach poprzez zgłoszenie samej siebie. Katniss to niezależna postać, która nie stara się pozyskać sympatii widzów. Bezlitośnie toruje sobie drogę do zwycięstwa, ale również jest w stanie pomóc innym w potrzebie. Staje się symbolem buntu przeciwko dyktatorskiej władzy. Zamiast szaleńczo się zakochać (motyw jak chleb powszedni w amerykańskich filmach), Katniss z pasją chce walczyć o pokój i dobro ludzi.

Przypadkowy pocalunek dwoch aktorek na czerwonym dywanie

Tekst: Martyna Posłuszna

5/5 - (16 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News