Dali kontra Warhol: legendy kontrowersji

Czarne tło z dwiema głowami: jedna przedstawiająca Salvadora Dali, druga Andy'ego Warhola

Obaj starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, na zawsze zmieniając świat sztuki. Prowokacje, skandale, zacieranie granic między życiem a sztuką. Wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Już za kilka dni w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki otwarta zostanie wystawa zawierająca ponad 120 oryginalnych prac obu artystów.

Inspirowali pokolenia artystów i wpływali na trendy, modę, muzykę i film w XX wieku. Zdobyli ogromną sławę i osiągnęli sukces, który mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał przez to przezwisko Avida Dollars (chciwy na dolary), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty.

Na ścianach wystawy „Dali kontra Warhol” nie znajdziemy co prawda dolarów, ale równie cenne dzieła.  Zaprezentowanych zostanie ponad 120 prac z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, ukazujących różnice i podobieństwa w twórczości artystów. Pokazane w odpowiednio dobranych segmentach, zestawią dwie wybitne indywidualności XX wieku, w wielkim obszarze sztuki, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Widzowie przekraczając próg wystawy, wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami, przechodzić będą do kolejnych pomieszczeń i bram – Bramy Marylin Monroe, Sali Pop Kina nawiązującej do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola – legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską.

Centralne miejsce wystawy zajmie niezwykle cenna kolekcja projektów okładek płyt Warhola, pozyskana od prywatnego kolekcjonera. Wśród płyt znajdują się egzemplarze unikatowe, nigdy wcześniej nieprezentowane poza stałą kolekcją, w tym najbardziej znane okładki do płyt Rolling Stonsów i Velvet Underground.

Wystawę oglądać będzie można od 22 kwietnia do 7 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Więcej informacji o wystawie i sprzedaż biletów na oficjalnej stronie Dali Kontra Warhol  oraz na stronie EkoBilet.

Plakat promujący wystawę Dali Kontra Warhol

4/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News