Categories: artwydarzenia

Dali kontra Warhol: legendy kontrowersji

Obaj starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, na zawsze zmieniając świat sztuki. Prowokacje, skandale, zacieranie granic między życiem a sztuką. Wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Już za kilka dni w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki otwarta zostanie wystawa zawierająca ponad 120 oryginalnych prac obu artystów.

Inspirowali pokolenia artystów i wpływali na trendy, modę, muzykę i film w XX wieku. Zdobyli ogromną sławę i osiągnęli sukces, który mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał przez to przezwisko Avida Dollars (chciwy na dolary), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty.

Na ścianach wystawy „Dali kontra Warhol” nie znajdziemy co prawda dolarów, ale równie cenne dzieła.  Zaprezentowanych zostanie ponad 120 prac z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, ukazujących różnice i podobieństwa w twórczości artystów. Pokazane w odpowiednio dobranych segmentach, zestawią dwie wybitne indywidualności XX wieku, w wielkim obszarze sztuki, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design.

Widzowie przekraczając próg wystawy, wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami, przechodzić będą do kolejnych pomieszczeń i bram – Bramy Marylin Monroe, Sali Pop Kina nawiązującej do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola – legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską.

Centralne miejsce wystawy zajmie niezwykle cenna kolekcja projektów okładek płyt Warhola, pozyskana od prywatnego kolekcjonera. Wśród płyt znajdują się egzemplarze unikatowe, nigdy wcześniej nieprezentowane poza stałą kolekcją, w tym najbardziej znane okładki do płyt Rolling Stonsów i Velvet Underground.

Wystawę oglądać będzie można od 22 kwietnia do 7 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Więcej informacji o wystawie i sprzedaż biletów na oficjalnej stronie Dali Kontra Warhol  oraz na stronie EkoBilet.

Komentarze
4/5 - (2 votes)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago