W czym tkwi fenomen Kopenhagi?

Piękna Kopenhaga

Kopenhaga to miasto, które stało się jedną z najbardziej pożądanych i oryginalnych Europejskich Stolic Kultury. Już 3 razy otrzymała miano Najwygodniejszego miasta do życia, wyprzedzając Melbourne, a nawet Tokio. Co czyni ją tak interesującą i wyjątkową?

Kopenhaga jest prawdopodobnie najbardziej przyjazną metropolią, nie tylko ze względu na dogodności komunikacyjne, tolerancję zróżnicowania kulturowego czy designerską architekturę, ale głównie na ekologię i otoczenie sprzyjające środowisku. Rowerowy środek transportu jest niezaprzeczalnie punktem charakterystycznym miasta. W maju 2007 roku Kopenhaga była pierwszym miastem na świecie, które otrzymało miano Rowerowego Miasta, nadane przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Szacuje się, że 36% mieszkańców Kopenhagi jeździ do pracy, szkoły właśnie na rowerze, co nie tylko „dba” o ich zdrowie, ale też sprzyja środowisku naturalnemu i poprawia bezpieczeństwo. Zielona stolica otrzymała wysokie fundusze na parkingi rowerowe i można ją śmiało nazwać Eko-Metropolią, a każdy przyjezdny tu turysta może doświadczyć rowerowej radości na kolorowych pojazdach zupełnie za darmo.

Kopenhaga to również miasto designu. Stał się on już nieomal obsesją duńskiej elity i od dawna był jej wielką pasją. Arne Jacobsen, Finn Juhl i Hans Wegner to nazwiska największych designerów wszech czasów. Styl skandynawski nie bez powodu stał się ikoną smaku oraz punktem odniesienia do urządzania domów i mieszkań na całym świecie. Kultowy duński sklep Illums Bolighus to prawie galeria, a każdy przedmiot: krzesło, stolik do kawy czy lampa, są wystawione z precyzją dzieła sztuki. Nie wspominając już o architekturze. Nowoczesne budynki ustawione w estetycznej formie kształtują wymiar nowej światowej architektury, która jest znakiem rozpoznawczym krajobrazu Kopenhagi.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Mała Wenecja. To drugie imię tego miasta. Urok skandynawskich kanałów i akwenów to na pewno główna atrakcja tego miasta. Przez całą Kopenhagę przepływa sieć kanałów, a wysokie statki i żaglówki tworzą integralną część charakteru stolicy Danii. W dzielnicy Christianshavn jachty, barki i łodzie mieszkalne rozciągają się przez całe wybrzeże, które popołudniami rozświetlone tworzy romantyczną atmosferę w przybrzeżnych restauracjach, takich jak Restaurant Kanalen, gdzie przy tradycyjnych daniach grajkowie przygrywają duńskie śpiewki.

Najbardziej worth seeing miejsca w Kopenhadze?

Islands Brygge
most nad wodą w Kopenhadzeisland brygge w Kopenhadze nocąChristianshavn

łódki w Christianshavn w Kopenhadze

kajaki na wodzie w Christianshavn w Kopenhadze

Nyhavn

 

Kolorowe budynki i łódki w Nyhavn w Kopenhadze

 

Budynki w Nyhavn w Kopenhadze nocą

Botanical Garden

Ogród botaniczny w Kopenhadze

Ogród botaniczny w Kopenhadze

Amager Strand

Plaża w Kopenhadze

Plaża w Kopenhadze

Amalienborg

Budynek Amalienborg w Kopenhadze

Pomnik w Amalienborg w Kopenhadze

Dla wszystkich, którzy kochają skandynawskie klimaty, polecamy instagramowy przewodnik po Kopenhadze: tutaj.

tekst | Karolina Zaborowska

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News