Czym się kierować, wybierając oświetlenie do kuchni?

światło w kuchni

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których spędzamy naprawdę wiele czasu. Służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale również do ich spożywania, a nierzadko także rodzinnych spotkań czy wykonywania innych drobnych zadań. Z tego względu powinna zostać dobrze oświetlona, any o każdej porze dnia i nocy spełniała wszystkie swoje zadania.

Lampa centralna

Najważniejszym oświetleniem w kuchni powinna być centralnie umieszczona lampa, która jest w stanie rozświetlić całe pomieszczenie. Powinna być dobierana w zależności od wielkości pomieszczenia – jeśli jest ono duże, być może najlepiej sprawdzi się spory żyrandol z kilkoma kloszami, skierowanymi na różne strony. Z kolei do małej przestrzeni można wybrać minimalistyczne oświetlenie, na przykład w postaci plafonu.

Lampa centralna powinna być tak umieszczona, aby jej blask wszędzie rozchodził się równomiernie. Jeśli jednak pomieszczenie jest bardzo duże, a dodatkowo znajduje się w nim przestrzeń jadalna ze stołem, dobrym pomysłem może być zupełnie inne rozplanowanie wnętrza. Wówczas warto umieścić dwa oświetlenia centralne;: jedno nad stołem, a drugie w części kuchni służącej przygotowywaniu posiłków. Dzięki temu dana partia pomieszczenia, które aktualnie wymaga najlepszego oświetlenia, zawsze zostanie komfortowo rozjaśniona.


Jednym z przykładów ciekawych rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w designerskich, loftowych przestrzeniach, jest czarny żyrandol Edison 3 marki Sollux Lightning. Dzięki wykorzystaniu trzech żarówek, skierowanych na różne strony, zapewni doskonale oświetlenie, a jednocześnie podkreśli industrialny klimat wnętrza. Można znaleźć go w sklepie Mariner Lampy.

Oświetlenie blatu

W kuchni niemniej istotne jest oświetlenie miejsca, w którym przygotowywane są posiłki. W tym celu warto wykorzystać kinkiety, które mogą zostać rozmieszczone w najbardziej dogodnych miejscach. Decydując się na umieszczenie jednego lub kilka nad blatem, służącym do przygotowywania posiłków, można z łatwością uzyskać jego optymalne rozświetlenie, a także zapewnić sobie ciekawy klimat. Odpowiednio dobrany kinkiet pozwoli bowiem na wykonanie jeszcze ciekawszej aranżacji, a dodatkowo doda romantycznej atmosfery pomieszczeniu, jeśli zostanie wieczorem zapalony samodzielnie. Pogrążając dalsze zakątki kuchni w półmroku, pozwoli rozkoszować się intymnymi chwilami z ukochaną osobą podczas przygotowywania i spożywania kolacji.

Kolor lampy kuchennej

Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia i wielkości lamp kuchennych, warto zwrócić uwagę także na ich barwę. Zacząć należy od doboru odpowiednich żarówek – najlepsze będą w tym pomieszczeniu te o białym, wyraźnym świetle. Nie tylko doskonale rozświetlą pomieszczenie i pomogą w drobnych pracach, które się w nim wykonuje, ale także szybko i skutecznie rozbudzą o poranku, kiedy trzeba jak najszybciej przygotować sobie śniadanie i wybrać się do pracy.

Należy także zwrócić uwagę na kolor oprawy i klosza, który powinien współgrać z pozostałymi elementami wystroju. Dzięki temu całe pomieszczenie nabierze spójnego, harmonijnego wyglądu.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News