Czym pachnie Orient? by #MIUMAG

yasmeen 2

yasmeen 1

yasmeen 3

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


yasmeen 4

Yasmeen to pierwsza i największa w Polsce perfumeria orientalna dostępna stacjonarnie w Krakowie przy ulicy Karmelickiej 3 oraz online. Inspiracją dla jej powstania stała się egzotyczna wielokulturowość Dubaju. Perfumeria wprowadza w świat orientalnych rytuałów piękna i przybliża bogatą kulturę Bliskiego Wschodu, skupiając wiodące marki z Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej czy Bahrajnu.

Oprócz orientalnych wonności w sklepie znaleźć można także szeroką gamę naturalnych kosmetyków z całego świata: mydeł, olejków do pielęgnacji ciała i włosów, henny, kajali, maseczek i glinek. Twórczyni sklepu, Justyna Nyczyk, osobiście spotyka się z wiodącymi perfumiarzami, starannie dobierając swoją ofertę i poszerzając wiedzę z zakresu arabskich pachnideł. Redakcji MIUMAG opowiedziała o tradycyjnych składnikach najpiękniejszych zapachów, arabskich rytuałach toaletowych oraz niespodziankach kryjących się za drzwiami perfumerii.

Ciekawią nas składniki i nuty zapachowe typowe dla perfum pochodzących z Bliskiego Wschodu? Słyszałyśmy o tajemniczym oud, ale to pewnie tylko kropla w morzu arabskich sekretów.

Tradycyjne arabskie perfumy mają niezwykle silny aromat, który wyraźnie wyróżnia się od klasycznych europejskich zapachów. Oud to rzeczywiście najsłynniejsza nuta tworząca arabskie perfumy. Oud, pochodzący z konarów drzewa agarowego, jest jednym z najdroższych składników perfum – jest warty półtora razy więcej niż złoto! W składzie arabskich perfum oprócz najcenniejszego oud, odnaleźć można także drzewo sandałowe, ambrę, piżmo, wanilię, różę, jaśmin i inne egzotyczne kwiaty.

Jaki w krajach arabskich jest styl i tradycja używania perfum? Aplikuje się je tylko rano czy może także w ciągu dnia albo wieczorem? Wyłącznie na skórę czy także na strój?

Perfumy są nieodłącznym elementem codziennych rytuałów. Zapach towarzyszy Arabom na każdym kroku oraz we wszelkiej postaci. Równie ważne jak tradycyjne perfumy, są również specjalne perfumy do ubrań, kostki zapachowe, perfumy do wnętrz, kadzidła. Kiedy wspominam czas spędzony w Dubaju, od razu nasuwa mi się obraz pary idącej w centrum handlowym, za którą ciągnie się intensywny aromat orientalnych wonności. Z pewnością była to mieszanka zapachów, którymi otaczają się na co dzień.

Kobiety z tamtych regionów używają wielu różnych zapachów jednocześnie w zależności od nastroju i okazji, czy raczej szukają tego jednego, wyjątkowego aromatu, który staje się nieodłącznym elementem ich kosmetycznego rytuału?

Z własnych obserwacji wiem, że tamtejsze kobiety, a nawet mężczyźni, mają ogromne kolekcje perfum. Ich toaletki uginają się pod ciężarem drogocennych buteleczek. Idąc na zakupy, zaopatrują się w kilka zapachów na raz. Mówię tu zarówno o typowych perfumach arabskich, jak i francuskich, które są szeroko dostępne na Bliskim Wschodzie. Wielu producentów europejskich zapachów wypuszcza limitowane kolekcje perfum inspirowane orientem, przewidziane tylko na kraje arabskie. W związku z tak wielkim wyborem, kultywowanymi tradycjami stosowania zapachów i oczywiście dużą zasobnością portfela, kobiety dobierają zapach w zależności od nastroju i okazji, mając do dyspozycji kilkadziesiąt opcji do wyboru.

Czym się różnią wody perfumowane od olejków? Czy olejki są trwalsze? Jak należy je nanosić na skórę?

W przeciwieństwie do europejskich producentów, stawiających na wody perfumowane i perfumy w sprayu, arabskie marki promują perfumy w olejku. Olejki można bardzo precyzyjnie aplikować w wybrane miejsca, najczęściej w pulsujące okolice nadgarstków, szyi czy uszu. Dzięki temu perfumy trzymają się dłużej i pachną intensywniej.

Olejki aplikujemy za pomocą szklanej pałeczki znajdującej się w wieczku flakonu. Idąc śladem arabskich tradycji, nanosimy olejek na palce u stóp, dołek podkolanowy, dekolt, wewnętrzną stronę nadgarstka, dołek łokciowy, uszy. Ciepło unosi się do góry, dlatego też perfumy stosuje się od dołu do góry. Warto wiedzieć, że orientalny zapach potrzebuje około 15 minut na rozwinięcie się.

Istnieją także perfumy w kremie. W ofercie Yasmeen ukrywają się pod marką Al-Rehab. To zapachy intensywne i trwałe czy raczej subtelne, delikatne?

W naszej ofercie perfum w kremie popularnej arabskiej marki Al-Rehab są zarówno intensywne, wręcz odurzające aromaty, jak i delikatne, bardziej owocowe czy kwieciste kompozycje zapachowe. Dlatego każdy może wybrać coś dla siebie. Aplikacja takich perfum jest bardzo prosta. Niewielką ilość perfum w kremie wmasowujemy na np. dekolt, wewnętrzną stronę nadgarstków, miejsca za uszami, skronie.

Jakich składników w nutach głowy, serca i bazy należy szukać, aby trafić na perfumy pełne charyzmy, trwałe i tajemnicze?

Z pewnością oudu, paczuli, kadzidła, wetiweru.

Kupowanie perfum przez Internet wielu osobom wydaje się szaleństwem. Co prawda każdy zapach jest u Was pięknie opisany, ale dla pewności można także zamówić próbki?

Tak, niemal wszystkie perfumy dostępne w naszych sklepach internetowych sklep.yasmeen.pl igold.yasmeen.pl są dostępne nie tylko w postaci pełnych flakonów, ale także w postaci próbek lub atomizerów. Poszukując idealnego zapachu warto najpierw wypróbować kilku aromatów.

Osoby z Krakowa i okolic mogą również zajrzeć do perfumerii stacjonarnej. Czy znajdą na miejscu wszystkie zapachy dostępne online?

Nasza perfumeria mieści się w okolicach urokliwego krakowskiego Starego Miasta na ul. Karmelickiej. Na miejscu można dostać wszystko to, co w sklepie online. Znaleźć natomiast można nawet coś więcej, bowiem pewną przewagą perfumerii stacjonarnej nad internetową jest jej arabski klimat i zapachy, które mogą zachwycić już przy wejściu.

Wiemy, że w poszukiwaniu nowych zapachów wyruszacie np. do Dubaju i przywozicie z podróży nowości dla swoich Klientów. Jak często odbywacie takie eskapady oraz jaki jest ich przebieg?

Śledzimy nowości i trendy na arabskim rynku perfumiarstwa. Staramy się odwiedzać naszych kontrahentów i nawiązywać nowe kontakty z producentami co najmniej raz do roku. Bardzo istotna jest osobista znajomość partnera handlowego. Według tamtejszej etykiety nie załatwia się spraw zdalnie. Firma chce poznać swojego współpracownika, nawiązać z nim bliższą relację. Nasi dostawcy znają nawet mojego męża, zawsze pytają, co u niego słychać, podczas wizyt dostają typowe polskie smakołyki, wysyłamy sobie życzenia świąteczne. Inspirują nas też orientalne podróże, nie tylko do krajów arabskich. Lubimy obcować z innymi ludźmi, poznawać ich kulturę, obyczaje. Szukamy lokalnych kosmetyków, sposobów na pielęgnację urody.

Arabskie perfumy to nie tylko aromaty, ale także flakony tworzone z dbałością o każdy detal – artystyczne, niebanalne, bajkowe. Czy po wykorzystaniu zapachu nadają się do ponownego użytku?

Oczywiście. Mamy zresztą grono stałych klientek, które kolekcjonują flakony po arabskich perfumach. Są one bardzo urokliwe, niczym małe dzieła sztuki. Można je także ponownie wypełnić zapachem.

Porozmawiajmy jeszcze o pachnidłach do wnętrz. Jak należy używać arabskich kadzideł? W Waszej perfumerii można znaleźć np. pachnące drzewem sandałowym, paczulą i piżmem węgielki oraz specjalne kadzielnice.

Perfumy do wnętrz to produkty na bazie wody z dodatkiem mikstury olejków eterycznych. Takie pachnidła świetnie nadają się do odświeżania dywanów, zasłon czy pościeli. Z kolei kadzidła to mieszanka naturalnych składników – głównie drobnych kawałków drewna agarowego, nasączonych naturalnymi olejkami eterycznymi oraz zmieszanych m.in. z żywicami, ambrą, piżmem, drzewem sandałowym. Kadzidła stosuje się do perfumowania pomieszczeń oraz ubrań.

Jaka jest różnica między kadzidlanym starterem a kadzielnicą?

Kadzielnica to kielich, w którym rozpala się kadzidło, a kadzidlany starter to po prostu zestaw wszystkich potrzebnych produktów do rozpalenia zapachu. W jego skład wchodzi kadzielnica oraz kilka rodzajów kadzideł i specjalne węgielki. Kadzidlany starter polecamy osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kadzidłami i chcą skompletować wszystkie elementy od razu.

Naszą uwagę zwróciła także kostka zapachowa z olejkami eterycznymi do wnętrz i szaf. Prosimy o kilka słów o jej niesamowitych właściwościach.

Kostki zapachowe to typowo arabskie produkty. Mają zastosowanie w szafach z ubraniami, garderobach czy samochodach. Uwalniający się zapach jest słodki, ciepły i trwały. Kostką można również nacierać wybrane miejsca ciała, najlepiej zaraz po kąpieli.

Agata Stefanowicz & Weronika Woronowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News