Czym jest i jak działa deficyt kaloryczny!

deficyt kaloryczny opis i kalkulator

Żadna dieta nie zapewni utraty kilogramów, jeżeli będzie zawierała większą ilość kalorii, niż potrzebujesz. Wprowadzenie deficytu kalorycznego stanowi podstawowy element odchudzania, ponieważ umożliwia spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Przeczytaj informacje, które przygotowaliśmy dla Ciebie, aby skutecznie wypracować wymarzoną sylwetkę.

Deficyt kaloryczny podstawą odchudzania

Utrzymanie prawidłowej masy ciała wymaga spożywania posiłków, które dostarczają organizmowi potrzebną ilość kalorii. Gdy są zbyt kaloryczne, rozpoczyna się przybieranie na wadze, a spożywanie ich poniżej normy zapewnia chudnięcie. Aby wskazać, jaki deficyt kaloryczny jest potrzebny, trzeba poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Nie musisz się jednak nad tym zastanawiać, ponieważ deficyt kaloryczny kalkulator może obliczyć. Warto zapamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne zależy od wielu czynników. Zalicza się do nich wiek, płeć, wzrost i waga. Istotną rolę odgrywa również aktywność fizyczna. 

Deficyt kaloryczny – co to jest dokładnie? Wprowadzanie deficytu kalorycznego polega na zmniejszeniu liczby kalorii dostarczanych organizmowi poniżej jego rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego. W rezultacie zaczyna pobierać energię ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. W ten sposób następuje jej redukcja. 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jak obliczyć deficyt kaloryczny?

Najprostszą opcją na obliczenie deficytu kalorycznego jest kalkulator kalorii. Wystarczy wpisać dane, a wszystko wyliczy za Ciebie. Możesz z niego skorzystać, wchodząc na stronę https://centrumrespo.pl/kalkulator-kalorii/. Jeżeli wolisz sprawdzić to samodzielnie, również istnieje sposób, który wymaga przeliczenia wartości, co najprościej zrobić za pomocą klasycznego kalkulatora. Po prostu musisz znać odpowiedni wzór.

Podajemy wzór na zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator weź od razu, aby wszystko sprawnie przeliczyć. Najpierw oblicz wartość ze wzoru na PPM czyli podstawową przemianę materii. Zrób obliczenia adekwatnie do płci:

  • kobiety

[9,99 x masa ciała w kg] + [6,25 x wzrost w cm] – [4,92 x wiek w latach] – 161

  • mężczyźni

[9,99 x masa ciała w kg] + [6,25 x wzrost w cm] – [4,92 x wiek w latach] + 5

Teraz otrzymaną wartość PPM pomnóż przez współczynnik odpowiadający poziomowi Twojej aktywności fizycznej:

  • 1,2 – siedzący tryb życia
  • 1,3-1,4 – nieduża aktywność fizyczna (praca siedząca, 1-2 treningi w tygodniu)
  • 1,5-1,6 – średnia aktywność fizyczna (praca siedząca, 3-4 treningi w tygodniu)
  • 1,7-1,8 – duża aktywność fizyczna (praca fizyczna, 3-4 treningi w tygodniu)
  • 1,9-2,2 – wysoka aktywność fizyczna (codzienne intensywne treningi).

W ten sposób uzyskasz wartość CPM czyli całkowitej przemiany materii. Przy ustalaniu deficytu kalorycznego to ona jest ważna. Teraz już wiesz, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, więc pozostaje zaangażowanie się w proces odchudzania. 

Deficyt kalorii, a dieta

Wprowadzenie deficytu kalorycznego bez zadbania o właściwe zbilansowanie posiłków pod względem składników odżywczych spowoduje chudnięcie, ale może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest dieta online ułożona przez doświadczonego specjalistę ds. żywienia. Tylko spersonalizowana dieta online zagwarantuje oczekiwane efekty. Profesjonalny plan diety zakłada nie tylko skuteczne pozbycie się niechcianych kilogramów, ale również zmianę nawyków żywieniowych.

Deficyt kalorii, a aktywność fizyczna

Zdrowe odchudzanie to proces wsparty aktywnością fizyczną. Potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny, który uwzględnia częstotliwość oraz intensywność treningów. Trzeba pamiętać, że deficyt przyjmowanych kalorii nie może być zbyt duży, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Bilans kaloryczny kalkulator, z podanej wyżej strony, policzy za Ciebie. Pilnuj wartości energetycznej posiłków, ponieważ dodatni bilans kaloryczny sprawi, że znowu zaczniesz tyć pomimo aktywności fizycznej. Zbyt duża ilość kalorii w stosunku do poziomu ich spalania będzie powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej. 

Zobacz też: Piercing nosa – jak się przygotować, metody i pielęgnacja

Piercing nosa – jak się przygotować, metody i pielęgnacja

Materiał partnerski

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News