Czy wypełnianie testów psychologicznych online to dobry pomysł?

Psychologia jest nauką, która w bezpośredni sposób dotyczy każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że ludzie są zaciekawieni jej aspektami, nawet jeśli na co dzień nie jest to ich profesja czy główne zainteresowanie.

Jaki posiadam temperament? Czy mój poziom inteligencji jest wysoki? Jakie mam cechy osobowości? Internet oferuje szybką odpowiedź na powyższe pytania, a także wiele innych. Wystarczy rozwiązać krótki „test psychologiczny” online w formie quizu i teoretycznie dowiemy się wszystkiego. Jednak obdarzenie zaufaniem uzyskanego wyniku zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “testy psychologiczne online” pojawiają się strony internetowe poradni psychologicznych i firm zajmujących się coachingiem. Oprócz tego znajdziemy również quizy, a nawet bardzo popularny test osobowości, który doczekał się własnej domeny. O ile testy zamieszczone na profesjonalnych stronach poradni psychologicznych zawierają informację o tym, że sam wynik nie oznacza diagnozy i ma wyłącznie wartość orientacyjną oraz kwestionariusz nie zastąpi wizyty u psychologa lub psychiatry, tak amatorskie quizy najczęściej nie zawierają takiego ostrzeżenia lub jedynie formułkę “pamiętaj, to tylko zabawa!”. 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zobacz też: https://hiro.pl/czy-technologia-wyciagnie-nas-z-glebokiej-depresji/

Czy technologia wyciągnie nas z głębokiej depresji?

Jak mroczna jest twoja osobowość? Quizy psychologiczne online

Psychologia obecnie jest wciąż obciążona szkodliwymi stereotypami i być może to, wraz z jednoczesnym zainteresowaniem niektórymi jej aspektami, jest źródłem popularności internetowych quizów dotyczących ludzkiej osobowości. Często są one uproszczone, czarno-białe, nie biorą pod uwagę licznych odcieni szarości, co może być krzywdzące dla osoby, która z pełnym zaufaniem wykonuje test. Ludzie nie są zero-jedynkowi. Jednak szybka możliwość sprawdzenia posiadanego temperamentu czy ilorazu inteligencji i dowiedzenia się kolejnej rzeczy o sobie, wydaje się wyjątkowo kusząca. 

Tego typu testy nie posiadają żadnych podstaw naukowych i bardzo ważne jest rozróżnienie amatorskiego quizu od specjalistycznego kwestionariusza. Przeczytanie notatki na dany temat w Internecie nie czyni z nas ekspertów i nie sprawi, że stworzony przez nas quiz będzie podparty solidną nauką. Teorią i praktyką stosowania testów psychologicznych zajmuje się gałąź psychologii, nazywana psychometrią, a same testy tworzą specjaliści, którzy wykonują wiele analiz, badań i obliczeń, by kwestionariusz mógł być wykorzystywany w praktyce, a jego wynik stanowił istotną informację. W tym momencie warto obalić mit, że psychologia jest swego rodzaju wróżeniem z fusów. Choć wydaje się to oczywistością, że quiz stworzony przez Ania123 nie ma porównania do profesjonalnego kwestionariusza, warto o tym wspomnieć. Ilość stron oferujących psychologiczne quizy świadczy o tym, że są chętni na ich rozwiązywanie, a wśród nich może znaleźć się ktoś, kto bezkrytycznie wierzy w ich wynik.  

czy wypelnianie testow psychologicznych online jest dobrym pomyslem Czy wypełnianie testów psychologicznych online to dobry pomysł?

Internetowe kwestionariusze psychologiczne

Wcześniej wspomniane kwestionariusze, które oferują internetowe poradnie psychologiczne, zawierają bardzo istotny komentarz mówiący o tym, że samodzielne wypełnienie kwestionariusza nigdy nie zastąpi wizyty u psychologa lub psychiatry oraz nie jest pełną diagnozą. Wynik uzyskany w teście stworzonym i udostępnionym przez specjalistów w tej dziedzinie, jest ważną wskazówką dotyczącą zdrowia psychicznego i może być impulsem do rozpoczęcia terapii. Psychoterapia nie jest powodem do wstydu. Wbrew kolejnemu krzywdzącemu stereotypowi, psycholog nie jest biernym słuchaczem swojego klienta. Zapewnia odpowiednią pomoc przy użyciu umiejętności zdobytych podczas wieloletniej nauki. 

Jednak pojawia się niebezpieczeństwo, że osoba, która wypełniła kwestionariusz nie zgłosi się po pomoc do psychologa, a zacznie jej szukać wśród znajomych lub na forach internetowych. Może mieć to tragiczne skutki, ponieważ w takiej sytuacji potrzebna jest profesjonalna interpretacja wyniku, której nie zapewnią użytkownicy forum. Zdecydowanie jest to wada powszechności profesjonalnych narzędzi psychologicznych. Niewłaściwie wykorzystane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Autor: Aleksandra Oleksiuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News