Clement Valla jest programistą i artystą z Nowojorskiego Brooklynu. Jego pasją są kody programów, takich jak Google Maps, które tworzą skrzywioną wizję rzeczywistości. Prace Clementa pokazują, jak człowiek widzi świat przez niedoskonałe oko komputera.
Projekt pod tytułem Postcards from Google Earth jest serią zrzutów ekranu, które przedstawiają groteskowo skrzywiony świat przez obiektyw i algorytm systemu Google Earth. Kiedy po raz pierwszy Clement spotkał się z dziwnymi krajobrazami na stronie Google Earth, pomyślał, że to, co widzi, to błędy w algorytmie, tłumaczy. Jak później wyjaśnił, były one jedynie rezultatem sposobu, w jaki funkcjonuje sam system.
Są to skrajne warunki – anomalia w systemie, niestandardowa, odstająca, ale nie błąd – tłumaczy Valla. Dziwaczne i przeczące znanym nam prawom grawitacji obrazy są doskonałym oknem na to, w jaki sposób działa tworzenie map w trójwymiarze. Te niezwykłe obrazy koncentrują naszą uwagę na samym procesie i sieci algorytmów, komputerach, systemach pamięci masowej, zautomatyzowanych kamerach, mapach, pilotach, inżynierach, fotografach, geodetach i twórcach map, którzy je generują – dodał Valla.
Prace Clementa Valla można oglądać na stronie poświęconej projektowi Postcards from Google Earth.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Tekst: Natalia Joanna Bajor