Czy terapia dla par jest skuteczna?

W każdym związku zdarzają się ciężkie chwile. Większość problemów można rozwiązać samodzielnie – szczerą rozmową. Czasem konflikty nabierają na sile i stają się na tyle poważne, że para nie widzi wyjścia z sytuacji. Jednak przy odrobinie chęci da się przezwyciężyć każdy kryzys. Niezwykle pomocna może okazać się terapia dla par. Jak wygląda taka forma psychoterapii? Czy jest skuteczna?

Terapia – jak wygląda, ile trwa?

Na początku terapii para nakreśla problem i przedstawia swoje oczekiwania, a terapeuta dobiera odpowiednią metodę walki z kryzysem.


Pierwsze spotkania to czas na zrozumienie własnego siebie – partnerzy uczą się dostrzegać swoje uczucia, reakcje, poznają, dlaczego reagują właśnie w taki sposób, jak ich reakcje wpływają na drugą osobę. 

Następny etap to ćwiczenia skutecznej komunikacji oraz budowa atmosfery porozumienia i zaufania. Celem jest stworzenie bezpiecznej przystani, w której para będzie czuć się komfortowo i swobodnie. Psycholog, jako osoba bezstronna, niezaangażowana w konflikt, moderuje rozmowy, bada naturę i przyczyny problemów pary i pomaga im znaleźć odpowiednie rozwiązania. 

Terapia dla par może trwać nawet kilka czy kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od powagi problemu, postępów terapii oraz osobistych preferencji pary. Poradnia psychologiczna CENTRUM-JA oferuje 5, 10 czy nawet 15 spotkań rozlokowanych w ciągu kilku miesięcy. W wielu przypadkach czas trwania terapii nie jest ustalany z góry. Na stronie Centrum-ja.com.pl zamieszczono szczegółowe informacje dotyczące czasu trwania i formy terapii dla par.

Kiedy rozpocząć terapię?

Terapia to dobre rozwiązanie dla tych par, które borykają się z różnymi problemami i chciałyby się porozumieć, ale nie potrafią zrobić tego samodzielnie. Do najważniejszych powodów będących wskazaniem do rozpoczęcia terapii możemy zaliczyć:

  • zdrady lub kłamstwa jednego bądź obojga partnerów,
  • przemoc, agresja, kłótnie,
  • narastanie negatywnych uczuć między partnerami,
  • uczucie obojętności wobec siebie,
  • brak zaufania do partnera,
  • problemy w życiu seksualnym,
  • pojawienie się problemów rodzinnych (np. z wychowywaniem dzieci),
  • pojawienie się myśli o zakończeniu związku.

Profesjonalnie poprowadzona terapia pomoże parze przezwyciężyć narastające konflikty. Nauczy ich, jak się porozumiewać, jak słuchać tego, co mówi partner. Terapia to skuteczny sposób na zrozumienie wzajemnych potrzeb, emocji i zachowań, naukę zainteresowania sobą nawzajem i wzmocnienie związku.

Skuteczność terapii

Psychoterapeuta to bezstronna osoba z zewnątrz, która może świeżym okiem, bez żadnych przekonań czy wcześniejszych teorii spojrzeć na związek, na problemy pary. Wykorzystując swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności może zaproponować rozwiązania, których para nie dostrzega. Terapia to szansa na uratowanie związku. Często to ostatnia deska ratunku przed rozwodem. Jednak aby przyniosła efekty, niezbędne jest zaangażowanie obojga partnerów.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News