Categories: miastoorientuj się

Czy tak wyglądali nasi przodkowie? Naukowcy twierdzą, że rozwiązali zagadkę naszych korzeni

Szersza twarz, delikatniejsza broda, większe usta – tak według naukowców wyglądali nasi prehistoryczni przodkowie.

Badanie opublikowane w miniony czwartek w czasopiśmie Cell rzuciło nowe światło na to, jak mogli wyglądać pierwsi ludzie. Archeogenetycy, Liran Carmel i David Gokham z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie dokonali przełomowego odkrycia na podstawie fragmentu żuchwy, garści zębów i skrawku DNA znalezionym na kości palca jednego z naszych przodków.

Korzystając z nowatorskich technik rekonstrukcji, para naukowców wraz z ilustratorem naukowym ujawnili niespotykane wcześniej oblicze prehistorycznego Denisovana, który odłączył się od Neandertalczyków około 440 000 lat temu.

O istnieniu Denisovansa dowiedzieliśmy się dopiero w 2010 roku, gdy naukowcy odnaleźli pierwszą skamielinę, 80000-letni fragment kości w jaskini na Syberii. Znaleziona kość palca należała do kobiety w wieku około 13 lat. Nowa metoda zwana mapowaniem metylacji DNA pozwoliła naukowcom na odkrycie anatomii Denisovana.

Porównując mapy metylacji ludzi, neandertalczyków, szympansów i naszego palca Denisovana, można przewidzieć, na które części szkieletu wpływa zróżnicowana regulacja każdego genu i w jakim kierunku zmieniała się ta część szkieletu – na przykład może to być dłuższa lub krótsza kość udowa – powiedział Gokhman.

Aby mieć pewność, że wyniki badań są wiarygodne, naukowcy najpierw zrekonstruowali anatomię szympansa i neandertalczyka z dokładnością do 85%. To dało pewność, że model Denisovana będzie równie rzeczywisty. Oczywiście technika ta jest daleka od nieomylności i opiera się na materiale genetycznym jednej osoby. Dopóki nie zostanie odkryta pełniejsza kolekcja próbek DNA Denisovanów, ten obraz pozostanie najdokładniejszym, jaki został dotychczas stworzony.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Na czym polegają studia interaktywne?

Studenci wybierający naszą uczelnię i dostępne na WSB-NLU kierunki, mają możliwość studiowania w trybie niestacjonarnym,…

53 minuty ago

Poczet pisarzy różnych: Andrzej Stasiuk

Zbiór  „Grochów”, wydany ostatnio przez Czarne, to dobra okazja, aby przypomnieć sobie wczesne książki Andrzeja Stasiuka,…

11 godzin ago

TOP 10: Najlepsze polskie gry komputerowe

Polski rynek gier komputerowych jest znacznie bardziej rozległy, niż można przypuszczać. Już od zamierzchłych lat…

1 dzień ago

Najlepsze gejowskie kluby w Polsce

Doskonała muzyka, duży parkiet, smaczne i niezbyt drogie drinki... co jeszcze charakteryzuje godny uwagi klub…

2 dni ago

Przegryw – poznaj 5 największych przegrywów w historii

Przegryw jest szerokim pojęciem. Według Słownika Miejskiego Slangu jest to ,,osoba, która przegrywa życie, nie…

3 dni ago

thea wang – urokliwa debiutantka na norweskiej scenie muzycznej!

9 września 2022 roku dzięki wszystkim serwisom streamingowym światło nocne ujrzał piękny album „While He…

4 dni ago