Czy tak wyglądali nasi przodkowie? Naukowcy twierdzą, że rozwiązali zagadkę naszych korzeni

Szersza twarz, delikatniejsza broda, większe usta – tak według naukowców wyglądali nasi prehistoryczni przodkowie.

Badanie opublikowane w miniony czwartek w czasopiśmie Cell rzuciło nowe światło na to, jak mogli wyglądać pierwsi ludzie. Archeogenetycy, Liran Carmel i David Gokham z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie dokonali przełomowego odkrycia na podstawie fragmentu żuchwy, garści zębów i skrawku DNA znalezionym na kości palca jednego z naszych przodków.

Korzystając z nowatorskich technik rekonstrukcji, para naukowców wraz z ilustratorem naukowym ujawnili niespotykane wcześniej oblicze prehistorycznego Denisovana, który odłączył się od Neandertalczyków około 440 000 lat temu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


O istnieniu Denisovansa dowiedzieliśmy się dopiero w 2010 roku, gdy naukowcy odnaleźli pierwszą skamielinę, 80000-letni fragment kości w jaskini na Syberii. Znaleziona kość palca należała do kobiety w wieku około 13 lat. Nowa metoda zwana mapowaniem metylacji DNA pozwoliła naukowcom na odkrycie anatomii Denisovana.

Porównując mapy metylacji ludzi, neandertalczyków, szympansów i naszego palca Denisovana, można przewidzieć, na które części szkieletu wpływa zróżnicowana regulacja każdego genu i w jakim kierunku zmieniała się ta część szkieletu – na przykład może to być dłuższa lub krótsza kość udowa – powiedział Gokhman.

Aby mieć pewność, że wyniki badań są wiarygodne, naukowcy najpierw zrekonstruowali anatomię szympansa i neandertalczyka z dokładnością do 85%. To dało pewność, że model Denisovana będzie równie rzeczywisty. Oczywiście technika ta jest daleka od nieomylności i opiera się na materiale genetycznym jednej osoby. Dopóki nie zostanie odkryta pełniejsza kolekcja próbek DNA Denisovanów, ten obraz pozostanie najdokładniejszym, jaki został dotychczas stworzony.

Czy tak wyglądali nasi przodkowie Naukowcy twierdzą że rozwiązali zagadkę naszych korzeni 2 Czy tak wyglądali nasi przodkowie? Naukowcy twierdzą, że rozwiązali zagadkę naszych korzeni

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News