Szersza twarz, delikatniejsza broda, większe usta – tak według naukowców wyglądali nasi prehistoryczni przodkowie.
Badanie opublikowane w miniony czwartek w czasopiśmie Cell rzuciło nowe światło na to, jak mogli wyglądać pierwsi ludzie. Archeogenetycy, Liran Carmel i David Gokham z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie dokonali przełomowego odkrycia na podstawie fragmentu żuchwy, garści zębów i skrawku DNA znalezionym na kości palca jednego z naszych przodków.
Korzystając z nowatorskich technik rekonstrukcji, para naukowców wraz z ilustratorem naukowym ujawnili niespotykane wcześniej oblicze prehistorycznego Denisovana, który odłączył się od Neandertalczyków około 440 000 lat temu.
O istnieniu Denisovansa dowiedzieliśmy się dopiero w 2010 roku, gdy naukowcy odnaleźli pierwszą skamielinę, 80000-letni fragment kości w jaskini na Syberii. Znaleziona kość palca należała do kobiety w wieku około 13 lat. Nowa metoda zwana mapowaniem metylacji DNA pozwoliła naukowcom na odkrycie anatomii Denisovana.
Porównując mapy metylacji ludzi, neandertalczyków, szympansów i naszego palca Denisovana, można przewidzieć, na które części szkieletu wpływa zróżnicowana regulacja każdego genu i w jakim kierunku zmieniała się ta część szkieletu – na przykład może to być dłuższa lub krótsza kość udowa – powiedział Gokhman.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Aby mieć pewność, że wyniki badań są wiarygodne, naukowcy najpierw zrekonstruowali anatomię szympansa i neandertalczyka z dokładnością do 85%. To dało pewność, że model Denisovana będzie równie rzeczywisty. Oczywiście technika ta jest daleka od nieomylności i opiera się na materiale genetycznym jednej osoby. Dopóki nie zostanie odkryta pełniejsza kolekcja próbek DNA Denisovanów, ten obraz pozostanie najdokładniejszym, jaki został dotychczas stworzony.