Categories: artludziemiasto

Czy Salvador Dalí jednak pozostawił po sobie potomstwo?

Sąd w Madrycie zadecydował o ekshumacji wybitnego surrealisty, Salvadora Dalego. Wieczny spokój malarza postanowiono przerwać, by zdobyć dowody w procesie o ustalenie ojcostwa, jakiego domaga się Pilar Abel.

61-letnia hiszpańska tarocistka podaje się za córkę wybitnego artysty. Według niej Dalí miał mieć sekretny romans z jej matką, pokojówką, w 1955 roku. Do tej pory uważano, że malarz nie pozostawił po sobie dzieci – jego związek z ukochaną Galą nie przyniósł potomków.

Pilar Abel już od dawna walczy o uznanie jej za córkę surrealisty. Poprzedni test na ojcostwo wykonano w 2007 roku przy użyciu pozostałości skóry i włosów, nie przyniósł jednak ostatecznych rezultatów. Według niej samej Abel to Salvador Dalí bez wąsów, jednak samo fizyczne podobieństwo nie wystarczy sądowi.

Choć kobieta twierdzi, że jej intencje są szczere i podyktowane chęcią wiedzy na temat swojej przeszłości, domaga się powszechnego uznania ją za córkę artysty. Dorobek Salvadora Dalego jest wart setki milionów dolarów, do których kobieta miałaby dostęp po przychylnym wyroku sądu.

Salvador Dalí zmarł w 1989 roku z powodu niewydolności serca. Jest pochowany w krypcie muzeum własnego imienia w rodzinnym mieście Figueres w Katalonii. Był jednym z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów współczesnego świata.

Tekst: Katarzyna Irmina Stępniak

Czytaj również: Salvador Dali wziął udział w sesji dla magazynu Playboy?

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

3 godziny ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

6 godzin ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

9 godzin ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

2 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

2 dni ago

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

6 dni ago