Czy rap ma otwarty umysł?

Podobnie było z crunkiem. Momentem przełomowym była współpraca PTP z Peją, która zaowocowała kawałkiem Ulice Tego Słuchają. Paluch tworząc Syntetyczną Mafię, ugruntował swoją pozycję na arenie polskiego hip-hopu, pomagając w ukształtowaniu go w stronę zupełnie nowego brzmienia. W Polsce również od wielu lat obecny jest styl braggadacio – trudno wskazać pioniera, lecz z pewnością jednym z jego założycieli był donGURALesko.

Mówiąc o nowej fali, nie sposób pominąć ReTo, 102Boyz (którzy tworzą skład polsko-niemiecki) czy Palewave. Pierwszą indywidualną, ale też silnie kontrowersyjną postacią jest 22-letni raper pochodzący z Piastowa, który obecnie trzęsie sceną hip-hopową, czyli ReTo. Jego bezczelność, mocna aparycja i wręcz agresywne flow, powodują ciągle rosnącą popularność oraz stale zwiększającą się rzeszę fanów. Na przestrzeni drugiej połowy roku 2016, ReTo dał nam się poznać nie tylko jako indywidualista. Nawiązał współpracę z wieloma znanymi postaciami w rapowej grze – Sitek, WSRH, Quebonafide, Solar, Białas. Poprzez zachowanie spójności pomiędzy flow a wizerunkiem, jego górnolotne metafory z powodzeniem zapisały się w pamięci fanów, a także na kartach historii polskiego rapu. Jest on reprezentantem newschoolowego hardcoru. Obecnie jest jednym z najbardziej wpływowych raperów młodego pokolenia. Kształtuje nowe brzmienie oraz jakość.

Czterech chłopaków ubranych w dresy
102Boyz

Poza indywidualnymi postaciami polski rap wypełniony jest również kolektywami zrzeszającymi artystów wielu dziedzin. Skład 102Boyz liczy podstawowe sześć osób (Kkuba, Duke, Skoob, Chapo, Stacks, Addikt), które nawiązują współpracę z ziomkami rozrzuconymi zarówno po Polsce (Sharky), jak i Niemczech (Bobby San). Wzajemny szacunek, swobodna atmosfera, niemal rodzinne więzi — to właśnie jest fundamentem dla całej ekipy. Oni sami nie określają swojej twórczości mianem konkretnego stylu, odchodzą od szufladkowania. Ekipa przyznaje jednak, że największą inspirację czerpią z francuskiego rapu, kawałków z Wielkiej Brytanii oraz kilku ulubionych artystów zza oceanu.

Ostatnim z kolektywów jest Palewave. Cały skład liczy 12 nietuzinkowych postaci — od raperów, muzyków, dźwiękowców po osoby promujące działalność online. Za wokal odpowiadają: Dan, Profeat i Dead Type Baron. Mierzą w klimaty typu Internet Ghetto, jednak ich twórczość ciężko przypisać do określonego stylu. Grupa gwarantuje świeżość, umożliwia słuchaczowi odnalezienie całej gamy brzmień wśród elektronicznego klimatu vaporave. Członkowie zachęcają, żeby odbiorca „płynął” wraz z nimi i podążał za delfinem, który znajduje się w ich logo. Ekipa cechuje się zaskakująco dużą, nieustannie powiększającą się frekwencją na koncertach, a ich fani zrzeszają się pod hasłem KEEP IT PALE. Domeną Palewave jest mieszanie stylów, ale również trzymanie się pierwotnie obranej ścieżki i podążanie za wspólną wizją.

Czy polski rap ma otwarty umysł? Niezaprzeczalnie tak. Cały czas się zmienia, a muzyczna ewolucja dotyka wszystkich – zarówno przedstawicieli starej, jak i młodej gwardii. Raperzy nie spoczywają na laurach, podkreślają swoją świeżość. Zmieniają style, nie tworząc jednocześnie miliona kserokopii tematów. Mają swoją logikę, która stanowi spójną całość i niech tak pozostanie.

Tekst: Borys Kaltermann

2/5 - (31 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News