Do rozpadu narzeczeństwa może prowadzić wiele sytuacji, kłótni czy niedomówień – a kiedy do zerwania dochodzi, pojawia się dylemat: co z tym pierścionkiem? Czy kobieta może go sobie zostawić, czy pierścionek trzeba oddać po rozstaniu?
Kwestia ta zależy od kilku znaczących czynników. Zapoznajmy się z różnymi punktami widzenia.
Co mówi o tym savoir vivre?
Dywagacje na temat tego, czy pierścionek zaręczynowy trzeba oddać, warto zacząć od analizy kilku sytuacji – winy mężczyzny, winy kobiety oraz braku winy z żadnej ze stron. Trudno tu jednak mówić o ściśle określonych schematach zachowań, bo wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń oraz preferencji osób wchodzących w związek narzeczeński.
Wypowiedzi osób zajmujących się savoir-vivrem wskazują, że zwrot pierścionka powinien nastąpić w każdej sytuacji – niezależnie od tego, co doprowadziło do zerwania. Bloger, konferansjer i specjalista w dziedzinie etykiety, Wojciech S. Wocław, pisze, że pierścionek to symbol zawartej umowy, w związku z czym jego zwrot jest konieczny bez względu na okoliczności.
Wocław argumentuje następująco:
Była narzeczona, która tak postępuje daje dowód, że prawdziwą wartością była dla niej relacja, a nie dobra materialne, które w związku z nią otrzymała. Po drugie, nie ma sensu zachowywać przedmiotu, który będzie przypominać o trudnym doświadczeniu.
Jak jednak wiemy, nie wszyscy kierują się zasadami niekiedy skostniałego savoir-vivre’u, a dyskusja na temat tego, czy pierścionek trzeba zwrócić, może dotyczyć zarówno celebrytów, jak i naszych znajomych. Decyzje bywają bowiem różne.
Czy pierścionek trzeba oddać – wina mężczyzny
Jak w każdym innym rodzaju relacji, zerwanie narzeczeństwa może wynikać z czyjejś niepodważalnej winy. Na potrzeby tego artykułu załóżmy schemat, że to mężczyzna oświadcza się kobiecie, wręczając jej pierścionek.
Jeśli mężczyzna po tym fakcie dopuszcza się zdrady lub doprowadza do zerwania w inny sposób, dylemat dotyczący pierścionka zaczyna być kwestią dyskusyjną. Wiele osób twierdzi, że w takiej sytuacji kobieta nie musi oddawać pierścionka – bo w końcu to facet niejako rezygnuje z tej relacji. Bardzo często sugeruje się sprzedaż pierścionka i zakup za te pieniądze czegoś innego.
Zwrot pierścionka – wina kobiety oraz brak winy
Jeśli wina rozpadu narzeczeństwa spoczywa na barkach kobiety, wszelkie poradniki savoir-vivru, komentarze, wypowiedzi ekspertów czy – po prostu – normy społeczne nakazują, aby ów pierścionek zwrócić.
Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, kiedy do rozstania dochodzi bez niczyjej winy. Czy pierścionek trzeba oddać w takiej sytuacji? Wszystko wskazuje na to, że w grę wchodzą przede wszystkim ustalenia obu stron. Zdarza się, że po rozstaniu obie osoby utrzymują ze sobą przyjacielską relację, a pierścionek jest wyjątkową pamiątką dobrego okresu życia; niektóre kobiety zachowują go więc dla siebie.
Jeśli ustalenia nie są jasne lub para rozstaje się w kwaśnej atmosferze, sugerowane jest jednak oddanie pierścionka – możemy tu wrócić zarówno do argumentów związanych z savoir-vivrem, jak i pokusić się o rozważanie kwestii prawnych.
Czy pierścionek trzeba oddać – kwestie prawne
Prawo polskie nie odpowiada jasno na pytanie, czy pierścionek trzeba oddać po zerwaniu. Ostatnia taka ustawa gościła w naszym kodeksie karnym w latach 50., ale została wycofana.
Obecnie pierścionek zaręczynowy traktuje się jako darowiznę. Teoretycznie więc nie podlega konieczności zwrotu. Istnieją jednak sytuacje, w których można ubiegać się o jego oddanie nawet na drodze sądowej – a że takie przypadki się zdarzały, niech świadczy chociażby proces Dody, która nie chciała oddać pierścionka swojemu byłemu narzeczonemu. Ostatecznie sąd uznał, że musi go zwrócić.
Taką sytuację polskie prawo określa jako rażącą niewdzięczność – i w sytuacji, w której zerwanie następuje z winy kobiety, mężczyzna może w ten sposób zareagować. Należy mieć jednak na uwadze, że konieczne jest posiadanie dowodów na tę winę.
Kancelaria Baumert Law pisze na swoim blogu o jeszcze jednym zagadnieniu prawnym – sugeruje sporządzenie tak zwanej umowy przedmałżeńskiej:
W umowie przedmałżeńskiej może zostać wyraźnie określone, kto ma prawo do pierścionka oraz jakie działania należy podjąć w przypadku rozstania. Mimo że pierścionek jest często uznawany za prezent i majątek oddzielny, umowa może precyzować, czy pierścionek powinien zostać zwrócony osobie, która go podarowała, czy też pozostać z osobą, która go otrzymała. Jeżeli pierścionek posiada znaczną wartość, w umowie można zawrzeć klauzulę dotyczącą jego wyceny, określającą jego wartość w momencie zawarcia małżeństwa i uwzględniającą ewentualne wzrosty wartości.
A wy jakie macie zdanie? Czy pierścionek trzeba oddać?
Zobacz także: Przez żołądek do serca. Zaręczyny z pizzą