Czy Andy Warhol dopuścił się plagiatu tworząc „Prince Series”? Sąd wydał wyrok w tej sprawie

Czarno-biały portret mężczyzny i obraz

Oryginalne zdjęcia Prince’a zostały wykonane w grudniu 1981 roku na zlecenie Newsweeka. Warhol użył jednej z czarno-białych fotografii wykonując na jej podstawie 16 dzieł sztuki.

Lynn Goldsmith – fotografka odpowiedzialna za oryginalne zdjęcia Prince’a postanowiła pozwać Fundację Andy’ego Warhola za naruszenie praw autorskich. Sędzia federalny John Koeltl stanął jednak po stronie Warhola, stwierdzając w wyroku, że artysta nie naruszył zasad prawa autorskiego.

Seria obrazów popart

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Sędzia w orzeczeniu dodał, że zmiany naniesione przez Warhola zmieniają estetykę i charakter oryginału, a prace rozpoznawalne są jako dzieło Warhola, a nie zaś jako fotografia Prince’a.

Prince’s Series można rozpatrywać jako przekształcenie artysty z wrażliwej, zagubionej w świecie osoby w postać kultową – dodał sędzia.

Barry Werbin, reprezentujący Goldsmith planuje odwołać się od decyzji sądu, dodając, że jest rozczarowany tym, jak prawo traktuje fotografów i ich pracę.

Zdjęcie mężczyzny w białej koszuli i czarnych spodniach z szelkami

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News