CZESKI SEN

Symbolizm przełomu XIX i XX w. to jedna z najbardziej malowniczych tendencji w sztuce. Pod bajkowym tytułem „Władcy snów” kryje się wystawa sztuki symbolizmu na ziemiach czeskich w latach 1880–1914. Jest to pierwsza w Polsce prezentacja czeskiej sztuki, która w sposób kompleksowy ukazuje zjawisko symbolizmu. Twórczość mistrzów przełomu wieków prezentowana jest w ramach sześciu działów: „Władcy snów”, „Raj utracony”, „Światło i cień”, „Chimery zmroku”, „Rozmowy ze śmiercią” „Et in Arcadia ego”.

 

01

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Alfons Mucha, Flora, 1898

 

Na wystawie znalazło się ponad 200 dziełobrazów, rysunków, grafik, rzeźb i obiektów ceramicznych – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. Pokazywane prace reprezentują różnorodne stylistyki, ale ich wspólnym mianownikiem jest dążenie do wyrażania wewnętrznych emocji, treści duchowych i metafizycznych. Wyobraźnia, intuicja, poznanie pozarozumowe, podświadomość stanowiły główny element rodzącego się pod koniec XIX w. nurtu symbolizmu, który objął nie tylko sztuki plastyczne, ale również literaturę i muzykę.

 

11

František Kaván, Rozpacz, lata 90. XIX w.

 

Ważną częścią ekspozycji są artystyczne książki. Literatura i sztuka symbolizmu pozostawały w ścisłym związku, a artyści i literaci niejednokrotnie utrzymywali bliskie kontakty.   Rozwijała się także prasa, a wraz z nią nowa czeska krytyka. Potrzebie syntezy tekstu literackiego z pracą artysty grafika towarzyszyła dbałość o piękno. Rodzajem łącznika pomiędzy środowiskiem czeskich i polskich twórców był Stanisław Przybyszewski, jeden z najpopularniejszych pisarzy modernizmu, czerpiący z filozofii Nietschego, bliski przyjaciel Edvarda Muncha i Augusta Strinberga.

 

10

Jaroslav Panuška, Lipnickie kawki, 1910–1911

 

06

Georg Jílovský, Sąd Parysa, ok. 1910

 

W ramach programu towarzyszącego wystawie do 8 czerwca trwa budowa „Muzeum snów”– akcja fotograficzna mająca na celu stworzenie wirtualnej galerii marzeń sennych. Udział w tym przedsięwzięciu może wziąć każdy. Fotografie wraz z krótkim opisem przesyłać można na adres muzeum.snow@mck.krakow.pl. Z dokładnym programem wszystkich wydarzeń towarzyszących zapoznacie się na stronie mck.krakow.pl.

 

Kuratorzy wystawy: Natalia Żak, dr Otto M. Urban

Galeria MCK, Rynek Główny 25, Kraków

7.05 – 7.09.2014

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News