Czas na spełnianie marzeń

Żeglarstwo szczególnie przyciąga ambitnych i lubiących przygody ludzi. Woda, wiatr, słońce i żagle często stają się nie tylko marzeniem, lecz pasją całego życia. Jednoczesne przebywanie pośród dwóch żywiołów — wody i wiatru—  pobudza instynkty, dodaje energii oraz zapewnia adrenalinę. Dziś żeglarstwo stało się sportem, który pokochało setki tysięcy ludzi.

Lawirowanie między falami jest często porównywane do walki z samym sobą –  woda jest twoim jedynym przeciwnikiem, a żagle — jedynym poratunkiem. Żeglarstwo jako zjawisko pojawiło się ok. XVII w. w Anglii i Holandii, ale jako sport jego rozwój przypadł na początek XIX w., zaczynając od jednej z najstarszych imprez sportowych — Regat o Puchar Ameryki. Wtedy to żeglarstwo zaczęło masowo przyciągać uwagę społeczeństwa.

Brela-beach-Croatia

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Równolegle rozwijała się jego turystyczna odmiana. Rejs po wyspach karaibskich stawały się marzeniem i celem co raz większej liczby żeglarzy. W obrębie Morza Karaibskiego bardzo popularne  są rejsy między Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi albo między północnymi Wyspami Nawietrznymi (Martynika – Anguilla).

karaiby

Bardziej znanymi i zarazem dostępnymi są rejsy wybrzeżami Morza Adriatyckiego w Chorwacji. Łącznie linia chorwackiego wybrzeża liczy ok. 6000 km,  z czego prawie 1800 km przypada na linię brzegową i ponad 4000 km na obrzeża wysp, oferując żeglarzom kilkanaście tysięcy miejsc do cumowania w kilkudziesięciu marinach. Miejsc do wyczarterowania jachtu w Chorwacji jest mnóstwo, m.in. w Trogirze, Splicie i Kasteli niedaleko Splitu. Żeglarstwo jest jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie ciekawych zabytków i zakątków Chorwacji z różnych okresów hitorycznych, poczynając od czasów rzymskich. Taki sport daje też możliwość odpoczynku nie nad morzem, tylko na morzu, z dala od cywilizacji i problemów dużych miast.

Martynika

Najlepszym sposobem na poznanie greckich wysp jest opłynięcie jachtem Morza Śródziemnego. Basen Wschodni, w tym Morze Adriatyckie i Morze Egejskie, jest w tym rejonie najpopularniejszym miejscem odwiedzanym przez żeglarzy, którzy uwielbiają tutejszy ciepły klimat. Adriatyk jest morzem bardzo spokojnym, co pozwala na pewniejsze pierwsze kroki początkujących żeglarzy.  Prócz chorwackich jachtów na Adriatyku można często spotkać banderę z Niemiec, Austrii, Włoch, a nawet z Polski.

Tourisme à Bodrum

Doskonałe warunki do żeglugi panują wzdłuż zachodniego wybrzeża Azji Mniejszej, Morze Egejskie z jego urozmaiconą linią brzegową cudownie spełnia wymogi wielbicieli tego sportu. W obrębie tego wybrzeża do dyspozycji turystów są liczne mariny. Jacht najlepiej jest wyczarterować w jednym z dwóch dużych kurortów tureckich: Marmaris lub Bodrum.  Niegdyś małe i spokojne miasteczka z czasem zamieniły się w tętniące życiem kurorty z tysiącem miejsc, które warto zwiedzić. Morze Egejskie pełne kolorów, od turkusu przez zieleń do głębokiego granatowego koloru, czaruje swoim pięknem.

White sailing boats and yachts in port

Żeglowanie to wspaniała przygoda, która odrywa od rzeczywistości i pomaga w zwalczeniu najgłębszych strachów. Rejs to przeżycie, którego nie da się zapomnieć. Każda chwila na morzu może zmienić twoje życie na zawsze. Być może już teraz powinieneś spróbować swoich sił w żegludze? Jeżeli chcecie spróbować swoich sił w żeglarstwie, zapraszamy TUTAJ.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News