Cottage Core – nowy trend na Instagramie

Dziewczyna w kapeluszu na lace z kwiatami

Od momentu powstania Instagrama możemy zaobserwować pojawiające się coraz to inne trendy, a jednym z ostatnich jest tzw. cottage core. To letnia nostalgia rodem z serialu Domek na Prerii.

Czym właściwie jest estetyka cottage core? W ostatnim czasie w pewnych zakątkach internetu zrobiło się bardzo wiejsko i sielsko. Pojawiły się bujne kwieciste ogrody, spokój oraz natura. Dziewczyny zakładają skromne sukienki w kwieciste wzory lub w kratkę najczęściej z kołnierzykami, koronkami i falbankami. Na zdjęciach pokazują świeżo zerwane kwiaty, upieczony przez siebie chleb czy przechadzki po bujnych wiejskich ogrodach. Każdy, kto słuchał nowego album Taylor Swift, od razu zrozumie sedno estetyki cottage core.

Znany również jako farm core czy country core wywodzi się z podobnych mikro trendów jak fairy core, czy goblin core. Cottage core to potrzeba oderwania się od współczesnego życia pełnego zgiełku, pośpiechu i narzucanego w nim tempa. To gloryfikacja stylu życia Slow Life oraz wiejskich krajobrazów. Dziewczęta uwielbiają robótki ręczne, garncarstwo, dłubanie w ogródku. Na głowach noszą słomiane kapelusze, a obcisłe crop topy zamieniają na zwiewne sukienki w stylu vintage. W tle ich spokojnego życia lecą piosenki Hoziera, Lany Del Rey i Florence & The Machine, najczęściej słuchane na starym gramofonie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Mimo że to wszystko może wyglądać jak odgrywanie scenek z kultowych filmów The Virgin Suicides czy Picnic at Hanging Rock, to korzenie cottage core sięgają głębiej. Czytając różne teksty historyczne, można dostrzec, że nostalgia i tęsknota za powolnym sielskim życiem była wszechobecna w każdej epoce, nie tylko teraz podczas globalnej pandemii.

Maria Antonina & cottage core

Obraz Marii Antoniny

W XVIII wieku nikt nie był bardziej krytykowany za dekadencki styl niż Maria Antonina. Francuska królowa zleciła budowę rustykalnego azylu na terenie Wersalu, znanego jako Hameau de la Reine, gdzie mogłaby spędzać czas razem ze swoimi przyjaciółmi. Przebierała się tam za dojarkę krów lub pasterkę i udawała, że prowadzi wiejskie życie. Odgrywała tylko rolę, ponieważ to służący tak naprawdę zajmowali się obowiązkami na farmie. Dzięki wpływom królowej ozdobne gospodarstwa rolne stały się powszechne w wiejskich posiadłościach europejskiej szlachty jako ucieczka od rzeczywistości.

Architektura & cottage core

Jadalnia wszystko utrzymane w drewnie

W XIX wieku narodził się ruch Arts and Crafts, czyli nowe podejście do sztuki, architektury oraz projektowania. Było to sprzeciwienie się industrializacji. Gdy domy były odnawiane, stawiano bardziej na indywidualnych fachowców niż na masową produkcję z fabryk. Skupienie się na tradycyjnym rzemiośle sprawiło, że średniowieczna, romantyczna i ludowa estetyka znów stała się popularna. Ramię w ramię z ruchem Arts & Crafts architekci tacy jak chociażby Frank Lloyd Wright należeli do Prairie School. Był to styl architektoniczny, najpopularniejszy na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. 

Tęsknota za spokojem, naturą i rękodziełem wtopiła się w XX wiek, przejawiając się szczególnie w literaturze dziecięcej. Pisarze tacy jak A.A. Milne czy Kenneth Grahame wyczarowali na stronicach książek fantastyczne światy Kubusia Puchatka, czy O Czym Szumią Wierzby, gdzie marzycielskie scenerie jak Stumilowy Las czy antropomorficzni bohaterowie jak Szczur, Ropuch, czy Borsuk, reprezentowały zbiorową tęsknotę za łatwym i spokojnym życiem zgodnym z naturą. Te historie ustąpiły później miejsca wiejskim krajobrazom w takich filmach jak Hobbit Tolkiena, czy wioska, na której mieszkała Dziewczyna z Prerii w popularnym serialu telewizyjnym z 1974 roku. 

Trend na cottage core zaczął się w 2018 roku, jednak szczyt swojej popularności w mediach społecznościowych uzyskał na początku pandemii Covid-19. Sielskie filmy, książki z dzieciństwa, robótki ręczne i farmerskie gry video stały się ogromną inspiracją dla osób nudzących się w czasie kwarantanny.

Cottage core znalazł nawet miejsce w sercach społeczności LGBT. Osoby, które cenią sobie kreatywność i wyrażanie siebie, pokochały ten trend. Kobiety w mediach są nadmiernie seksualizowane, a cottage core daje schronienie przed wrzucaniem kogokolwiek w sztywne ramy. Komfort, jaki zapewnia ten trend, przekłada się na modę, która jest również delikatna i miękka. Lekkie sukienki, kwiatowe wzory pozwalają otulić się ciepłemu stylowi życia. 

Film i moda & cottage core

kobiety ubrane w białe koszule i wianki stoją w kręgu

Wizualną stroną cottage core zachwyciła się także branża filmowa. Horror Ari Aster Midsommer z 2019 roku jest pełen strojów właśnie w stylu cottage core. Kobiety ubrane są w zwiewne kwieciste suknie, natomiast mężczyźni w lekko za duże białe koszule. Kolejnym przykładem są także Małe Kobietki czy Duma i Uprzedzenie.

Cottage core dotarł także do świata mody. Trend ten mogliśmy podziwiać na wybiegach czołowych projektantów, takich jak Rodarte czy Alexander McQueen. Modelki miały na sobie iście folklorystyczne sukienki. Inni projektanci poszli o krok dalej. Na pokazie Kate Spade na sezon SS20, który przypominał plenerowy festyn, oprócz strojów mogliśmy zobaczyć rośliny doniczkowe i tkane koce. Na pokazie Collina Strada na sezon AW20 wybieg został ozdobiony konewkami i motykami ogrodowymi.

Wygląda na to, że cottage core ma się dobrze i nie zamierza ustąpić miejsca innym trendom. Niedawno Taylor Swift wydała nowy album. Zdjęcia promujące krążek są utrzymane właśnie w klimacie cottage core. Artystka ma zaplecione warkocze, ubrana jest w koronkową sukienkę i pozuje pod drzewami. 16 utworów opowiada o naturze, a piosenka o starym, zapomnianym kardiganie pokochały wszystkie miłośniczki cottage core. 

Jeśli kiedykolwiek marzyłaś o ucieczce do lasu i zamieszkaniu w domku Królewny Śnieżki, teraz jest na to idealny czas. Nie zapomnij wziąć ze sobą swojego wianka z polnych kwiatów!

Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News