Coś taki spicniały?

kurosawa1

 

O Grupie Ładnie słyszał praktycznie każdy. Pracę poszczególnych członków: Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego czy Marka Firka wpisały się za pewne na stałe do historii polskiej sztuki współczesnej.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Józef Tomczyk, zwany „Kurosawą”, w przeciwieństwie do swoich kolegów z grupy nie miał artystycznego wykształcenia. Urodzony w niewielkiej miejscowości Babice koło Oświęcimia, parał się przez wiele lat różnymi pracami. Bywał malarzem pokojowym, czasem zdarzało mu się zbierać zużyte puszki po piwie, okazyjnie złom. Józef Tomczyk był też statystą w kilku filmach. Podobno po zakończeniu zdjęć na planie „Listy Schindllera” sam Steven Spielberg podszedł do niego i klepiąc po przyjacielsku w plecy powiedział „Good job!”. Tak, więc Józek Tomczyk był człowiekiem licznych talentów, także tych ukrytych. Regularnie też parał się pozowaniem na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jedno jest pewne. W pewnym momencie stał się nieodłącznym członkiem Grupy Ładnie – trochę maskotką, a także często bywał prowodyrem wszystkich szalonych akcji „Ładniowców”. W pewnym momencie sam zaczął tworzyć. Obrysowywał różne przedmioty, naklejał na zamalowane deski puszki po piwie. Józek Tomczyk był także redaktorem naczelnym „Słynnego Pisma we Wtorek”, gdzie regularnie pojawiały się jego liczne recenzję, komentarze, wiersze. Te ostatnie ukazały się nawet w formie spreparowanych tomików „Wyborów poezji”, wydanych nakładem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jednym z bardziej interesujących form literackich Kurosawy była „Historia i biografia Polski od lat 70-tych do chwili obecnej” oraz spisana przez Marcina Maciejowskiego „Historia Mistrzów Świata w Piłce Nożnej XX wieku wraz z przysłowiami. Francja- Brazylia”. Nie można tu również pominąć „pisanych” obrazów i licznych wystąpień Kurosawy podczas akcji organizowanych przez Grupę Ładnie.

Kuratorem wystawy jest Marta Kudelska.

Strona wydarzenia na Facebooku

Fanpage Galerii Miasta Ogrodów

 

tekst: na podstawie materiałów prasowych

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News