Co robi Statua Wolności na środku Teheranu? Wyjątkowa seria prac łącząca Iran i Stany Zjednoczone

Zderzenie dwóch wrogich sobie światów, w najbardziej pokojowy sposób – przez sztukę. Właśnie to pokazuje nowa seria prac stworzonych przez Mohhamada Hasana Forouzanfara.

Irański artysta postanowił połączyć w swojej serii prac najbardziej rozpoznawalne miejsca swojego kraju z kultowymi obiektami architektury, pochodzącymi z Nowego Jorku.

Prace zachowane w odcieniach czerni i bieli ukazują przykładowo Lincoln’s Tomb z kopułą zabraną prosto z irańskiej stolicy, Obelisk z Washington DC na środku Placu Imama Aliego, czy zamienioną miejscami Statuę Wolności z pomnikiem Nader Shasha.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Głównym zamiarem artysty było pokazanie, że USA i Iran – państwa, których relacje w ostatnim czasie tym bardziej się zaogniły, nie są sobie wcale tak odległe. Państwa, które, jak niektórzy mówią, są na granicy najpoważniejszego konfliktu zbrojnego, to także miejsca, w których powstają piękne budowle, wszystkie stworzone przez ludzi i dla ludzi.

Jednym z najciekawszych zdjęć jest pocztówka zatytułowana Vision of Teheran. Na wzgórzach pięknego orientalnego Teheranu widzimy dobrze znany napis Hollywood. Ponownie sztuka, jako wspólny i uniwersalny język świata, nie zawodzi i pozwala przemówić do każdego potencjalnego widza. Dwa światy o innych poglądach politycznych, religijnych, innym ustroju, połączone (nie)zwykłym kolażem, właśnie to przedstawia Pokój, który możemy zobaczyć w najpopularniejszej galerii świata – na Instagramie.

Tekst: Olga Sawczuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News