Co by było, gdyby dziewczyna żyjąca w czasach Holokaustu miała Instagram?

Trzy zrzuty ekranu z Instastories

Świat nieustannie pędzi, technologia się rozwija, a pamięć o ważnych historycznych wydarzeniach zdaje się zanikać w tym codziennym zgiełku. W jaki sposób można utrzymać te ważne, chociaż straszne wspomnienia przy życiu, nawet wtedy, gdy umrze ich ostatni świadek?

W nocy z 1 na 2 maja, w Izraelu obchodzony jest Jom HaShoah — oficjalny dzień pamięci ofiar Holokaustu. Jedną z nich była Éva Heyman.

Urodzona na Węgrzech w 1931 roku, Éva Heyman marzyła o zostaniu reporterką. Gdy została zamordowana w 1944 roku, miała zaledwie 13 lat. Zginęła w niemieckim obozie w Auschwitz. Teraz jej historia została opowiedziana na Instagramie.

Projekt Eva Stories ma sprawić, że młodzi ludzi staną się bardziej wyczuleni na temat Holokaustu, który wydaje się coraz bardziej znikać z ich świadomości. Jak mówi izraelski miliarder Mati Kochavi, inwestor projektu, muzea i książki już nie wystarczają…

Pomysł zrodził się z rozmowy o tym, jak można zachować pamięć o Holokauście. Pomyśleliśmy: gdzie teraz najwięcej przesiadują ludzie? Oczywiście Instagram był jednym z tych miejsc.

1 maja na Instagramie Eva Stories pojawiły się zakładki z kolejnymi datami, pod którymi znajdziemy historię dziewczyny odpowiedzianą w 70 slajdach Instagram Stories. Opowieść zaczyna się szczęśliwie i jest filmowana przez samą bohaterkę. Pomysłodawcy wyszli od tytułowego pytania: co by było, gdyby dziewczyna będąca ofiarą Holokaustu miała Instagram? Co by się stało, gdybyśmy wymienili pióro i papier na smartfon?

View this post on Instagram

Eva.Stories Official Trailer

A post shared by Eva (@eva.stories) on

Gdy na Węgry nadjeżdża Wermacht, robi się ciemno. Historia toczy się do momentu deportacji dziewczyny. Instagramowy dokument powstał na podstawie pamiętnika Evy, który został opublikowany pod tytułem Czerwony rower.

Dokument w całości jest już dostępny na Instagramie Eva Stories, a jego początek to zakładka z datą 13 lutego.

Komentarze
Co by było, gdyby dziewczyna żyjąca w czasach Holokaustu miała Instagram?
Oceń artykuł